Kūdikių maudymas – ta sritis, kurioje per pastaruosius 20 metų laisvumo atsirado daugiausia. Liko tik vadinamosios „proto“ ribos.
Sudie, griežti kanonai
Jeigu paklausite savo mamų, kaip kadaise atrodydavo kūdikių maudynės, net sunku bus klausytis, koks tai buvo iššūkis visai šeimai (vienam žmogui kūdikį vargu ar buvo įmanoma išmaudyti). Sėskime kartu į laiko mašiną.
Kūdikius reikėdavo maudyti kiekvieną dieną gerai prišildytoje patalpoje. Tai būdavo vonia (prieš maudymą pusvalandį leidžiant karšto vandens srovę, kad sušiltų patalpa) arba virtuvė, nes patogu būdavo prikaitinti įjungus viryklę. Vanduo privalėjo būti virintas. Įsivaizduokite šią komplikaciją – katilas išvedamas iš anksto, kad atauštų, kitas katilas verdamas prieš pat maudymą, tada vanduo skiedžiamas, kad būtų norimos 37ºC temperatūros. Kitas žingsnis – kalio permanganato grūdeliai, kuriuos reikia suberti ir gerai ištirpinti vonelėje, kad nenuplikytų kūdikio odos. Maudymo laikas buvo nustatytas tik vakare, apie 20 valandą, prieš paskutinį maitinimą.
Nenuostabu, kad išmaudyti kūdikį buvo esminis dienos darbas, po kurio prakaitą braukdavo ir mama, ir tėtis.
Dabartinė maudymo laisvė
Dabar maudyti galite kad ir 3 kartus per dieną, pradėdami nuo 6 ryto, nes jokio pasiruošimo nereikia, – tik iš čiaupo prileisti norimos temperatūros vandens.
Jei vaikutis nemėgsta maudynių, blogai jaučiasi, namuose pernelyg vėsu, – maudykite kas antrą dieną ar net kas trečią (žinoma, tada kasdien atskirai apiplaukite užpakaliuką, drėgna servetėle apšluostykite pažastis, kakliuką, rankas).
Norite, maudykite vonelėje, norite – didelėje vonioje ar kriauklėje. Kiek minučių maudyti? Kliaukitės intuicija. Kas kiek laiko plauti galvą? Pakuždės motiniška nuojauta.
Vis dėlto yra trumpa (labai laisva) maudymo atmintinė:
Maudydami vaikutį, visada būkite geros nuotaikos. Juk sako, kad vanduo sugeria ir saugo informaciją! Jei pliuškensite vaikutį susiraukę, jis irgi nesijaus laimingas.
Maudomas kūdikis turėtų būti nealkanas ir nepavargęs. Dėl šios priežasties daugybė šeimų kūdikius maudo ne vakarais, o popietę, grįžę iš lauko arba net prieš pietų miegą. Svarbiausia kūdikį maudyti tarp maitinimų: valanda prieš ar po, kad vaikutis nebūtų alkanas, bet nebūtų ir mieguistas bei apsunkęs iškart po valgio.
Prieš maudymą iš anksto susidėliokite ranka pasiekiamoje vietoje visus reikmenis (rankšluosčius, prausiklius, švarius drabužėlius), kad išvengtumėte staigių neplanuotų judesių ir paniką keliančių situacijų.
Aplinka, kurioje bus maudomas naujagimis, turi būti šilta, apie 23–25°C, tačiau jos nereikia prikaitinti iki kūno temperatūros!
Į vonelę įdėkite poroloninį ar guminį įdėklą ar stovą, kad kūdikis neslydinėtų, tuomet patys jausitės saugiau, ir jūsų vaikelis tai pajus.
Jei kūdikis bijo vandens, per maudynes jaučiasi nesaugus, maudykitės kartu didelėje vonioje.
Kai mažylis negali susitaikyti su tuo, kad jo galva ar veidas sušlaps, ant galvos, kaip skrybėlę, jam užmaukite specialią apsaugą (ji primena kepuraitę su snapeliu). Tada galėsite išplauti galvą su šampūnu nebijodami, kad putos ar muiluotas vanduo nutekės į akis. Jautresniems vaikučiams plaukus šlapinkite kempine.
Naudokite tik švelnius, kūdikiams skirtus prausiklius ir šampūnus. Kūdikių prauskliu ar maudymo aliejumi nereikia trinti kūnelio – pakanka priemonės įlašinti į vandenį. Naudodami kokybiškus, specialiai kūdikiams skirtus prausiklius, išvengsite daugelio odos problemų, nes geras prausiklis nesausina odos.
Vaikams skirti prausikliai mažiau putoja, tačiau nereiškia, kad blogiau prausia. Kadangi putokliai gali sukelti alerginių reakcijų ar sausinti odą, jų vaikams stengiamasi dėti kuo mažiau.
Išimtą iš vonelės naujagimį nusausinkite ne trindami, o švelniai apspaudydami odelę. Greitai ištirsite, kuris namuose esantis rankšluostis labiausia tinka šiai procedūrai, tada jį skirkite tik kūdikiui.
Sergančio, karščiuojančio vaikelio maudyti nereikėtų, tačiau net neišnešioti naujagimiai, kad odelė būtų švari, yra maudomi savo pirmuosiuose, mažuosiuose nameliuose – inkubatoriuose. Kartais mamos nemaudo, neveža į lauką gerai besijaučiančio, tačiau šiek tiek sloguojančio mažylio. Kai sloga nevarginanti, kūdikis normaliai kvėpuoja, derėtų laikytis įprastinio higienos grafiko.
Kaip maudyti kūdikį, kurio oda sausa
Kūdikių, turinčių sausą odą, gana daug. Juos rekomenduojama prausti tik bešarmiais prausikliais. Tokių prausiklių etiketėse nurodyta, jog pH yra 5,5. Jei oda sausa, nei kasdienei higienai, nei maudymui nepatariama naudoti paprasto muilo. Nors etiketėje gali būti nurodyta, kad muilas tinka vaikams ir kūdikiams, tačiau jis tinka tik normaliai sveikai odai. Galima maudymui naudoti kremo-aliejaus vonelę. Aliejus sutepa ir apsaugo odą jau maudantis duše arba vonioje.
Jei yra galimybė, vaikui maudyti rinkitės ne kietą vandentiekio vandenį, o minkštesnį. Toks vanduo teka naudojant vandens filtrus, kurie įmontuojami visam namui ar atskiram butui.
Trumpai apie baseiną
Baseinas – nuostabi grūdinimo priemonė su viena sąlyga – vaikas turi baseiną lankyti periodiškai, o ne kartą per kelis mėnesius. Veiksmingi yra dažni ir trumpi pabuvimai baseine, o ilgi ir labai reti vaiką gali susargdinti, nes tai – šokas organizmui. Dauguma tėvelių, nusipirkę vandens parke 4 valandų bilietą, turškiasi su vaikais ir tiki, kad taip juos grūdina. O iš tikrųjų jie sukelia vaiko imuninei sistemai šoką, ši sustreikuoja, vaikas suserga. Tada tėvai sako – mūsų vaikui baseinas netinka, nes pabuvo ir susirgo.
Baseiną vaikas turi lankyti bent kartą per savaitę (rečiausiai – kartą per 2 savaites), tada bus nauda, geras krūvis, tinkama temperatūrų kaita.
Lankant baseiną, reikia laikytis 3 taisyklių:
- Po užsiėmimo išdžiovinti galvą.
- Išvalyti ausis.
- Duoti atsigerti šilto gėrimo – mamos pieno ar, jei jau nebemaitinate, šiltos arbatos ar vandenuko.
„Mamos žurnalas“