Projektas VEIKIAME KARTU – pagalba jaunoms šeimoms. Svajodamos, kokios bus laimingos, kai susilauks vaikučio, jaunos šeimos dažnai gyvena rožiniame burbule, įsivaizduodamos, kad viskas lengva ir gražu. Deja, realybė būna kiek kitokia, nes tėvystė pilna iššūkių. Ir jeigu apie tuos iššūkius nebus girdėję, jauni tėvai gali labai nusivilti, prarasti pasitikėjimą savo jėgomis ir net nugrimzti į pogimdyminę depresiją. Projektas „Veikiame kartu“ skirtas padėti šeimoms tam tikrais sudėtingesniais etapais: kai laukiamasi kūdikio, pagimdžius ir auginant vaikutį.
Apie projekto veiklas kalbamės su jo vadove Zita Norkūniene.
Kas gali dalyvauti šiame neseniai startavusiame projekte?
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija finansuoja projekto veiklas, todėl jas nemokamai gali gauti Vilniaus mieste, Vilniaus rajone ir Trakuose gyvenančios šeimos. Bet gali prisijungti ir kitur gyvenančios šeimos, kurios ruošiasi tapti tėvais arba neseniai susilaukė vaikučio, jei tai jiems aktualu. Projektas šeimoms suteiks galimybę dalyvauti visose veiklose pagal poreikį. O poreikis tikrai yra, nes kartais skiriama per mažai dėmesio pasirengimui būsimai tėvystei, o susilaukus vaikelio nepakanka nei fizinių, nei psichoemocinių kompetencijų susidoroti su naujais iššūkiais. Norime padėti ugdyti tokią šeimą, kurios narių santykiai būtų grįsti žiniomis, savitarpio pagalba, pagarba ir atsakomybe.
Kokių teorinių žinių projektas „Veikiame kartu“ suteiks būsimiesiems tėvams?
Daugelis būsimųjų mamų dirba, tad patogiau dalyvauti nuotolinėse paskaitose. Šeimoms siūloma išklausyti nuotolinių paskaitų ciklą „Nuosekli kelionė per nėštumą, gimdymą ir kūdikio priežiūrą“. Tai ne paviršutiniška, o profesionalių sveikatos priežiūros specialistų pateikiama informacija.
Paskaitose kalbama apie tinkamą nėščiosios gyvenseną, simptomus, kurie signalizuoja, kad gimdymas jau prasidėjo, apie gimdymo laikotarpius, skausmo mažinimo būdus ir t.t. Vedama teorinė ir praktinė paskaita „Kasdienė kūdikio priežiūra ir sėkmingo žindymo ABCׅ“. Patariama, koks turi būti „ypatingas“ kraitelis, ką privaloma turėti ir kodėl, kai naujagimis parvežamas į namus. Šeimoms svarbu žinoti, kas pirmosiomis dienomis bei savaitėmis vyksta su naujagimiu, kaip tenkinti mažylio kasdienius poreikius, įveikti žindymo iššūkius, jei tokių kyla dėl žinių ir įgūdžių stokos.
Dar turėsime individualių konsultacijų su įvairiais specialistais, pasirinkti galės kiekvienas dalyvis asmeniškai pagal savo situaciją poreikį. Ši paslauga – konkrečios srities specialistų individualios konsultacijos – padėsi rasti naujų mąstymo ir sprendimo būdų, gauti tinkamų patyrusio praktiko patarimų ir atsakymų į rūpimus klausimus. Juk konsultavimo procese kiekvienas žmogus gauna visišką priėmimą, atjautą ir išklausymą, kas daugumai yra labai svarbu. Jei kamuoja nerimas ir abejonės, geriausias patarimas – kreiptis į specialistą-socialinį darbuotoją, kuris padės žengti pirmąjį žingsnį pokyčių link, ras išeitį iš „beviltiškos“ situacijos ir nukreips tinkama kryptimi.
O kokių praktinių užsiėmimų siūloma nėštumo metu?
Tam skirtas praktinių užsiėmimų ciklas „Sąmoningas kūdikio laukimas“, kur užsiėmimus veda psichologai ir sveikatos priežiūros specialistai. Praktiniai seminarai padeda tėvams pasiruošti kūdikio atėjimui į šeimą, moko pasirūpinti savo emocine ir fizine sveikata, stiprina pasitikėjimą savimi kaip tėvais.
Kitose projekto veiklose yra galimybė išbandyti, ką reiškia „rūpintis kūdikiu“, kai naudojamas tikroviškas naujagimio modelis. Tai – saugus mažylio laikymas ant rankų, tinkamas vystyklų keitimas, odos priežiūros ir maudynių ritualai ir kt. Būsimi tėvai, išbandydami kūdikį-simuliatorių, iš verkimo garsumo, tono, garso niuansų ir kitų subtilių ženklų mokysis suprasti, ko jis reikalauja. Vykstančių užsiėmimų metu pastebėjome, jog būsimieji tėveliai lengviausiai atpažįsta šlapių vystyklų verksmą. Tėvų gebėjimas suvokti ir tinkamai reaguoti į kūdikio signalus stiprins pasitikėjimą savimi ir mažins jų abejones bei jaudulį auginant vaikutį. Be to, grupinių užsiėmimų metu jaunos šeimos bendrauja tarpusavyje, užsiėmimai yra ne tik informatyvūs, bet ir smagūs, linksmi.
Iš tikrųjų daug šypsenų sukėlė tėčių bandymas suprasti, kaip jaučiasi jų žmonos nėštumo pabaigoje. Jie turėjo galimybę užsidėti nėščiosios pilvo simuliatorius ir pabandyti atlikti įprastus buities darbus, pavaikščioti, pajudėti su tais pilvukais. Tokios patirtys šeimoje labai reikalingos, kad būsimieji tėvai geriau suprastų vienas kito nuotaikas ir būsenas.
Projekte daug dėmesio skiriama „Purpurinio kūdikio verksmo laikotarpio“ temai, apie kurią Lietuvoje iki šiol buvo nekalbama…
Jauni tėvai dažnai puola į neviltį, kai gimęs vaikelis verkia kasdien ir po keletą valandų. Jie išbando įvairiausius raminimo būdus, kurie pasirodo neveiksmingi, tada kreipiasi į gydytojus, manydami, kad vaikas serga, jam kažką skauda. Ir daugelis nežino, kad tarptautinis terminas „Purpurinis kūdikio verksmo laikotarpis“ yra normali fiziologinė kūdikio būsena, kuriai ištverti tiesiog reikia kantrybės. Ši nuostata pagrįsta moksliniais tyrimais ir teigia, kad ankstyvajame amžiuje kūdikis gali praeiti padidėjusio verkimo laikotarpį. Programos „Kantrybės ašaros“ renginiai – iš tiesų naujovė Lietuvoje. Tėvai sužinos daugiau apie varginantį „Purpurinį kūdikio verksmo laikotarpį“, supras, kad nereikia nusivilti, ir žinos, ką daryti.
Ši tema neatsiejama nuo kitos aktualios temos – Sukrėsto kūdikio\vaiko sindromo. Kartais negalėdami nuraminti verksmo tėvai sūpuoja, mėto į orą ar purto mažylį, kad jis nusiramintų. Projekto metu vykstančių praktinių užsiėmimų metu šeimos praktiškai išbando, kokie judesiai jau gali būti pavojingi mažyliui. Naudojami inovatyvūs įrankiai (kūdikiai-simuliatoriai, unikalios animacijos) ir metodai, kurie padeda plėtoti dalyvių pojūčius, suvokimą, mąstymą ir įgūdžius. Mokomasi valdyti stresą, tėvai išbando išmaniuosius įrankius, analizuoja filmą „16 mėnesių Elijaus gyvenimo istorija“, mokantį niekada nepurtyti kūdikio!
Kita projekto dalis skiriama jau susilaukusiems kūdikio tėvams arba auginantiems vaikus iki 3 metų?
Auginant vaikutį, kartais tėvams kyla tokių sunkumų, kuriems jie nebuvo pasiruošę. Projekte numatytos individualios psichologo ir psichoterapeuto konsultacijos asmenims, patyrusiems traumuojančių emocinių išgyvenimų, susijusių su nėštumu ar gimdymu. Specialistai padės mamai ar tėčiui išbūti su sunkiais jausmais, kurie natūraliai kyla krizinėje situacijoje, ir grįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Teikiamos konsultacijos orientuotos į tikslią ir konkrečią pagalbą, kurios asmeniui reikia dabar.
Dabar daug dėmesio skiriama pogimdyminei depresijai. Depresija ir gali kilti dėl socialinės izoliacijos, vienišumo, nuovargio, jausmo, kad esi iškritęs ir iš darbo rinkos, ir iš visuomenės gyvenimo. Todėl projekte svarbi vieta tenka savipagalbos grupėms.
Savipagalbos grupės grindžiamos bendradarbiavimo ir dalijimosi patirtimi principais. Šeimoms, auginančioms mažamečius vaikus, ypač jauniems tėvams, gali kilti įvairių nerimą keliančių minčių, juos jungia panašūs rūpesčiai bei klausimai. Savipagalbos grupėje dalyviai turi galimybę pasidalinti savo patirtimi, diskutuoti įvairiomis temomis, rasti atsakymus į iškilusius klausimus ir padėti vieni kitiems.
Ypatinga paslauga – kol tėveliai dalyvauja mokymuose, jų vaikučius (jei yra toks poreikis) tuo metu gali prižiūrėti kūdikių priežiūros specialistai, kurie pasirūpins ir užtikrins saugią priežiūrą. Daugeliui jaunų šeimų dalyvavimas projekto veiklose – tai maloni kasdienybės permaina, galimybė išeiti iš namų, susitikti su bendraminčiais ir truputį atsikvėpti.
Tėvystės iššūkių kyla ne tik mamoms, bet ir tėčiams?
Būtent todėl į projektą ir įtraukiami tėčiai, kad ne tik gautų žinių apie nėštumą, gimdymą, pogimdyminį laikotarpį, bet ir geriau suvoktų naują savo vaidmenį šeimoje. Seminaras „Išgirskime tėčius/partnerius“ skirtas būtent vyrų jausmų temai, su psichologu kalbama apie šeimos gyvenimo permainas, fizinius ir emocinius pokyčius šeimoje, pagalbą ir dalinimąsi pareigomis auginant kūdikį. Seminaras „Išgirskime tėčius/partnerius“ skirtas tėčiams, bet jame gali dalyvauti ir poros!
Kodėl taip svarbu pasirengti tėvystei, o tapus tėvais neužsidaryti namuose, bendrauti su kitomis šeimomis, dalintis problemomis ir patyrimais, ieškoti pagalbos, jei jos reikia?
Kūdikio atėjimas į šeimą – didžiulis džiaugsmas. Tačiau tėvų laimė greitai ima blėsti, kai susiduria su įvairiais kasdieniais iššūkiais. Kuo šeimos bus geriau pasirengusios teoriškai ir praktiškai įveikti šiuos iššūkius, tuo sklandesnis bus kūdikio auginimas. Projektas „Veikiame kartu“ teikia kompleksines paslaugas, kurios tokios svarbios jaunoms šeimoms!
Projekto trukmė: 2024 m. liepa–gruodis
Projekto vykdymo vieta:
VšĮ „Mano šeimos akademija“, Mindaugo g. 44/Panerių g. 7, Vilnius
Trakų r. savivaldybės Pedagoginė psichologinė tarnyba, Birutės g. 42, Trakai
Projektas finansuojamas LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis
Daugiau apie projektą:
http://www.msakademija.lt/projektas-veikiame-kartu
El. paštas: info@msakademija.lt, tel.:+370 61864000