Motinystė pakeičia moters kūną, o labiausiai pasikeičia krūtys. Moterys mano, kad taip yra dėl ilgo žindymo, bet tai netiesa.
Šiame straipsnyje paneigsime kelis mitus apie motinystę ir krūtų grožį.
1 mitas. Kuo ilgiau žindysiu, tuo labiau subliukš krūtys
Moterys pastebi, kad krūtys po žindymo sumažėja, senosios liemenėlės per didelės, o petnešėlės nebepakelia krūtų. Žinoma, yra gudrybių, galima į liemenėlę įsidėti silikoninius įdėklus, pirkti pakeliančias liemenėles, bet tai problemos neišsprendžia. Moterys save tuomet guodžia, kad ši auka (prarastas krūtų grožis) prasminga, – juk tiek ilgai žindžiau! O kartais pajuokauja – šitas kūdikis mane visą „išvalgė“, iš krūtų liko tik maišiukai.
Į tokius pamąstymus medikai turi atsakymą – ne žindymas pakeičia krūtis. O kas tada lemia šiuos pokyčius? Vos moteris pradeda lauktis, jos kūne pradeda keistis hormonai, kurie ir lemia pokyčius krūtyse. Štai kas įvyksta:
* Krūtų liaukinis audinys auga, o riebalinio audinio mažėja.
* Dėl hormonų atsipalaiduoja raumenis prilaikantys raiščiai. Taip gamta sutvėrė, kad galėtų didėti gimda, tačiau atsipalaiduoja ir krūtis prilaikančių raumenų raiščiai.
* Prieš gimdymą krūtų svoris būna maždaug padvigubėjęs. Kartu padidėja krūtų tūris, jų paviršiaus plotas. Taigi tempiasi ir krūtų oda.
Tad moteris gali išvis nežindyti, bet jeigu ji laukėsi ir gimdė, pokyčiai jos krūtyse šiaip ar taip įvyks, – krūtys dėl odos pertekliaus daugiau ar mažiau nukars ir jau skirsis nuo mergaitiškų krūtų.
2 mitas. Krūtis pakelsiu aktyviai sportuodama
Sporto specialistai visas moteris ragina – būtinai sportuokite, tiek besilaukdama, tiek po gimdymo. Sportas gerina kraujotaką, raumenų tonusą, nuotaiką, deguonies pernešimą vaisiui ir daro tūkstančius kitų gerų dalykų, tačiau vieno jis tikrai nepadarys – nepakels krūtų. Atliekant tam tikrus pratimus, galima nebent… krūtis dar labiau sumažinti.
Po gimdymo krūtys suglemba ir nukąra ne dėl raumenų silpnumo, o dėl perteklinės odos, kuri nebegali susitraukti.
Perskaičius gali apimti neviltis – nejau visiškai nieko negalima padaryti? Tikrai galima pasistengti, kad krūtys mažiau pasikeistų. Vienoms šie patarimai padės labiau, kitoms mažiau, nes daug kas priklauso nuo genetikos. Štai keli patarimai, tausojantys krūtis:
* Besilaukdama ir žindydama nešiokite patogias liemenėles, kurios neveržtų, bet saugiai ir patikimai prilaikytų krūtis. Žindymo laikotarpiu krūtis gali pasunkėti dvigubai, o tai nemažas iššūkis krūtis prilaikantiems raiščiams, todėl žindymo liemenėlė turi būti plačiomis petnešėlėmis.
* Nenujunkykite vaiko staiga, o verčiau palaipsniui. Neskubus vaiko nujunkymas leidžia krūtų audiniams pamažu atsikurti.
* Nakčiai liemenėlę nusiimkite. Miegant su liemenėle naktį, sutrinka limfos tekėjimas. Gulint krūtys įgauna kitą formą, o naktį dėvima liemenėlė krūtis papildomai suspaudžia. Ši taisyklė galioja ne tik nėštumo ir žindymo metu, bet ir įprastais moters gyvenimo etapais.
* Žindymo laikotarpiu atsisakykite sporto, kurio metu šuoliuojama (bėgimo, šokinėjimo per šokdynę, intensyvios aerobikos), nes dar labiau išsitampys krūtis prilaikantys raiščiai.
* Masažuokite krūtis aliejais, taip gerinsite odos tonusą, padėsite jai susitraukti.
3 mitas. Krūtų pokyčiai po gimdymo yra tik estetinė problema
Jau matome, kaip šį mitą skuba paneigti psichologai ir kineziterapeutai. Pastarieji pasakys, kad nuo krūtinės padėties priklauso moters laikysena, kvėpavimas, vidaus organų veiklą, kraujotaka. Tačiau dar didesnį poveikį ši problema turi moters emocinei būsenai. Juk krūtys yra moteriškumo, grožio simbolis. Po vaikų gimimo moteris mato visai kitą atvaizdą veidrodyje, ir tai gali įvaryti kompleksą.
Visi žinome, kad laiminga mama–laiminga šeima, tad galima pajuokauti, kad moters krūtų grožis yra visos šeimos problema.
4 mitas. Krūtų operacijos tik toms, kurios dirba scenoje
Patikimiausias būdas pagražinti krūtis – chirurginė korekcija. Spaudoje kartkartėmis pasirodo straipsnių, kaip krūtis koregavo aktorės, dainininkės ar nuomonės formuotojos. Iš tikrųjų dabartinė estetinė chirurgija yra tokia pažangi ir prieinama, kad tikrai nereikia būti pramogų pasaulio atstove, kad ryžtumeisi krūtų korekcijai.
Apie krūtų operacijas paprašėme papasakoti „Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo Giedriaus Stankevičiaus. Jam pateikėme dažniausius moterų pateikiamus klausimus.
Kiek laiko turi praeiti po gimdymo, kad man būtų atlikta krūtų korekcija?
Krūtų ir apskritai bet kokią kitą operaciją patariame atlikti ne anksčiau nei praėjus 6 mėnesiams nuo žindymo pabaigos. Tai svarbu, nes žindant išsiskiria hormonų, kurie trukdo sklandžiam gijimo procesui.
Kai moteris ateina pasikonsultuoti, ilgai kalbamės, išklausau, ko moteris norėtų, papasakoju, kuo galėsiu jai padėti, kada geriausia atlikti operaciją, kiek truks gijimas. Juk krūtų korekcijos operacijų yra įvairių – tai gali būti tik krūtų pakėlimas, gali būti krūtų pakėlimas ir didinimas implantais, gali būti tik didinimas implantais ar krūtų korekcija savais riebalais. Dažnai tik po pokalbio su gydytoju, išsamios apžiūros priimamas sprendimas.
Ar apsimoka krūtis koreguoti dabar, jei ateityje dar planuoju gimdyti?
Visada patariu savo pacientėmis – jeigu planuojate šeimos pagausėjimą per artimiausius 5 metus, kol kas operacijos neatlikime. Beje, žindyti po tokių operacijų dažniausiai galima, bet yra išimčių. Tai individualūs atvejai, todėl apie tai visada reikėtų pasikalbėti su gydytoju prieš planuojant operaciją.
Operacijų niekada neatlieku, jei profesionaliu vertinimu matau, kad jų nereikia.
Ar koreguojant krūtis visada prireikia implantų?
Kokios operacijos prireiks, iš anksto nuspėti sudėtinga, nes kiekvienas atvejis itin individualus, priklauso nuo to, kokia moters kūno sandara buvo iki nėštumo, kokie kūno pokyčiai įvyko per nėštumą ir koks tolesnis moters gyvenimo būdas. Pasaulyje tarp krūtų operacijų dominuoja didinimas implantais, bet imant kiekvieną amžiaus grupę ir kiekvieną šalį atskirai, gautume labai skirtingus rezultatus.
Jei krūtinė prieš gimdymą buvo gana maža, maitinimo metu padidėjo keliais dydžiais ir po maitinimo grįžo į pirminį dydį, tada implantai yra pirmas pasirinkimas. Kitokia situacija tada, kai moters krūtinė jau prieš nėštumą yra nemaža, – tada dažniausiai reikalingas krūtų pakėlimas, kad krūtis vėl įgautų gražią formą.
Ar tai sunki operacija?
Kiekviena operacija turi savo ypatumų ir, manau, būtų per daug neteisinga skirstyti jas pagal sunkumą. Operacinis laikas gali skirtis, priklausomai nuo operacijos plano (pavyzdžiui, jei tuo pačiu metu atliekama ir pilvo plastika), ciklo dienos (menstruacijų metu pastebimas gausesnis kraujavimas, todėl natūraliai prailgėja ir operacijos laikas) ir, žinoma, pačios krūtų situacijos.
Pasiruošimas operacijai nėra kažkuo ypatingas, tačiau vienas dalykas visada svarbus – ar moteris rūko. Jei įmanoma, visada patariame moterims kuo anksčiau iki operacijos ir primygtinai po operacijos bent 1 mėnesį atsisakyti šio įpročio. Rūkymas labai stipriai veikia gijimo procesus. Kiekviena surūkyta cigaretė atitolina gijimą pusei valandos! Rūkymas veikia kraujagyslių sieneles ir daro įtaką kolageno gamybai, taigi – mažėja odos elastingumas ir sunkiau pasiekti norimą rezultatą.
Pjūviai labai skiriasi, priklausomai nuo pasirinktos korekcijos pobūdžio. Pavyzdžiui, kai krūtis užpildome savais moters riebalais, pjūvis vos vos pastebimas. Krūtis didinant implantais, pjūvio dydis varijuoja, priklausomai nuo pasirinktos pjūvio vietos bei implanto dydžio.
Atliekant krūtų pakėlimo operaciją, galimos pjūvio vietos yra tokios: pjūvis aplink areolę (angliškai „donut“, lietuviškai – spurgos tipo); pjūvis aplink areolę ir vertikalus pjūvis (angliškai „lollipop“, lietuviškai – ledinuko tipo); pjūviai aplink areolę, vertikalus ir horizontalus (angliškai „ancor“, lietuviškai – inkaro tipo). Visi šie variantai galimi kartu su implantacija, jeigu moteris nori ir pakelti, ir padidinti krūtinę.
Visada patariama reguliariai – kartą per metus arba bent jau kas dvejus metus – atlikti profilaktinį ultragarsinį krūtų tyrimą. Jeigu po implantacijos praėjus keleriems metams pastebite krūtų formos pokyčius, atlikti ultragarsinį tyrimą yra būtina.
Kiek laiko po operacijos negalėsiu dirbti?
Tai irgi labai individualu, juk kiekviena moteris gyja skirtingu greičiu. Mažiausiai varginantis gijimas yra po krūtų didinimo riebalais ir pakėlimo. Tada moters veikla apribojama 2–3 savaitėms. Jeigu operacijoje naudojami implantai, tada ribojimai labiau priklauso nuo moters darbo specifikos.
Moterys klausia, ar po operacijos reikia laikytis kokių nors apribojimų, pavyzdžiui, nekelti svorių, neskristi lėktuvu. Didžiausias apribojimas – nerūkyti. Pagrindinės rekomendacijos šios: nešlapinti žaizdos (laikotarpis priklauso nuo operacijos pobūdžio), per anksti neužsiimti aktyvia veikla (priklausomai nuo gydytojo rekomendacijų), vengti pirties ir, esant abejonėmis dėl pooperacinės eigos, kreiptis į operavusį gydytoją.
Visi nepatogumai greitai nublanksta, nes po operacijos moteris vėl pradeda džiaugtis savo atvaizdu veidrodyje, o tai yra viena didžiausių motyvacijų.
Daugiau informacijos rasite ČIA
Parengė Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai