
Pats efektyviausias būdas išmokyti vaiką skaityti ir pamėgti šią veiklą yra skaityti jam garsiai. Pasinaudokite šiais patarimais. Pataria psichologė Giedrė Skupienė, www.gyvenimoraktas.com
Rinkitės istorijų skaitymo laikui kuo įvairesnes knygas, būkite nuoseklūs ir kantrūs, tuomet patirsite laiko, praleisto kartu su vaiku, stebuklą. Net tuomet, kai vaikas jau pradeda skaityti pats, verta jam ir toliau skaityti garsiai. Tokiems skaitiniams rinkitės istorijas, kurios jį domina, bet tekstas yra sudėtingesnis, nei jis pats gali perskaityti. Taip plėsite jaunojo skaitytojo žinių ribas ir motyvuosite jį toliau tobulinti savo skaitymo įgūdžius.
Kelios idėjos, kaip patobulinti skaitymą vaikams garsiai:
- Pasirinkite istorijas, kurias jau perskaitėte patys ir jums jos patiko bei tai atitinka vaiko domėjimosi sritį bei amžių.
- Skaitykite įvairias knygas. Taip plėsite vaiko akiratį ir žodyną.
- Rinkitės spalvingas knygas, kur iliustracijos praturtintų skaitomą tekstą ir suvokimą, patrauktų dėmesį.
- Vaiko mėgstamiausias knygas skaitykite kelis kartus. Tai padeda vaikui geriau suvokti istoriją, personažus, aplinkybes, sąsajas.
- Imkite ir knygas, kur pats vaikas turi įterpti į istoriją tinkančius žodžius. Tai skatins jį aktyviai dalyvauti istorijos kūrime, lavins vaizduotę ir kalbos įgūdžius.
- Laikykite knygą taip, kad vaikas gerai matytų iliustracijas.
- Pateikite vaikui klausimus, kurie skatintų jį analizuoti tai, kas išgirsta.
- Skaitykite su intonacija, entuziastingai ir mėgaukitės istorija patys.
- Naudokite veido išraiškas, paryškindami veikėjų išgyvenimus ir emocijas.
- Keiskite skaitymo tempą taip, kad istorijos eiga dar geriau atsiskleistų, bet neužskubėkite, kad vaikas galėtų suprasti, kas skaitoma.
- Priimkite vaiko komentarus ir klausimus, net jei jie nutraukia istoriją. Tai puiki proga pagilinti žinias, paaiškinti, aptarti tai, kas vyksta ir vaikui yra svarbu.
- Jei matote, kad vaikas išsiblaškė, sustokite ir paklauskite: „Kaip manai, kas įvyks toliau?“
Skaitymas vaikui suartina. Ypač dabar, kai mes, tėvai, dažnai esame labai užsiėmę, laikas, praleistas su vaiku skaitant knygą ir mėgaujantis buvimu kartu, tampa puikia proga abiems atsipalaiduoti, nurimti ir pasinerti į užburiantį istorijos pasaulį.
Kodėl verta skaityti vaikui garsiai?

„Jei norite kad jūsų vaikas būtų protingas – skaitykite jam pasakas. Jei norite, kad jis būtų labai protingas – skaitykite jam daug pasakų“. Albertas Einšteinas
Vaikai labai daug išmoksta ne tik stebėdami mus, suaugusiuosius, bet ir iš knygų, kurias iš pradžių mes jiems skaitome, o vėliau jie skaito jas patys. Daugelis pasakų yra senesnės, nei dauguma šalių, išliko ilgiau, nei dauguma kultūrų ir pastatų, kuriuose jos pirmą kartą buvo pasektos. Pasakos bei istorijos yra stebuklingas portalas, kuris gali nunešti bet kokio amžiaus žmogų į kitas vietas, suteikti galimybę atrasti kitas realybes. Tačiau, be to, skaitymas turi labai praktinę naudą ir yra labai svarbi veikla vaikams. Jis ne tik išplečia vaiko žodyną, padeda išmokti skaityti bei rašyti, skaitymas vaikui garsiai padeda jam suvokti įvairius dalykus apie pasaulį, gyvenimą, žmones ir save. Taigi, kodėl verta vaikui skaityti garsiai?
Moko susikaupti. Reguliarus susitelkimas į skaitomą istoriją moko vaiką susikaupti. Suaugusiajam gali atrodyti, kad beprasmiška skaityti mažam vaikui, kuris nuolat varto puslapius, bado pirščiuku į paveikslėlius ir mėto knygą. Tačiau nuolat pasakodami apie tai, kas nupiešta paveikslėliuose, skaitydami vaikui nuo mažumės, išmokome jį susikaupti vis ilgesniam laikui.
Vysto atmintį. Skaitymas garsiai vysto atmintį. Tam, kad vaikas suvoktų istoriją, jam reikia įsiminti personažus, aplinkybes, įvykių detales. Tai nupina istoriją ir moralą, kurie ugdo skaitytoją, formuoja jo pasaulėžiūrą ir vaizduotę. Beklausydamas pasakų, istorijų, vaikas labai daug sužino apie pasaulį, kitas vietas, santykius, įvykių sąsajas. Visa tai yra už jo asmeninės patirties.
Plečia akiratį. Tai, kas vyksta skaitomoje istorijoje, skatina vaiką klausinėti. Tuomet tėvai turi puikią galimybę kalbėtis su vaiku apie tai, kas vyksta istorijoje, panaudodami ją mokymosi patirčiai. Skaitant įvairias knygas, vaikas išgyvena kitų gyvenimus, patirtis, kitokias idėjas, įsitikinimus, nei kasdieniame gyvenime.

Treniruoja smegenis. Skaitymas garsiai yra puiki treniruotė smegenims. Kuo daugiau treniruojamės, tuo geresnių rezultatų pasiekiame, tuo daugiau vaikas išmoksta. Kuo daugiau skaitome vaikui, tuo daugiau plečiasi jo žodynas už kasdienio buitinio gyvenimo žodyno ribų. Jis girdi žodžius ir frazes skirtingomis temomis, kurios greičiausiai kitu būdu jo nepasiektų. Klausydamas, kaip kiti kalba ir skaito, vaikas ugdo kalbėjimo ir minčių formulavimo įgūdžius. Skaitydami savo vaikui suteikiame galimybę jam girdėti mūsų kalbos garsus, žodžių skambesį, o tai bus labai svarbu vėliau jam pačiam mokantis skaityti, formuluoti ir reikšti savo mintis. Tuo pat metu vaikas ugdo savo suvokimą ir analitinį mąstymą. Kuo daugiau skaitome vaikui, tuo lengviau jis gali nuspėti, kuo ši istorija baigsis, o kartu smegenys yra skatinamos ieškoti ir kitų atomazgos galimybių, skatiname jo vaizduotę.
Lavina empatiją. Garsus skaitymas yra puiki galimybė vaikui saugioje aplinkoje pažinti emocijas. Įsijautę į istoriją, mes susitapatiname su herojais. Kuo geriau vaikas pažįsta įvairias emocijas ir jausmus, sugeba juos įvardinti, o tai padaryti padėti gali tėvai, kurie vaikui skaito istoriją, tuo geriau vaikas ateityje sugebės tinkamai suvokti savo ir kitų emocijas, užmegzti bei išlaikyti ryšius su kitais žmonėmis, būti empatiškas. Skaitydami kuriame vaikui vaizdinį paveikslą. Mes įsivaizduojame, kaip atrodo personažai, vieta, kurioje vyksta veiksmas, sekame kaip vystosi istorija sulig kiekvienu skyriumi, susitapatiname su personažais ir įvykiais, susisiejame su jais, išgyvename jų jausmus. Jei tėvai dar sugeba skaityti vaikui įsijautę, keisdami balsą, išlaikydami pauzes, naudodami veido išraiškas ir gestus, įspūdis, įsijautimas, emocijos ir istorijos poveikis dar labiau sustiprėja. Kartu tai yra nuostabi pramoga ir vaikui, ir tėvams.
Suteikia malonumą. Vaikai ieško smagumo viskame, ką jie daro. Skaitymas vaikui yra pramoga, tai ugdo jo pomėgį skaityti, pasinerti į istoriją, tuomet vaikas juokiasi ir verkia katu su personažais ir susižavėjęs laukia istorijos tęsinio, o kartu plečia savęs suvokimą bei ryšį su tėvais, kurių dėka jis pateko į tą stebuklingą skaitinių pasaulį.
„Mamos žurnalas“