Nėštumo metu moterys labai atsargiai vartoja vaistus. Iš tiesų šiuo laikotarpiu reikėtų rinktis tik pačias reikalingiausias, efektyviausias ir saugiausias medicinines priemones.
O kaip dėl skiepų? Ar nėščiai moteriai rekomenduojama skiepytis? Šiuo metu Pasaulinė sveikatos organizacija nėščiosioms rekomenduoja 3 vakcinas, kurių nauda kur kas nusveria šalutinių poveikių riziką. Tai skiepas nuo koronaviruso infekcijos, nuo gripo ir nuo kokliušo. Šios trys vakcinos rekomenduojamos visoms nėščiosioms ir Lietuvoje.
Konsultuoja Meilė Minkauskienė, profesorė, gydytoja akušerė-ginekologė
Skiepas nuo KOVID-19
Ši vakcina gana nauja, atsirado pastarųjų metų pandemijos laikotarpiu, tačiau skiepas yra saugus, nėščiosioms nesukelia kitokių ar stipresnių šalutinių poveikių nei bet kuriam žmogui. Dažniausi šalutiniai poveikiai yra karščiavimas ir raumenų skausmas. Bet skiepas gali apsaugoti nėščiąją nuo kur kas rimtesnių komplikacijų, kurios išsivysto susirgus koronaviruso sukelta infekcija. Jis apsaugo ne tik pačią moterį, bet ir vaisių.
Mes jau žinome, kad infekcija pavojinga nėščiosioms dėl daugybės priežasčių. Jos serga sunkiau, pastebėta, kad delta bangos laikotarpiu trečdaliui sergančių nėščių moterų vystosi pneumonija, kas aštunta gydoma intensyvios terapijos skyriuje, dažnai prireikia deguonies terapijos. Ypač dažnai reikia gydymo antibiotikais, antivirusiniais vaistais, hormoniniais preparatais. Kovido gydymas agresyvus ir sudėtingas. Be to, dažnai įvyksta ir akušerinių komplikacijų: prasideda priešlaikinis gimdymas, kartais pablogėja vaisiaus būklė ir tenka atlikti skubias cezario operacijas. Kartais nėščiajai sutrinka krešėjimas, ir dėl to pablogėja placentos funkcija, vaisiaus augimas. Yra daugybė pavojų, kurie gali ištikti susirgus koronavirusu, ir mes manome, kad pats efektyviausias būdas to išvengti vis dėlto yra skiepai.
Lietuvos akušerių ginekologų draugija rekomenduoja skiepytis bet kuriuo nėštumo laikotarpiu. Tokios rekomendacijos laikosi ir Amerikos gydytojai, nemaža dalis Europos šalių. Kai kurios šalys vis dėlto rekomenduoja pirmuoju nėštumo laikotarpiu nesiskiepyti ne dėl abejonių, kad vakcina gali būti nesaugi. Pirmąjį nėštumo trimestrą natūraliai dalis moterų patiria persileidimą, ir tada jos linkusios kaltinti vakciną. Manoma, kad saugiau pirmą nėštumo trimestrą pralaukti, atlikti ankstyvą ultragarso tyrimą, įsitikinti, jog vaisius vystosi normaliai, nėra jokių apsigimimų, tada pasiskiepyti.
Prieš skiepą nėščioji turėtų pasitarti su šeimos gydytoju, kada jai saugiausia ir geriausia vakcinuotis. Svarbu įvertinti gretutines ligas, turėtas akušerines komplikacijas ir pasirinkti saugiausią laiką su savo gydytoju. Sloguojant, negaluojant geriau palaukti. Reikėtų skiepytis tada, kai moteris jaučiasi gerai. Kad imuninė sistema tinkamai atsakytų į vakciną, ji neturi būti alinama kitų veiksnių. Tik taip susiformuos antikūnai.
Dabar vakcina nuo koronaviruso infekcijos nėščiąsias skiepija daugiau nei 50 šalių, yra vakcinuota šimtai tūkstančių nėščiųjų Izraelyje, Didžiojoje, Britanijoje, Kanadoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šios šalys turi puikius registrus, registruojamos visos pašalinės reakcijos, ir tikrai nėra pastebėta, jog nėščiosioms po vakcinos gali pasitaikyti kokių nors sudėtingesnių komplikacijų, nei mums jau žinomos: karščiavimas, raumenų skausmas. Beje, jei po vakcinos nėščiai moteriai pakyla aukšta temperatūra, rekomenduojama ją gydyti agresyviau nei įprastai, nes ilgalaikė aukšta temperatūra gali pakenkti vaisiaus smegenų vystymuisi. Todėl paracetamolis, ibuprofenas ar kitas temperatūrą mažinantis vaistas turi būti vartojamas.
Galutinis sprendimas, ar skiepytis nuo KPVID-19, priklauso nėščiajai, ji turi teisę tiek skiepo atsisakyti, tiek pasiskiepyti. Bet mūsų, gydytojų, pareiga pateikti visus argumentus, ir jie turėtų būti moksliškai pagrįsti. Sprendimą, ar skiepytis nėštumo metu, priimti padeda ir tikros pacienčių istorijos. Mes kiekvieną dieną matome susirgusių KOVID-19 liga nėščiųjų, yra sergančių labai sunkiai, 3–4 procentai tokių moterų netenka kūdikių. Kartais konkrečios papasakotos istorijos padeda nuspręsti skiepytis.
Ar nėštumo metu rekomenduojamas ir reikalingas trečiasis skiepas nuo KOVID-19? Jei moteris buvo vakcinuota du kartus, o dabar atėjo laikas revakcinacijai, patartina pirmiausia pasidaryti antikūnių tyrimą ir sužinoti, kiek jų yra organizme. Galbūt galima neskubėti, atidėti trečią skiepą, jei antikūnių pakankamai.
Nėščiųjų skiepijimui pirmenybė teikiama būtent Pfizer vakcinai. Ji laikoma pačia saugiausia, mažiausiai turinti įtakos krešėjimo sistemai. Derėtų rinktis tas vakcinas, kurios kraujo krešėjimą veikia mažiausiai.
Gripo vakcina
Šitos vakcinos saugumas nėštumo metu yra neabejotinas, nes atlikta daug tyrimų ir surinkta daug informacijos, kaip skiepas veikia moterį ir būsimą kūdikį. Atlikti tyrimai apie gimusių ir augančių vaikų sveikatą 5–7 metų po mamos vakcinacijos nuo gripo nėštumo metu. Jokių duomenų, kad skiepas gali turėti neigiamos įtakos vaisiaus vystymuisi, nėra. Šitą skiepą rekomenduojama visoms nėščiosioms ir bet kuriuo nėštumo laikotarpiu, kai prasideda sezoninis skiepijimosi laikas. Tai sezoninė vakcina, kuri kiekvienais metais kitokia, pritaikyta prie to metų sezono cirkuliuojančio gripo potipių. Nėštumo metu gripas gali būti kur kas sunkesnė liga, nei iki nėštumo. Dėl jo gali prasidėti priešlaikinis gimdymas ir kitos akušerinės komplikacijos.
Gripo virusas gali turėti įtakos ir vaisiaus vystymuisi. Nėštumo metu persirgta infekcija gimus vaikui gali turėti įtakos autizmui ar kitiems neurologiniams sutrikimams atsirasti ir vystytis. Šiuo atveju skiepai yra vertingas pasirinkimas, galvojant apie augančio vaikučio apsaugą.
Lietuvoje gripo skiepas valstybės kompensuojamas visoms nėščiosioms.
Skiepas nuo kokliušo
Lietuva, kaip ir kitos Vakarų Europos šalys, rekomenduoja visoms nėščiosioms pasiskiepyti ir šia vakcina. Vakcina nuo kokliušo nėra valstybės kompensuojama, pacientei reikia susimokėti pačiai. Jei gripo vakcina siekiama apsaugoti pačią moterį, tai kokliušo vakcina akcentuojama kaip būsimo kūdikio apsauga. Kokliušas nėščiajai nėra labai sunki liga, dažniausiai gali praeiti nediagnozuotas, pakosint . Bet naujagimiui ir kūdikiui tai yra labai sunki liga. Būtent mamos vakcinacija paskutinį nėštumo trimestrą yra pagalba vaikučiui. Mama pradeda gaminti antikūnus, kurie keliauja per placentą, vėliau per pieną į vaikučio kraujotaką ir saugo jį pirmaisiais gyvenimo mėnesiais iki pusmečio, kol pats vaikelis yra vakcinuojamas ir suformuoja savo apsaugą nuo šios sunkios ligos, kuri gali komplikuotis hospitalizacija, gydymu intensyviosios terapijos skyriuje ir net mirtimi.
Lietuvoje ši vakcina dar nėra labai populiari, moterys tik pradeda ja domėtis ir skiepytis, bet, pavyzdžiui, Ispanijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV, skiepijasi 70–80 procentų nėščių moterų. Vakcinacija nuo kokliušo rekomenduojama 28–32 nėštumo savaitėmis, kad iki gimdymo praeitų tam tikras laikas, kol mamos imuninė sistema pradės gaminti antikūnus ir juos transportuoti per placentą, ir vaikutis gims su maksimaliu antikūnų kiekiu. Toks kiekis pasiekiamas tik tada, jei mama vakcinuojama antroje nėštumo pusėje. Jei vakcinacija atlikta iki nėštumo, prieš kelerius metus, tyrimai rodo, jog antikūnų kiekis yra nepakankamas, kad užtikrintų naujagimio arba kūdikio apsaugą.
Taigi sprendžiant, ar skiepytis nėštumo metu ir kokie skiepai tikslingiausi, visada verta kliautis profesionalų patarimais, o ne socialinių tinklų diskusijomis ir nepatikrinta informacija.
Ginta Liaugminienė
„Nėštukė“
Susiję straipsniai