„Galime tik pasidžiaugti, kad jau trečią dešimtmetį mūsų šalies sienos atviros ir galime laisvai keliauti, kur tik panorėję. Pasaulio pamatęs žmogus turi kur kas platesnį akiratį, parsiveža naujos patirties ir taip prisideda prie šalies pažangos. Dažnas tik pabuvęs svetur supranta, kad gyvename ne taip jau prastai ir kad Lietuva tokia pat įdomi ir nuostabi šalis. Lietuvos Respublika kitąmet švęs 100 metų jubiliejų, ir šią sukaktį galime puikiai paminėti keliaudami po savo šalį“, – sako kelionių vadovo „Įdomiausios kelionės po Lietuvą. Šimtmečio leidimas“ sudarytojas Vytautas Kandrotas.
Ką rasime kelionių vadove „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“?
Šiandien tai, ko gero, yra didžiausias kelionių vadovas, kuriame atrinkta ir aprašyta net 1600 lankytinų vietovių šalyje. Tai jūsų gidas rengiantis kelionei į bet kurį šalies kampelį. Turėdami šią knygą būsite tikri, kad nepraleidote nė vieno įdomaus objekto.
Kodėl ją reikia turėti namie ir kelionėje? Juk informaciją galima rasti internete.
Taip, gyvename XXI amžiuje, internete sukaupta daug medžiagos. Teoriškai būtų galima ją surasti ir kelionei pasiruošti pačiam. Tačiau vis didesnę vertę šiandien įgauna laikas, kurio visi turime ribotai. Ši knyga taupo jūsų laiką. Joje yra pateikiama surinkta ir susisteminta informacija išvykai į bet kurį Lietuvos rajoną. Knygoje publikuojama 70 parengtų maršrutų ir 700 nuotraukų, nurodomas atstumas, objektų eiliškumas, aprašoma ir detaliuose 1:250000 mastelio žemėlapiuose atvaizduojama kelionės eiga. Jei tai nėra pirmas jūsų bandymas savarankiškai keliauti, jums užteks pasiskaityti šią knygą įsėdus į automobilį, jau pakeliui į pasirinktą apžiūrėti vietovę.
Ką daryti tiems, kurie ryžosi po šalį pakeliauti pirmąkart?
Pradedantiesiems patarčiau išsamiau išnagrinėti norimą maršrutą dar namie. Nepersistenkite, pradėkite nuo arčiau esančių vietovių. Iš maršrute siūlomų objektų išsirinkite keletą jums pačių įdomiausių ir aplankykite būtent juos. Knygos įžangoje pateikta patarimų, į ką dar būtina atkreipti dėmesį. Keliavimas, kaip ir daugelis kitų veiklų, reikalauja tam tikrų įgūdžių, ir prireiks kelių išvykų, kol jie susiformuos. Tai natūralu.
Ką patartumėte, jei neplanuotai atsirado laisvas pusdienis, netikėtai nušvito saulė? Keliauti ar atidėti išvyką?
Kiekviename maršrute siūlau aplankyti vidutiniškai apie 20 objektų. Vieni jų atviri visą parą, kiti – riboto lankymo. Gamtos, architektūros, urbanistikos paminklus, miestelius apžiūrėsite be jokių kliūčių net ir vėlų vakarą. Jei intriguoja tokia kelionės eiga – pirmyn. O štai pakliūti į vidų bus sudėtinga. Daugelio muziejų, galerijų, lankytojų centrų darbo laikas ribotas, o užsisakyti ekskursiją ar edukacinę programą jus dominančiame objekte visada patarčiau iš anksto. Knygoje pateikiami tokių objektų QR kodai, kuriuos nuskenavę mobiliuoju įrenginiu iš karto pateksite į interneto svetainę ir sužinosite kontaktinę informaciją.
Keliaujate po Lietuvą jau 10 metų. Kokių asmeninių patarimų turite?
Keliauju ne tik po Lietuvą, bet ir po kitas valstybes. Mane labiausiai erzina, kai turizmo leidiniuose pateikiama neišsami, fragmentuota informacija. Būna, kai apie itin įdomų objektą sužinau pačioje kelionės pabaigoje, kada grįžti jau nėra laiko. Todėl savo sudarytuose kelionių vadovuose stengiuosi šios klaidos nekartoti. Knygoje pateikiama išsami informacija, kad keliautojas galėtų gerai susipažinti su turizmo ištekliais, pats rinktis ir aplankyti jį dominančius kelionės akcentus. Kitas nemalonus dalykas – kai prie objekto trūksta nuorodų ir gaištu laiką negalėdamas jo surasti. Todėl šiame kelionių vadove pateikiamos kiekvieno objekto GPS koordinatės.
Ko norėtumėte palinkėti kitiems keliautojams?
Būkite drąsūs ir smalsūs. Praturtinkite savo laisvalaikį kelionėmis, ir kiekviena tokia kelionė praturtins jus pačius.
Kviečiame pažinti Lietuvą su atnaujintu kelionių vadovu – „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“, kurį greitai ir patogiai galite įsigyti www.terrapublica.lt