Plastines operacijas darosi tik turtingieji; tokio tipo procedūros tik tuštybės rezultatas; ko paprašysi, chirurgas atliks – su tokiomis ir panašiomis stigmomis specialistai susiduria nuolat. Vis dėlto, plastinės chirurgijos pagrindinis prioritetas – konkrečios funkcijos atstatymas, dėl ko ženkliai pagerėja bendra gyvenimo kokybė.
Nors įprasta manyti, kad plastinė chirurgija apima tik išvaizdos korekciją, vis dėlto, šio tipo operacijos turi didelę įtaką psichologinei žmogaus gerovei. Tokios plastinės operacijos, kaip riebalų nusiurbimas, nosies plastika bei krūtų padidinimas ne tik sustiprina pasitikėjimą savimi, bet ir suteikia emocinį palengvėjimą.
Chirurgų nuomone, išsprendus konkrečią funkcijos problemą, žmogus gali mėgautis aktyvesniu gyvenimu, o dėl to smarkiai pagerėja ir psichologinė būsena. Nepaisant to, klaidingus įsitikinimus apie šią chirurgijos sritį specialistai išgirsta kasdien, o kartais – ir iš pačių pacientų lūpų.
Stigma Nr. 1: Plastinė chirurgija – tik tuštybei patenkinti
Chirurgai paneigia vis dar dažnai girdimą mitą, kad plastinę chirurgiją renkasi tik tie, kuriems svarbus išorinis grožis. Anot plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo Andriaus Pajėdos, dirbančio lyderiaujančioje chirurgijos klinikoje Baltijos šalyse ortopedijos, bariatrijos ir plastinės chirurgijos srityse „Nordclinic“, vienas svarbiausių operacijos prioritetų – funkcijos gerinimas.
„Kaip ir kiekvieno gydytojo, mano konsultacija prasideda nuo klausimų: „Kuo skundžiatės? Kuo galiu padėti?“. Pacientas čia ir išsako savo problemas. Jos dažniausiai būna labai konkrečios ir susijusios su funkciniais sutrikimais: odos perteklius ant pilvo – sunku išsirinkti tinkamą aprangą, arba kabanti kaklo oda trinasi į apykaklę. Sutvarkius kasdienius funkcijos dalykus, pagerėja ir žmogaus išvaizda“, – teigė chirurgas.
Jei operacija tikrai skirta konkrečiai problemai spręsti, ji gyvenimo kokybę pakeičia dramatiškai. Pavyzdžiui, po krūtinės sumažinimo operacijos padidėjęs aktyvumas prilygsta po sąnario keitimo operacijos išaugusiam judrumui ir aktyvumui.
Stigma Nr. 2: Plastines operacijas darosi tik įžymybės ir turtingieji
Dalis visuomenės neretai plastinės chirurgijos rezultatus pastebi ant viešojoje erdvėje besisukančių garsių asmenybių, susidarydami nuomonę, kad šios operacijos – tik prabangos ženklas. Realybė, su kuria kasdien susiduria plastikos chirurgai, gerokai skiriasi nuo susiformavusios stigmos, kadangi didžioji dalis pacientų – tiesiog gyvenimo kokybę norintys pagerinti žmonės.
„Kartais į žmones, kurie kreipiasi į plastikos chirurgus, žiūrima kiek keistai. Galvojama, kad tai grožio procedūros, tuštybė, prieinama tik labai turtingam žmonių ratui. Tiesa tokia, kad visi pacientai išsako funkcines problemas, o tik antru prioritetu nurodo estetikos aspektus, – pasakojo A. Pajėda. – Nėra pasitaikę, kad atvyktų jauna mergina ir norėtų veido pakėlimo, ar pacientas, turintis tiesią nosį, norėtų kuprelės.“
Todėl, specialisto teigimu, plastinė chirurgija nėra vien aukštuomenės privilegija. Didėjant pragyvenimo lygiui, vis daugiau žmonių gali sau leisti operaciją, kurios dėka jie jaustųsi tiek psichologiškai, tiek fiziškai geriau. Tai dažnai pastebima tarp moterų, kurios po nėštumo nori susigrąžinti savivertę ir savo energiją skirti prioritetams, nejausdamos diskomforto dėl pakitusių kūno formų.
Stigma Nr. 3: Chirurgai tik ir telaukia norinčiųjų operuotis
Itin dažnai pasitaikantis mitas apie plastinę chirurgiją – chirurgai operuoja kiekvieną norintį ir naudojasi tuštybės vedamais žmonėmis. Iš tiesų, plastikos chirurgai praleidžia nemažai laiko, konsultuodami pacientus ir aiškindamiesi problemos dydį bei priežastis, kurios juos atvedė į gydytojo kabinetą. Pastebėjęs, kad žmogus nežino, kodėl nori operacijos, arba ją renkasi, jausdamas visuomenės spaudimą atrodyti kitaip, chirurgas su tokiu pacientu atsisveikina.
„Retais atvejais pasitaiko, kad pacientai įvardija, jog viena ar kita kūno dalis jiems kelia nerimą, tačiau konkrečių skundų neišsako ir nežino, kaip pakeisti norimą kūno dalį. Vadinasi, toks žmogus nėra pasiruošęs operacijai ir savo paslaugų pasiūlyti negaliu“, – sako chirurgas.
Susiję straipsniai