Populiariausi žindymo mitai – nuo kavos dozavimo iki „man dingo pienas“

Žindymo konsultantė, dula Eglė Gurčinė

Kaip dažnai tenka išgirsti, kad „dingo pienas“ ar galbūt jis „per liesas“? Vis dar gausu mitų, kurie atkeliauja dėl nežinojimo.

Mitų mažiau, bet vis dar yra

Norėdamos, kad kiekvienos mamos žindymo kelionė būtų kuo malonesnė ir kupina pasitikėjimo savimi bei ramybe, nėštumo kursų „Sklandi pradžia“ bendraautorė Miglė Rimeikė ir Mylu.lt žindymo konsultantė, dula Eglė Gurčinė apžvelgė populiariausius žindymo mitus bei papasakojo, kaip reikėtų iš tikrųjų elgtis iškilus šioms situacijoms.

„Šiame kelyje esu 10 metų, o aktyviai dirbu 6 metus. Šiuo metu daug kalbame apie žindymą, turime pakankamai informacijos, tad mitų mažėja. Tačiau tikiu, kad didysis pokytis ateis, kai mūsų karta taps mamomis ir močiutėmis. Nes mūsų pačių ar mūsų mamų vaikystėje buvo daugybė mitų, kurie, deja, vis dar sklando ne tik tarp moterų, bet ir medicinos įstaigose,“ – pokalbį pradeda Eglė.

Man dingo pienas

„Man asmeniškai, tai vienas jautriausių mitų. Vis dar sulaukiu tokių mamų žinučių. Ir tikrai mūsų mamų kartai buvo beveik neįmanoma žindyti. Griežtas grafikas maitinti kas 3 valandas, negalėjimas pagimdžius būti kartu su kūdikiu – visa tai buvo ne į naudą žindymui. Tad istorijų, jog mamos žindė pusę metų ar net metus, labai reta.

Sakau vienareikšmiškai, pienas imti ir dingti negali. Po gimdymo už pieno gamybą atsakinga endokrininė sistema ir hormonai, tad nežiūrint į tai, ar jūs žindysite, ar ne, pieno bus. Jeigu po gimdymo buvo kažkokių probleminių situacijų, kūdikis buvo atskirtas, tuomet 2–3 parą po gimdymo krūtyse bus daug pieno. Maždaug 1–2 savaitės po gimdymo už pieno gamybą tampa atsakinga autokrininė sistema, ir viskas vyksta pagal paklausos–pasiūlos principą. Kūdikis išžinda pieną iš krūtų, ir jo vėl pasigamina. Vadinasi, kol kūdikis žįs, tol pieno bus. Mamos nerimauja, ar nedings pienas, kai kūdikis pradeda miegoti ilgesnį laiką ar mamos išeina sportuoti. Pienas nedings, tačiau jo pagaminimo kiekiai skirsis. Kai jau einame nujunkymo link ir lieka 1–2 žindymai per parą, pieno vis dar yra, tik mažiau. Po paskutinio žindymo dar 40 dienų atkurti pieno gamybą bus pakankamai lengva. Tad jei turite kokių nors nesklandumų, ligų ir norite žindymą atnaujinti, drąsiai galite tai padaryti,“ – užtikrintai pasakoja Eglė.

Mano pienas per liesas

Kai kūdikiui lėčiau auga svoris ar jis dažnai būna neramus, manoma, kad jis neprivalgo arba kad pienas per liesas.

Pieno kiekis, kaip ir minėjau anksčiau, priklauso nuo pasiūlos–paklausos. Kuo dažniau kūdikis žinda, – tuo daugiau pieno pasigamina. Mažesnis pieno kiekis gali būti susijęs nebent su kažkokiomis ligomis – hormonų sutrikimu, policistinių kiaušidžių sindromu, krūtų operacijomis, traumomis ar pan.

Visų moterų pieno sudėtis – kiek jame baltymų, riebalų, angliavandenių –yra labai panaši. Tad valgomu maistu mes jo negalime nei pariebinti, nei paliesinti. Mamos bando įvertinti pieno riebumą, nusitraukdamos ir stebėdamos koks susidarys grietinėlės sluoksnis. Tai priklauso nuo įvairių aspektų. Kokiu būdų pienas nutrauktas – rankomis ar pientraukiu? Kokiu paros metu? Ar pienas nutrauktas prieš žindymą, kai krūtis pilna pirmojo pieno? Skirtingais būdais nutraukusios pieną gausite skirtingą nusistovėjusios grietinėlės kiekį, tačiau iš to mes nesprendžiame apie pieno kokybę. Pienas visada yra geras, tad jeigu kūdikiui neauga svoris, priežasčių reikėtų ieškoti ne pieno liesume ar riebume.

Prolaktinas, hormonas atsakingas už pieno kiekį, geriausiai skiriasi naktį. Pikas yra tarp 1–4 valandos ryto, kuomet gauname daugiausia poilsio. Pienas tuo metu maistingiausias ir riebiausias, krūtyse jaučiamas didesnis pilnumo jausmas, todėl naktinis žindymas mažiausiems kūdikiams yra labai svarbus.

Skausmas žindant yra normalu

žindo

Saulės Sielos Studijos nuotrauka

Skaudėti neturi, bet jautrumas gali būti. Pirmosiomis savaitėmis po gimdymo speneliai jautrūs, nes vyksta adaptacija. Jautrumas jaučiamas, kai liečiasi rūbai, kai šluostote rankšluosčiu, kai vaikas netyčia sučiumpa. Bet tai ne toks jausmas, kai kenčiate ir sunku kvėpuoti. Po tokių pakentėjimų atsiranda žaizdų ir jos nėra taip lengvai pagydomos.

Moterys neretai sulaukia komentarų, kad „tau neturi skaudėti, neprisigalvok, pažiūrėk, kaip kūdikis gerai apžioja spenelį“. Tačiau apžiojimą vertiname ne pagal išvaizdą, o pagal pojūtį. Jeigu neskauda, vadinasi, viskas gerai. Nes nebūtinai problema gali būti matoma iš išorės, gal būt ji vaiko burnos viduje. Tad jeigu skauda, nelaukite nieko ir kreipkitės pagalbos.

Pieno gamybą galima paskatinti arbatomis

Moksliniai tyrimai nėra įrodę, kad kažką vartodamos mes padidinsime pieno gamybą. Kaip jau žinome, pieno gamybą skatina pats kūdikio maitinimas, t. y. stimuliacija. Tad norint ją didinti reikėtų dažninti žindymą arba nutraukiamo pieno kiekį. Be to, būdamas apžiojęs krūtį, kūdikis ne visada žinda. Jis gali neturėti jėgų žįsti, o mums atrodys, jog tiek daug laiko laikome jį prie krūties, tačiau pieno nedaugėja. Tad kartais įvedamas papildomas pieno nusitraukimas, kad padidėtų jo gamyba. Tačiau to nereikėtų patiems spręsti, jeigu kyla minčių, jog pieno trūksta, reikėtų pasitarti su specialistu.

Kalbant apie dažnai minimus žolinius preparatus: pankolis tikrai nėra tinkamas, jis priskiriamas prie neurotoksiškų priemonių; vaistinė ožragė – yra šaltinių, kad ji gali prisidėti prie pieno gausinimo; alaus mielės – gurkšnojant nealkoholinį alų, poveikis gali būti vien dėl to, kad atsipalaiduosite ir romantiškai vakarosite kartu su vyru.

Svarbiausia tiesiog nepamiršti pasirūpinti, kad pakankamai valgytumėte ir gertumėte. Tuomet bendra savijauta bus geresnė, o kai jaučiatės ramiai ir atsipalaidavusi, viskas daug paprasčiau. Pieno gamybai organizmas papildomai išnaudoja apie 300–500 kalorijų, tad tam reikia turėti ir papildomai energijos. Neretai mamos pasakoja, kad troškulys ir alkis tampa nuolatiniais palydovais.

Žindanti mama negali gerti kavos

Reikėtų vertinti individualias situacijas. Jeigu kūdikis labai jautrus, jo tiek nervų sistema, tiek skrandis yra jautresni, jis gali reaguoti į didesnį kofeino kiekį. Kalbu apie pirmąjį kūdikio pusmetį, iki papildomo maitinimo.

Labiausiai viskas priklauso nuo išgeriamo kiekio ir kavos paruošimo būdo. Apie pastarąjį, beje, retai kas susimąsto. Jeigu geriate plikomą kavą, neretai jau atšalusią, tirščiai būna ilgai išmirkę ir kofeinas išsiskyręs dideliais kiekiais. Tad jeigu nenaudojate kavos aparato, užplikius kavą tirščius būtinai nupilkite. Espreso kavos puodelis turi mažiau kofeino, nei užplikyta ir ilgai su tirščiais laikoma kava.

Mokslas teigia, kad per dieną išgerti 1–2 kavos puodeliai greičiausiai kūdikiui įtakos neturės. Tačiau visuomet galite pasitikrinti – pagerkite savaitę laiko kavą be kofeino ir matysite, ar kažkas keičiasi. Tik nepamirškite, kad kofeino yra ne tik kavoje. Jo yra ir juodoje arbatoje, kakavoje, juodajame šokolade, energiniuose gėrimuose. Tad įskaičiuokite ir šiuos kiekius į tą 1–2 puodelių dienos normą.

Krūtis reikia saugoti nuo šalčio, kad neperpūstų 

Vėjas „nupūsti“ jūsų pieno tikrai negali. Jeigu paprastai vėjo saugotės, nes susergate, tuomet ir žindymo metu tai darykite. Tačiau jei žiemą maudydavotės eketėje, tuomet specialiai nereikėtų per daug prisirengti ir papildomai saugotis, nes kaip tik sukaisite. O žindant lauke juk nereikia iki pusės išsirengti – kad kūdikį pamaitintumėte, iškišate tik spenelio galiuką. Svarbiau pasirūpinkite tinkamais žindymui rūbais, prisidenkite šaliku. O šiltuoju metų laiku mes visiškai apie tai nesukame galvos, nes mastitai ir uždegimai kyla ne nuo perpūtimo.

Jei kūdikis neėmė krūties per pirmas valandas, tai ir nebežįs

žindo

Freepik.com

Tai išties liūdnas ir net medicinos įstaigose vis dar paplitęs mitas.

Išties mamos sutrinka, kai kūdikis nežindžia, jeigu buvo planavusios maitinti. Jos klausia, koks kitas variantas, ir dažniausiai pasiūlomas mišinukas. Savaime suprantama, kad kūdikiui reikia pavalgyti ir reikalingas sprendimas, tačiau mamoms nėra pasiūloma nusitraukti savo pieno. Labai gaila, kad taip vis dar vyksta. O juk šiuo metu rinkoje turime puikių pientraukių, tikrai palengvinančių nusitraukimo procesą.

Kūdikiai po gimdymo labai skirtingai elgiasi. Tai priklauso ir nuo nėštumo, ir paties gimdymo. Jei gimdymas buvo sunkus, ilgas, medikamentinis, – išvargusi bus ne tik mama, visą šią kelionę kartu praėjo ir kūdikis. Tad visiškai natūralu, jei kūdikis bus mieguistas, neims krūties ir norės tik miegoti. Viskas čia gerai, ilsėtis reikia, lygiai taip pat reikia ir pavalgyti. Tad mamai reikės nusitraukti priešpienio į indelį, kiekvieno valgymo metu jo pasiūlyti, pavilgyti lupytes ir tiesiog pabūti tokiame kontakte. Jeigu kūdikis vis nevalgo iš krūties, toliau maitinti kitu būdu, bet kitą kartą vėl pirmiausia pradėti nuo krūties. Tam gali prireikti kelių parų ar net savaičių.

Net ir pradėjusios maitinti mišiniu, visuomet vėl galite sugrįžti prie maitinimo krūtimi. Tegul ir ne visu 100 procentų, bet ir 20 procentų bus puiku. Pirmąjį mėnesį tai padaryti gana lengva, ypač kreipiantis pagalbos į žindymo specialistą.

Aš pati prieš 10 metų maitinau pirmagimį nutrauktu pienu metus laiko. Kai kurioms mamoms surinkti vieno maitinimo pieno normą užtrunka 5–10 minučių, man užtrukdavo apie valandą. Motyvuoju mamas maitinti krūtimi, nes maitinimas nutrauktu pienu visuomet užtruks tiek pat laiko, o maitinant krūtimi, vaikui augant, laikas trumpėja. Iš pradžių daugiau laiko praleisite prie kūdikio, tačiau vėliau turėsite laisvesnes rankas.

Žindyti natūralu, todėl labai lengva

Natūralumas ir lengvumas ateina su žiniomis, tada taip gali atrodyti. Bet kol žinių nėra, deja, tai nėra taip lengva. Mes, kaip visuomenė, esame nutolę nuo natūralumo, smegenys pilnos štai tokios gausybės mitų, ir mums sudarytos visos sąlygos nežindyti. Tad susirinkti tinkamą informaciją, gauti pagalbą ir palaikymą gana sudėtinga, tam reikės jūsų užsispyrimo ir kantrybės.

Moksliniai tyrimai patvirtina, kad žindymo sėkmę lemia būtent palaikymas. Ne veltui yra tėvystės kursai, kuriuose pamatysite, kad ne jums vieniems nėra paprasta, ir kad tai visiškai normalu. Tad linkiu skirti laiko žinioms, nes jos įgalina ir suteikia daugiau pasitikėjimo savimi. Taip pat į šį procesą įtraukite tėčius, tuomet turėsite dar daugiau palaikymo.

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję sraipsniai

 

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− trys = 1

Kitos temos: