Akušeriai – gydytojų komandos dalis, savarankiški sveikatos priežiūros specialistai, mažos rizikos nėštumo, gimdymo ir pogimdyminio periodo sveikatos sistemos atstovai. Pasak Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovo prof. Mindaugo Kliučinsko, akušerio specialybė tiesiogiai siejama su reprodukcinio amžiaus moters bei ankstyvojo periodo naujagimio sveikatos priežiūra.
„Džiugu, kad nuo 2012 m. mūsų klinikoje akušeriams patikėjus daugiau savarankiškumo, jie išaugo žiniomis, įgūdžiais ir pasitikėjimu. Sėkmingai savarankiškai prižiūri mažos rizikos nėščiąsias, padeda ir priima gimdymus bei vykdo pagimdžiusių moterų priežiūrą, – sako prof. M. Kliučinskas. – Kadangi studijų metu teko dirbti akušeriu, gerai suprantu, kokį didelį darbą jie atlieka ir kiek dar daug galėtų daryti. Todėl nuoširdžiai dėkoju visiems akušeriams, sąžiningai vykdžiusiems ir vykdantiems savo pareigą padėti nėščiosioms ir gimdyvėms.“
Gegužės 5 dieną minima Tarptautinė akušerių diena. Kalbamės su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Gimdymo skyriaus vyr. akušere-slaugos administratore Virginija Stankevičiūte ir Moterų konsultacijos akušere Ernesta Sakalauskiene apie akušerių darbo svarbą ir vaidmenį sveikatos priežiūros sistemoje.
Kuo svarbus akušerio vaidmuo sveikatos priežiūros sistemoje?
Ernesta Sakalauskienė. Nėštumo laikotarpiu moterys tampa ypatingai jautrios ir nuolat nerimauja dėl savo bei vaisiaus būklės. Todėl labai svarbu, kad kiekviena moteris nuo pat nėštumo pradžios žinotų, kad akušeriai iki nėštumo ir visą nėštumo laikotarpį gali pakonsultuoti įvairiais klausimais, padėti pasiruošti gimdymui ir žindymui, įveikti šiuo svarbiu gyvenimo laikotarpiu kylančias baimes. Nuo pat pirmųjų akimirkų, kai moteris atvyksta su žinia apie nėštumą, akušeris yra vienas iš komandos narių, prisidedančių prie atsakomybės ne tik už prižiūrimą nėščiąją, bet ir už būsimą kūdikį. Labai svarbu, kad jau pirmojo vizito metu visa informacija, susijusi su nėštumu, būtų pateikiama aiškiai, konkrečiai ir tinkamu laiku. Taip nėštumo eigoje yra išvengiama įvairių nesusipratimų, sumažinamas nėščiosios ir jos artimųjų nerimas įvairiose situacijose. Akušerio vaidmuo yra ypatingas kiekviename moters gyvenimo ir šeimos planavimo etape ir padeda užtikrinti saugumo jausmą nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu.
Virginija Stankevičiūtė. Akušerijos sritis unikali, nes mes slaugome ir prižiūrime iš karto dviejų žmonių gyvybes ir jų sveikatą. Mes rūpinamės tiek mamos, tiek dar gimsiančio kūdikio sveikata. Atėjusios nėščiosios į gydymo įstaigą, turi daug vilties, tačiau ir daug baimių. Esant sklandžiai nėštumo eigai, nesusidūrus su patologijomis, moterys būna nusiteikusios optimistiškai. Tačiau Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinka yra Perinatologijos centro dalis, trečio lygio gydymo paslaugas teikianti įstaiga, todėl dažniau čia atvyksta nėščiosios ir gimdyvės, kurioms nustatyta moters ar vaisiaus patologija. Pacientės baiminasi tiek dėl savo, tiek dėl gimsiančio naujagimio sveikatos. Su šiomis moterimis daugiausiai laiko praleidžiantys akušeriai turi daug dėmesio skirti bendravimui, nuraminimui bei paguodai. Šiai profesijai reikalingas pašaukimas. Akušeriai turi pasižymėti emociniu stabilumu, greita reakcija ir ryžtu, empatija bei turėti stiprią vidinę motyvaciją.
Kaip akušerių vaidmuo pasikeitė pandemijos laikotarpiu?
Virginija Stankevičiūtė. Pandemijos laikotarpis pareikalavo iš akušerių dar didesnio susitelkimo, empatijos. Pandemijos pradžioje, kai dar tik susidūrėme su virusu, lydinčio asmens palatoje kartu su gimdyve nebuvo, todėl akušeris tapo vieninteliu žmogumi, palaikančiu moterį svarbiausią jos gyvenimo akimirką. Vėliau, leidus su gimdyve būti ir lydinčiam asmeniui, dirbti tapo lengviau, tačiau dažnai moterys bijodavo viruso grėsmės, todėl dar daugiau laiko skirdavome bendravimui ir nuraminimui.
Ernesta Sakalauskienė. Akušerio vaidmuo pandemijos laikotarpiu įgavo dar daugiau prasmės šių dienų sveikatos priežiūros sistemoje. Nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu moterims yra ypač svarbus artimųjų buvimas kartu, palaikymas ir pagalba. Pandemijos laikotarpiu daugeliu atvejų pacientei artimųjų buvimą šalia ir visokeriopą pagalbą pakeitė ir užtikrino akušeriai. Ši pandemija tik dar kartą patvirtino, koks akušerio vaidmuo moteriai nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu yra svarbus ir reikalingas.
Kiekvienoje situacijoje, tiek džiaugsmo, tiek nerimo ar jaučiant baimės ir nežinomybės jausmą – akušeris yra ir buvo tas asmuo, kuris kartu su moterimi išgyvena kiekvieną jos emociją, komunikuoja, palaiko, nuramina ir sprendžia iškilusius klausimus. Profesionalūs akušeriai geba ne tik prižiūrėti nėštumą, priimti gimdymą, suteikti sveikatos priežiūros paslaugas moteriai ir naujagimiui po gimdymo, bet ir puikiai išmano bendravimo ypatumus, kiekvienoje situacijoje atranda tinkamą sprendimą, o prireikus organizuoja kitų specialistų pagalbą.
Su kokiais kasdieniais iššūkiais susiduria akušeriai savo darbe?
Ernesta Sakalauskienė. Kiekviena diena akušerijoje yra iššūkis, nes nėra nei vieno vienodo nėštumo, nei vieno vienodo gimdymo, kaip ir nėra vienodų besilaukiančių moterų ar jų artimųjų. Visos jos skirtingos, o siekiant sklandžios nėštumo ir gimdymo eigos, ypatingai svarbus yra tarpusavio ryšys tarp akušerio ir nėščiosios, abipusis įsiklausymas ir noras bendradarbiauti. Tad kiekviena nauja pažintis, kiekvienas siekis užmegzti ryšį su moterimi bei jos artimaisiais, kurie yra neatsiejama šio proceso dalis – iššūkis, su kuriuo akušeriams tenka susidurti kasdien. Manau, kad nuo to priklauso nemaža dalis sklandžios nėštumo ir gimdymo eigos sėkmės.
Virginija Stankevičiūtė. Manau, kad Akušerijos ir ginekologijos klinikoje nėra neįveikiamų iššūkių, nes visada jaučiame stiprų palaikymą tiek iš ligoninės, tiek iš klinikos administracijos, skyrių vadovų, gydytojų. Dėl supratingumo ir pagalbos galime savarankiškai dirbti su mažą riziką turinčiomis nėščiosiomis bei gimdyvėmis. Tai stiprina ir suteikia galimybę greta praktinės veiklos atlikti ir mokytojo funkciją: didelę darbo patirtį turintys akušeriai moko studentes bei jaunąsias vos tik pradėjusius dirbti akušerius, kaip dirbti su nėščiosiomis ir gimdyvėmis. Tai itin svarbu siekiant užtikrinti klinikos darbo tęstinumą ir kokybišką pagalbą pacientėms.
Kokią pagalbą gali suteikti akušeriai?
Ernesta Sakalauskienė. Akušeriai nėštumo, gimdymo ir pogimdyminio laikotarpio metu siekia užtikrinti kaip įmanoma geresnius rezultatus bei motyvuoti moterį, suteikti žinių ir įgūdžių, kurie gali turėti ypatingos reikšmės nėštumo eigoje, gimdymo metu ir po gimdymo. Akušeriai moterims teikia informaciją šeimos planavimo klausimais, apie nėštumo eigą, atliekamus tyrimus ir jų poreikį, padeda pasiruošti gimdymui, konsultuoja gyvensenos, žindymo ir naujagimio priežiūros klausimais.
Virginija Stankevičiūtė. Didelę laiko dalį akušeriai skiria prevencijai. Jie nėščiosioms suteikia žinias apie nėštumo eigą, pasiruošimą gimdymui, mitybą, fizinį aktyvumą. Esant mažai rizikai nėštumo metu, jie dirba savarankiškai, o atsiradus ar nustačius didelę riziką, konsultuojasi ir dirba komandoje su gydytoju, kad rastų geriausią sprendimą bei teiktų saugią ir maksimaliai kokybišką pagalbą pacientėms.
Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos bei Neonatologijos klinikos yra Kauno Perinatologijos centro sudėtinė dalis. Perinatologijos centruose teikiama aukščiausio – trečio lygio sveikatos priežiūros paslaugos gimdyvėms ir naujagimiams. Kauno Perinatologijos centras – didžiausias Perinatologijos centras Lietuvoje. Jame gydomi pacientai iš Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių. Čia kiekvienais metais gimsta apie 3300 naujagimių, iš jų – apie 500 neišnešiotų. 2021 metais Akušerijos ir ginekologijos klinikoje gimdė 3098 moterys, gimė 3230 naujagimių.
Kauno klinikų informacija