Į pasaulį žmogus atkeliauja aukštyn kojom ir žemyn galva. Būtent tokia poza vaisius patogiai įsitaiso gimdoje, kai artėja laikas gimti.
Tačiau kartais žmogutis įsčiose įsikuria kaip jam patinka. Su ginekologe kalbamės apie vaisiaus padėtį gimdoje.
Kaip vaikelis įsitaiso gimdoje?
Vaisius gimdoje gyvena susirietęs į ovalą. Jo liemuo kiek sulinkęs, galvytė prilenkta prie krūtinės, rankutės sulenktos per alkūnių sąnarius ir sukryžiuotos ant krūtinės, kojytės sulenktos per klubų ir kelių sąnarius ir prispaustos prie pilvuko.
Nėštumo pabaigoje ginekologas nustato kelis medicininius dalykus: kaip vaisiaus kūno dalys išsidėsčiusios gimdoje, kokia vaisiaus padėtis, pozicija, pirmeiga ir vaizdas.
Kad mamoms būtų aiškiau, trumpai papasakosiu, ką tos sąvokos reiškia.
Vaisiaus padėtis. Ji gali būti išilginė (kai vaisius gimdoje įsitaisęs vertikaliai), skersinė (vaisius gimdoje guli horizontaliai, kaip lovoje, jo galvutė ir sėdynė virš moters klubakaulių) ir įstrižinė. Ir skersinė, ir įstrižinė padėtys labai retos, pasitaiko tik 0,5 proc. vaisių. Dažniausia išilginė padėtis – 99,5 proc.
Vaisiaus pozicija ir vaizdas. Tai vaisiaus nugarėlės padėtis: arba vaikutis atsisukęs priekiu, arba nugara, arba šonu.
Vaisiaus pirmeiga. Tai žemiausiai virš gimdymo kanalo esanti dalis. Jei vaikutis įsitaisęs žemyn galva, sakoma, kad pirmeiga galvinė (96 proc.). Jei įsitaisęs žemyn užpakaliuku, sakoma, kad pirmeiga sėdmeninė (3,5 proc.).
Kol vaikelis dar mažas, jis gimdoje tiesiog nardo. Kada ateina stabilumo laikas?
Pirmoje nėštumo pusėje vaisiaus padėtis gimdoje keičiasi. Jis tai pasisuka šonu, tai apsiverčia, gana dažnai būna įsitaisęs aukštyn galva. Tačiau vaikelis auga ir vietos judėti vis mažiau. Tad nuo maždaug 34-36-osios nėštumo savaitės vaisiaus padėtis gimdoje nebesikeičia.
Jei iki gimdymo liko mėnuo, o vaikas įsitaisė galva aukštyn, nėra jokių vilčių, kad jis apsivers pats?
Kartais vaisius apsiverčia ir pats, jei yra daug vaisiaus vandenų.
Kodėl tie 3,5 proc. vaikučių nori gimti sėdyne pirmyn?
Sėdmeninė vaisiaus pirmeiga gali pasitaikyti daug kartų gimdžiusioms moterims, taip pat, jei nėštumas daugiavaisis arba gimdoma prieš laiką. Turi reikšmės ir tai, kiek yra vaisiaus vandenų. Jei jų per daug ar per mažai, vaisiaus padėtis gali būti netipiška. Galbūt yra kliūčių, trukdančių gerai įsistatyti galvutei? Tos kliūtys – tai placentos pirmeiga arba siauras dubuo.
Tačiau dažniausiai sėdyninės pirmeigos priežastys nėra aiškios.
Ką daryti, jei prasidėjo trečias nėštumo trimestras, o vaisius niekaip neapsiverčia galvute žemyn?
Ginekologas patars moteriai specialių mankštos pratimų. Tarkime, I. Dikano mankšta. Nuo 30-osios nėštumo savaitės kasdien prieš valgį reikia atsigulti ir kas 5-10 minučių verstis nuo vieno šono ant kito. Kasdien mankštą reikia kartoti po 5-6 kartus. Dažniausiai vaisius pats pasisuka jau po 7-8 užsiėmimų. Kitas pratimas – katės poza. Moteriai patariama įsitaisyti keturpėsčiai, atsiremti į grindis alkūnėmis ir išsiriesti kaip katei. Taip reikia pabūti apie minutę, po kiek laiko pratimą pakartoti. Tuomet pilvas nukara, atsipalaiduoja, vaisiui pasidaro lengviau judėti.
Ar esant vaisiaus sėdmeninei pirmeigai visada daromas cezario pjūvis?
Gimdymas sėdmenine pirmeiga laikomas fiziologiniu, normaliu. Tačiau laiku nesuteikus reikiamos pagalbos, jis gali virsti patologiniu. Jei vaisius stambus, moters dubuo siauras, gimdyvė vyresnio amžiaus arba gimdo pirmą kartą, daromas cezario pjūvis.
Labai retai (tik 0,5 proc.) vaisius nėštumo pabaigoje guli skersas arba įstrižas. Moteris skersai gulinčio vaiko pagimdyti negali, būtina operacija. Jei vaikas guli įstrižai, prasidėjus gimdymui jis paprastai pasisuka skersai arba išilgai. Jei nėštumo pabaigoje ginekologas aptiko, kad vaisiaus padėtis skersinė arba įstrižinė, moteriai patariama gulėti ant to šono, kur yra vaisiaus galvutė.
Kalbama, kad patyręs gydytojas gali vaikelį apgręžti rankomis, tiesiog per pilvo sieneles?
Išorinis vaisiaus apgręžimas dabar nebetaikomas. Jis gali sukelti visokių komplikacijų: jei virkštelė ilga, ji gali apsisukti aplink vaiko kakliuką ir smaugti; jei virkštelė trumpa, gali atitrūkti placenta.
Jei vaisiaus padėtis netaisyklinga, moteriai patariama atvykti į gimdymo namus likus savaitei iki gimdymo ir tas dienas praleisti prižiūrimai gydytojų. Blogiau, kai atvažiuoja jau gimdanti moteris. Tada nelieka laiko nuspręsti, kokia gimdymo taktika būtų geriausia, ir dažniausiai atliekama operacija.
„Mamos žurnalas“