Kaip padėti vaikui labiau pasitikėti savimi?

Giedrė Skupienė

Psichologė Giedrė Skupienė, www.gyvenimoraktas.com

Vaikystėje dauguma vaikų susiduria su pasitikėjimo savimi iššūkiais. Pasitikėjimo savimi trūkumas lemia visas gyvenimo sritis: gebėjimą mokytis ir bendrauti mokykloje, džiaugtis laisvalaikio užsiėmimais, o kas svarbiausia – džiaugtis savimi, kaip harmoningu, kūrybingu, produktyviu, sėkmingu žmogumi suaugus. Mūsų, tėvų, pareiga – padėti vaikui užsiauginti pasitikėjimą savimi.

Konsultuoja psichologė Giedrė Skupienė, www.gyvenimoraktas.com

Pasaka apie traukinuką

Turbūt prisimenate pasaką apie mažą traukinuką, kuris turėjo nuvežti sunkų krovinį į miestelį ant kalno ir nebuvo tikras, kad sugebės. Jam buvo labai sunku, tačiau jis nepasidavė. Jis vis kartojo: „Aš galiu, aš galiu, aš galiu“ ir, žinoma, jam pavyko! Pasitikėjimas savimi yra ta ugnis, kuri mus sušildo ir palaiko, kai yra sunku. Pasitikėjimas suteikia mums jėgos, kurios reikia įveikti prieš mus iškilusį kalną ir pasiekti tai, kas svarbu. Padėkime savo vaikams užkurti savyje ir puoselėti taip reikalingą gyvenime pasitikėjimo savimi ugnį.

Komplimentų galia

Auginant pasitikėjimą savimi, vaikui labai svarbu žinoti, kaip mes, suaugusieji, jį matome, ką jame vertiname, kuo didžiuojamės ir ką skatiname ugdyti, tobulinti. Priminkite savo vaikams, ką jie daro gerai, taip užtvirtindami tokį elgesį. Jūsų komplimentai galėtų būti: džiaugiuosi, kad esi pagarbus kitiems žmonėms; tu taip gražiai sutari su savo seserimi/broliu; turi puikų humoro jausmą; tavo vaizduotė labai turtinga; šaunu, kad prisidedi prie namų ruošos darbų; turi skvarbų protą; tavo kūrybiškumas nuolatos mane stebina nauju požiūriu; didžiuojuosi  tavo išmintingais sprendimais.

Įjunkite fantaziją, atkreipkite dėmesį į tai, ką ir kaip vaikas daro, kalba, elgiasi, ir turėsite daugybę progų pagirti jį, taip stiprindami pasitikėjimą savimi.

Saulės Sielos Studijos nuotrauka

Saulės Sielos Studijos nuotrauka

Paprasti būdai pakelti vaiko savivertę

Priminkite vaikui, kad jis yra vertingas toks, koks yra. Gyvenime bus įvairiausių situacijų ir išbandymų, tačiau jis pats kuria savo prasmingą gyvenimą ir gali įveikti kilusius iššūkius. To daryti nebūtina vienam, šalia yra daug mylinčių žmonių.

Kalbėkite su vaiku apie jo draugus. Kokie jie yra? Kas jūsų vaikui patinka ir nepatinka? Kodėl? Ką jis gali pakeisti? Kaip reaguoti sudėtingomis ar dviprasmiškomis situacijomis? Kaip išsakyti ir apginti savo nuomonę? Kaip išgirsti, ką sako draugai? Žmonės, kurie yra šalia, stipriai veikia vaiko pasitikėjimą savimi. Jei jaunesniame amžiuje daugiausia įtakos turi tėvai, tai, vaikui augant, vis daugiau įtakos turi draugai. Kai tėvai geba išlaikyti santykį su augančiu vaiku ir sukurti tarpusavio pasitikėjimą bendraudami, išgirsdami, priimdami ir gebėdami vaikui priimtina kalba išsakyti savo mintis, tai yra neįkainojama atspirtis vaikui sudėtingais gyvenimo momentais. Vaikas mokosi paprašyti pagalbos, kai jos reikia, tikėti, kad jos sulauks, o atsitiesęs ras būdą padėkoti. Tai suteikia stiprybės ir optimizmo gyvenime.

Skatinkite vaiką konstruktyviai pozityviai apie save kalbėti ir galvoti. Kai vaikas susiduria su kliūtimi, sunkumu, kažkas nepavyksta, stabdykite jo save menkinančią kalbą ir skatinkite žiūrėti į situaciją pozityviai, kažko iš jos pasimokyti, padaryti išvadas, galbūt sukurti veiksmų, reagavimo planą ateičiai ir judėti pirmyn. Suaugus šis įgūdis jam labai pravers ir padės išlaikyti optimizmą patyrus nesėkmes, su kuriomis mes visi gyvenime susiduriame.

Labai geras posakis: „Jei gali įsivaizduoti, vadinasi, gali padaryti“. Skatinkite vaiką svajoti ir kryptingai siekti savo svajonės, padėkite jam procese, bet nedarykite už jį. Iš pradžių lai būna tai nedidelės, bet vaikui svarbios svajonės. Jas pasiekus, augs pasitikėjimas, atsakingumas ir kryptingumas. O jei dabar dar kažkas nepavyko, puikiai padeda formuluotė: „Aš to KOL KAS negaliu.“ Tas „kol kas“ tarsi atveria duris dar daugiau galimybių ir atradimų link.

Saulės Sielos Studijos nuotrauka

Saulės Sielos Studijos nuotrauka

Bandykite kartu su vaiku naujas veiklas atrasdami, kur dar jis ir jūs esate gabūs. Tai padeda patikėti savimi, išdrįsti pabandyti ir tai, kur dar nieko neišmanai. Tai ugdo atvirumą naujovėms, drąsą pokyčiams ir yra puikus kelias tikėjimo savimi ir pribloškiančių atradimų link, viso to neatskleistumėte nepabandę kažko naujo ir netikėto.

Padėdami kitiems, kuriems pagalbos reikia, jaučiamės vertingi.

Reguliariai sugalvokite, ką prasmingo galėtumėte kartu nuveikti, kas praturtintų kitus žmones, bendruomenę, kurioje gyvenate. Tai augina prasmingumo, savivertės jausmą bei padeda susitikti su žmonėmis, kurie netikėtai gali praturtinti jūsų gyvenimą, su kuriais ateityje jūs galite sukurti daug prasmingų dalykų ir palaikyti vienas kitą įvairiausiais gyvenimo momentais.

Keli įkvepiantys klausimai

Taigi, kada esate kalbėję su savo vaikais apie pasitikėjimą savimi? Jūsų įkvėpimui – keli galimi klausimai, kuriuos kviečiu adaptuoti, priklausomai nuo vaiko amžiaus:

Kas tau tavyje patinka?

Kas tau tavyje nepatinka?

Kokiu labiau norėtum būti ir kodėl?

Kokias matai savo didžiausias stiprybes, gebėjimus?

Ką tau reiškia pasitikėti savimi?

Ką tu darai, kad pasitikėtum savimi?

Kokios pagalbos norėtum iš manęs?

Kokiomis situacijomis jautiesi pasitikinčiai?

Kokiomis situacijomis pasitikėjimo trūksta?

Kurie žmonės tau padeda gerai jaustis ir pasitikėti savimi, savo gebėjimais?

Tikiu, kad rasite savo klausimus ir būdą pasikalbėti su vaiku apie jo pasitikėjimą savimi. Ir čia svarbiausia net ne klausimai, o nuoširdus domėjimasis vaiku, pokalbis išgirstant, drąsinant ir kuriant tarpusavio pasitikėjimą. Kurkite kartu!

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


4 + = trylika

Kitos temos: