Kaip naviguoti tėvystės laivą? Atsakys unikalūs tėvystės mokymai ir konsultacijos „Gyvenimo raktas“

Giedrė Skupienė, nėštukių, mamyčių ir jų partnerių savijautos konsultantė

Motinystė ir tėvystė yra emocinis nuotykis. Mes visi turime daug galimybių treniruoti sugebėjimus išmintingiau naudoti emocijas. Tai padaro tėvystę taikesne, prasmingesne, džiuginančia. 

Kalbamės su Giedre Skupiene, nėštukių, mamyčių ir ju partnerių savijautos konsultante, dviejų vaikų mama, www.gyvenimoraktas.com

Kodėl motinystėje ir tėvystėje svarbu emocinis intelektas (EQ)?

Mes visi norime būti geriausiais tėvais, kokiais tik galime, kad užaugintumėme laimingus, sveikus ir sėkmingus vaikus. Tame kelyje mes patiriame tiek daug džiaugsmo, tiek didesnių ar mažesnių sunkumų. Tie iššūkiai kyla tiek iš mūsų pačių, mūsų vaikų, kitų šeimos narių, aplinkos, kurioje gyvename. Emocinis intelektas (EQ) gali čia padėti geriau pažinti save, daryti geresnius pasirinkimus ir primena apie tėvystės prasmingumą bei ko mes iš tiesų siekiame vaikams ir sau.

Kitaip tariant, Emocinė branda reiškia sugebėjimą išmintingiau naudoti savo emocijas. Kai išmokstame jomis naudotis kaip vertinga informacija, jos padeda priimti sprendimus, susisieti su kitais, atrasti ir siekti prasmingumo bei gyventi iš visos širdies.

Ugdydami EQ mes įsisąmoniname KĄ mes jaučiame bei atpažįstame savo elgesio tėvystėje šablonus; atrandame KAIP naviguoti tėvystės laivą per dažnai audringus ir neramius vandenis; atsakome sau KODĖL svarbu suprasti savo ir kitų emocijas bei ieškoti galimybių, reaguoti situacijose taip, kaip pasirenkame, o ne impulsyviai. EQ ugdymas padeda išlikti optimistišku, suprantant, kad iššūkis yra laikinas, atskiras ir įdėjus pastangų galima tai išspręsti.

EQ moko mus empatijos sau, kaip tėvams, bei padeda geriau girdėti, suprasti savo vaikus. Ugdydami savo EQ tėvai stipriai lemia savo bei vaikų savijautą ir gebėjimus suprasti ir panaudoti emocijas prasmingai. Tai taip pat padeda atsakyti į svarbų klausimą: „Ką aš turiu savyje pakeisti, kad paskatinčiau pokytį žmonėse, kurie šalia manęs?“

Papasakokite apie save – kodėl pradėjote vesti mokymus nėščiosioms ir jauniems tėvams?

Nėštumas lovoje

Daivos Sirvydienės nuotr. www.fotodina.lt

Pagal bazinį išsilavinimą esu psichologė, daugiausia dirbau organizacijose personalo skyriuje, kur psichologijos žinių reikėjo kasdien tiek bendraujant su darbuotojais, tiek su vadovais. Kad praturtinčiau savo žinias ir dar giliau galėčiau dirbti su žmonėmis (tiek organizacijose, tiek privačiai), padėti jiems suprasti, kas vyksta ir atrasti sprendimų kelius, baigiau ir bendradarbiaujančio ugdančiojo konsultavimo (Co-Active coaching) mokslus bei Emocinės brandos (EQ) ugdymo kursus. Mėgstu mokytis naujų dalykų, plėsti savo žinias, kad tai galėčiau pritaikyti darbuose su žmonėmis.

Taip pamažu atėjo suvokimas, kad noriu koncentruotis ties mokymais ir konsultacijomis, nebesiblaškant tarp administracinių darbų organizacijoje ir tiesioginės pagalbos žmonėms, sprendžiantiems įvairius savo gyvenimo klausimus, siekiantiems suvokti, kas vyksta, ir sąmoningai ieškoti sprendimų bei kurti savo gyvenimą. Taip atsirado „Gyvenimo raktas“.

Žvelgiant per Emocinės brandos ugdymo prizmę, esminiai klausimai, kylantys besilaukiančiai moteriai:

Kokia esu mama ir kokia galėčiau būti?

Kokia noriu ir galiu būti partnerė savo vyrui ir ko iš jo tikiuosi kai tapome tėvais?

Kokią įtaką mano fizinė, emocinė ir mentalinė savijauta daro vaikeliui, pradedant nuo pirmųjų nėštumo mėnesių ir jam/jai gimus?

Kaip būti pavyzdžiu savo vaikui ir padėti jam/jai sėkmingai augti?

Kokią šeimą siekiu sukurti kartu su man artimiausiais žmonėmis?

Įvairūs klausimai kyla ir vyrams, kai jų moteris laukiasi, gimdo ir į namus ateina naujas šeimos narys.

Pati turiu du vaikus. Tuo metu, kai gimdžiau trūko informacijos, ypač apie tai, kas vyksta su moterimi emociniame, neurohormoniniame lygmenyse nėštumo, gimdymo, žindymo, žindymo nutraukimo laikotarpiu, kaip keičiasi hormonai, o kartu su jais ir emocijos, savijauta, kūnas, savęs, kitų priėmimas, mąstymas, ką ir kaip moteris gali pati padaryti šiame laikotarpyje, kad viskas vyktų harmoningai. Išgyvenau ir aš tada laukdamasi daugybę emocijų, tame tarpe džiaugsmo, euforijos, laukimo, nerimo, pasimetimo, baimių, norą padaryti viską kaip galima geriau, nors ne visada žinai, kas tas geriau, klausimus, kas su manimi vyksta…

Prieš pora metų gimdė mano sesuo. Tai vėl paskatino pasidomėti, kokios informacijos, paruošiamųjų kursų yra dabar. Atradau, kad ir dabar dar nedaug yra kalbama apie besilaukiančios moters ir jos partnerio savijautą, emocijas, pokyčius, mąstymo įtaką, atsparumą gąsdinančioms kitų patirtims, psichologinį, emocinį pasiruošimą gimdymui ir gyvenimo pokyčiams gimus vaikeliui. Vyrams informacijos iš viso mažai, o jie nori ir gali padėti savo moteriai ir vaikeliui. Tai paskatino pačiai dar daugiau gilintis į šią sritį ir pradėti dirbti su moterimis ir jų partneriais, esančiais šiame nuostabiame ir kartu kupiname iššūkių ir klausimų vaikelio atėjimo laike.

Kaip ugdoma EQ?

Krizinis nėštumas

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Pradėkime nuo trijų žingsnių:

  1. Atkreipkite dėmesį. Pastebėkite savo jausmus ir reakcijas, išeikite iš autopiloto. Pažinkite save, taip geriau pažinsite ir savo vaiką bei partnerį.
  2. Pasirinkite kaip reaguoti. Vietoje to, kad reaguotumėte automatiškai, pagal įprotį, stabtelėkite, atkreipkite dėmesį, kas vyksta jumyse ir šalia jūsų, kad įvertintumėte, kokius reagavimo pasirinkimus turite.
  3. Įprasminkite. Prisiminkite, kas jums iš tiesų svarbu, atsižvelkite į greta esančius, ir mąstykite, kalbėkite, elkitės turėdami tai omenyje.

Kad visi šie žingsniai pavirstų gyvenimo dalimi, naudojamės žaidimais, pratimais, diskusijomis ir atrandame kiekvienas sau efektyviausius būdus.

LAUKIATĖS KŪDIKIO, SŪPUOJATE MAŽYLĮ?

Džiaugsmas? Nerimas? Pasimetimas? Laukimas?

Pakalbėkime apie tai. Kartu atrasime atsakymus ir sprendimus.

Giedrė Skupienė, nėštukiu, mamyčių ir jų partnerių savijautos konsultantė, dviejų vaikų mama

+370 650 30009

giedre@gyvenimoraktas.com

www.gyvenimoraktas.com

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ septyni = 8

Kitos temos: