Žurnale aprašome „vau“ istorijas, kuriose mamos skaičiuoja, kiek kartų jų vaikas skrido lėktuvu. 40–50 kartų iki 3 metų – toli gražu ne rekordas. Mes tokiomis šeimomis žavimės, bet medikai tyliai prašo – iki 3 metų su vaiku skriskite tik tada, kai būtina. Kodėl?
Konsultuoja vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja.
Kodėl iki 3 metų prašoma riboti vaikų skrydžius, ar skrydis kaip nors paveikia organizmą?
Ne tik skrydis, bet ir kiekviena kelionė, oro sąlygų pasikeitimas, nuovargis, svetimos šalies mikroklimatas, neįprastas maistas, neįprastas dienos režimas, galų gale – mums neįprasti virusai, bakterijos ir kiti mikroorganizmai sukelia stresą vaiko organizmui.
Kuo vaikas mažesnis, tuo sunkiau jis prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų. Nuo 3 metų kelionės su vaiku bus daug lengvesnės, tokio amžiaus vaikui nebereikės atskiro valgiaraščio, su vaiku bus galima susitarti dėl elgesio taisyklių, jam bus galima suprantamai paaiškinti, kas jo laukia ir kodėl, tarkime, negalima išlipti iš lėktuvo tuoj pat.
Turiu asmeninės neigiamos patirties. Į Maljorką skridome su 1 metukų sūnumi, jį užsupo, pradėjo nesustodamas vemti, o skristi – dar 2 valandos. Galvojau, prašysiu greitojo nusileidimo ir lėksiu į reanimaciją. Lėktuve skrido daug kūdikių, dauguma klykė visą kelią užgultomis ausytėmis. Skrendant į Kanarų salas, dažnai lėktuvą pakrato, nes ten susidaro oro duobių.
Kolegė medikė pasakojo, kaip jos kūdikis suviduriavo vos lėktuvui pakilus, tai priskridus Varšuvą lėktuvas buvo tupdomas greituoju nusileidimu, o lėktuvą pasitiko reanimobilis.
Jeigu tėvai ir vyresni vaikai nori atostogų užsienyje, teks skirsti ir kūdikiui. Ką patartumėte?
Kruopščiai apgalvokite skrydžio maršrutą, trukmę, laiką – galbūt jis vyks vaiko miego metu, tuomet patogiau. Optimali skrydžio trukmė su vaiku iki 3 metų yra 2–2,5 valandos. Jeigu įmanoma, rinkitės tiesioginius skrydžius. Nepamirškite, kad pervargęs vaikas yra imlesnis infekcinėms ligoms, kur kas greičiau peršąla, perkaista, suserga, todėl skirskite tik su visiškai sveiku ir pailsėjusiu mažyliu.
Dauguma keliaujančių, lėktuve pamatę kūdikius, atsidūsta – savaime aišku, klyks. Kodėl vaikučiai verkia lėktuvuose?
Priežasčių ne viena. Dažniausia jų – vaikui užgula ir skauda ausytes. Tačiau vaikas gali verkti ir dėl suvaržytos judėjimo laisvės, triukšmo, svetimų žmonių, nepažįstamos aplinkos baimės. Gali varginti pykinimas, vėmimas dėl lėktuvo vibracijos turbulentinėse oro srovėse.
Pasidalinsiu praktiniais patarimais, kaip išvengti vaiko kankynių lėktuve.
Saugokite ausis. Lėktuvui kylant ir leidžiantis, salone pasikeičia oro slėgis, su juo turi susilyginti vidurinės ausies ertmės slėgis. Todėl mes kramtydami, rydami seiles, judindami apatinį žandikaulį, iškišdami liežuvį, gerdami vandenį atvėrinėjame klausomąjį vamzdį.
Kad vaikui neužgultų ausyčių (ypač pakilimo ir nusileidimo metu), taikykite priemones pagal amžių – kūdikiui duokite žysti krūtį, čiulptuką, gerti mišinuko, arbatėlės ar bet kokio kito gėrimo iš buteliuko su čiulptuku. Vyresniam vaikui galite duoti čiulpiamą saldainį, kramtomosios gumos, patarti ryti seiles, gerti vandens. Galima pabandyti sandariai užkimšus ausis pirštais keletą kartų plačiai išsižioti – judant apatiniam žandikauliui, prasiplečia ausų landos, slėgis vidurinėje ir išorinėje ausyje susilygina. Galima pūsti žandus arba duoti pūsti balioną ar nedidelį pripučiamą kamuoliuką.
Jei vaikas serga alergine sloga, arba taip nutiko, kad vis dėlto keliaujate su sergančiu vaiku (galbūt peršalusiu kelionės svetur metu), pasiimkite nosies gleivinę sutraukiančių lašų, įlašinkite jų 20–30 min. prieš lėktuvo kilimą ar nusileidimą, jie išgelbės nuo nemalonaus ausų užgulimo ir skausmo skrydžio metu.
Turėkite su savimi ausų lašų, ypač jei skrendate su kūdikiu. Kūdikių iki 6 mėnesių klausos organai (dėl amžiui būdingų anatominių ypatumų) sunkiai prisitaiko prie oro slėgio pokyčių. Vietiškai veikiantys ausų lašai greitai numalšina skausmą, kilusį dėl slėgio pokyčių. Jie ne tik nuskausmina, bet ir gydo slėgio pokyčių metu atsiradusios traumos sukeltą ausies uždegimą.
Skrydžio metu ar po jo gali varginti nosies užgulimas, ausų, nosies skausmas, spengimas, cypimas, traškesys ausyse, pykinimas, galvos svaigimas, kraujavimas iš nosies ar ausų (ypač sergant sinusitu). Jei minėti simptomai neišnyko per 24 valandas, kreipkitės į gydytojus. Ausų traumos skrydžio metu yra retas, tačiau įmanomas dalykas.
Saugus sėdėjimas ir judėjimas. Lėktuvui kylant ir leidžiantis bei patekus į turbulentines oro sroves, skrydžio palydovai paprašys pasodinti vaikus sau ant kelių ar į vaikui skirtą vietą bei prisegti saugos diržu. Kūdikiai, vaikai iki 2 metų bei smulkaus sudėjimo vaikai turėtų sėdėti tėvams ant kelių, prisegti saugos diržiuku, užmaunamu ant tėvų saugos diržo, vyresni vaikai sėdi jiems skirtose sėdimose vietose. Vaikai skrydžio metu mėgsta žiūrėti pro langą, tad užsakinėdami bilietus pasirūpinkite vieta prie lango.
Skrendant į tolimus skrydžius arba skrendant su persėdimais, kuomet reikia nemažai laiko praleisti laukimo salėse, leiskite vaikams pajudėti, padūkti, palakstyti, nereikalaukite, kad visą laiką sėdėtų ramiai, nes 5–6 valandos ramaus sėdėjimo vaikui tiesiog neįmanomos. Galite pasiimti su savimi nedidelį kamuoliuką, kuriuo vaikas pažais laukimo salėse. Oro uostuose ieškokite mamos-vaiko kambario, ten galėsite pervystyti, pažindyti kūdikį, pailsėti. Prieš pat skrydį pakeiskite sauskelnes, išvalykite nosį ar paprašykite, kad išsipūstų.
Jei keliaujate su kūdikiu, galite pasinaudoti nemokama pirmumo teise į lėktuvą patekti be eilės, tačiau jei oro uoste daug žmonių su mažais vaikais, gali tekti laukti bendroje eilėje.
Ką veikti lėktuve. Jei vaikas yra tokio amžiaus, kuomet jau supras, būtinai pieš skrydį apie viską papasakokite. Žinodamas, kas jo laukia kelionės metu, vaikas mažiau jaudinsis, bus kantresnis, supras, kas vyksta, ir kodėl reikia laukti žmonių eilėje, kodėl lėktuve, palydovui paliepus, reikia prisisegti saugos diržus ir ramiai pasėdėti, kodėl negalima prieš skrydį valgyti ledų ir riebių pyragaičių iš kavinės vitrinos laukiamojoje salėje.
Aš prieš keliones keletą vakarų savo vyresniam sūnui visada sekdavau pasaką apie tai, kaip mes keliausime, kaip skrisime, ką pamatysime, kokių nuotykių patirsime, su kokiais sunkumais susidursime. Jei jūsų vaikas dar mažas, apgalvokite, kuo sudominsite jį kelionės metu, kai jam viskas nusibos. Gal tai bus mišinukas, sausainis, keletas naujų dar nenusibodusių žaisliukų, knygutė, kraštutiniu atveju – planšetė ar telefonas su filmukų įrašais.
Neduokite vaikams čiupinėti, kišti į burną lėktuve esančių žurnaliukų, reklaminių bukletų, informacinių lentelių. Juos čiupinėjo daugybės žmonių rankos ir prieš kiekvieną skrydį šių daiktų tikrai niekas nedezinfekuoja.
Gelbėkite, pykina. Tam kad išvengtumėte pykinimo ir vėmimo, prieš kelionę ir visos kelionės metu duokite vaikui gerti tik vėsaus, negazuoto mineralinio ar paprasto geriamojo vandens. Neduokite gazuotų gėrimų, sulčių, kakavų, saldžių vaisvandenių ir pan. Nepermaitinkite vaikų prieš skrydį, ką tik įsėdę į lėktuvą nepulkite maitinti sumuštiniais, vynuogėmis, šokoladukais. Dėl lėktuvo vibracijos, kratymo, oro duobių vaikus gali supykinti, todėl geriausia duoti maistą tik tada, kai vaikas pats paprašys, ir tik lengvai virškinamą bei nedidelėmis porcijomis.
Turėkite sausainių ar kito lengvai virškinamo maisto, tinkančio pagal amžių jūsų vaikui. Vyresnio amžiaus vaikui pykinimui palengvinti galite duoti čiulpti mėtinių saldainių ar pakramtyti mėtinės kramtomosios gumos. Puikiai tinka imbieriniai saldainiai ar nedidelis gabalėlis citrinos su žievele.
Susiję straipsniai