Sporto treneris ir įvairių sveikatingumo iniciatyvų autorius Jeanas Claude’as Edorhas, mėgina įrodyti, kad bet kuris, tinkamai sportuojantis žmogus, gali padaryti špagatą.
„Špagatas yra tarsi esminis lankstumo kriterijus. Jį daro profesionalūs sportininkai, verta daryti ir norintiems dar geriau jaustis. Padarydami špagatą su manimi sportuojantys žmonės pajunta, kad gerokai pakinta jų plastiškumas, tai pagerina ir bendrą savijautą“, – idėją paskatinti žmones padaryti špagatą pristato sporto bendruomenės JC SPORT vadovas.
Balandžio 6 dieną pirmąją masinę treniruotę Rotušės aikštėje organizuojantis sporto treneris dalinasi patarimais, kaip kiekvienam padidinti lankstumą. Pasak jo, užtenka papildomų 7-10 minučių tempimo pratimų kasdien ir špagatą padaryti pavyks net manantiems, kad yra nelankstūs. Svarbu kiekvienam, priimančiam iššūkį „Darom špagatą“, neskubėti pasiekti tikslo, tai nutiks savaime.
1. Kojos plačiai, linkstame į priekį.
Galima daryti atsistojus arba atsisėdus. Rekomenduoju pradėti nuo sėdimos pozicijos ir pabūti joje kasdien vis ilgiau. Pradėkite nuo pusės minutės ir tą laiką didinkite. Pats treniruodamasis pasiimu knygą, taip laikas neprailgsta.
Vėliau siekite savo kojų pirštų ir laikykite juos pėdas tvirtai atvertę į priekį. Priešinga ranka siekite pirštų ir kiekvieną kartą paskaičiuokite bent iki dešimties.
Pratimą galima daryti įsiremiant į sieną, taip vis greičiau suvoksite, kiek plačiai galite išbūti.
Šiame pratime tempimo jausmas yra normalu, jis vis mažės.
2. Sulenkta koja.
Atsisėdę sulenkite vieną koją, o kitą palikite ištiestą. Rankų pagalba siekite pėdų. Šį pratimą darykite lėtai, su iškvėpimu vis labiau palinkdami prie ištiestos kojos. Būtinai padarykite pratimą į abi puses.
3. Suglaustos kojos priekyje, siekiame pirštų galiukų.
Šis pratimas taip pat gali būti atliekamas sėdint arba stovint. Jūsų tikslas – kuo tiesesne nugara (įtraukus pilvą) kuo labiau priartėti prie savo ištiestų kojų. Giliai kvėpuokite ir su kiekvienu iškvėpimu mėginkite priglusti vis arčiau.
4. Pėdos prie šlaunų, alkūnės ant žemės.
Tai leis jums atpalaiduoti dubenį ir padaryti špagatą ar virvutę greičiau. Po keleto kartų, paprašykite draugo pagalbos, jis gali švelniai prisiglausti prie nugaros, o rankomis spausti jūsų kelius žemyn.
5. Ištiesta koja ant draugo peties.
Nepaleiskite to jums padedančio draugo ir kartu padarykite šį labai efektyvų pratimą. Draugas atsistoja plačiai išskėtęs kojas, kad jums būtų lengviau užkelti savo koją jam ant peties. Laikykitės viens kitam už pečių. Po truputį draugas artina savo kojas, kol galiausiai atsistoja. Būtinai pilnai tieskite abi savo kojas. Jeigu bus per lengva, draugas stovėdamas gali mėginti nuo jūsų atsitraukti, taip didinsite špagato kampą.
6. Balandžio poza.
Pradėdami ją, tiesiog pabūkite sulenkę vieną koją priešais save, kitą tiesiai laikydami už savęs. Vėliau atsigulkite ant priekyje sulenktos kojos, dar po keleto kartų pasistenkite gulti arčiau ištiestos kojos.
7. Špagatas.
Kiekvieną tempimo pratimų seriją baikite pamėgindami padaryti špagatą. Lėtai tieskite koją į priekį, laikykite kūną rankomis. Pabūkite ir pakartokite tą patį į kitą pusę. Pasistenkite šiose pozicijose pabūti vis ilgiau.
Būtinas apšilimas
Šiuos pratimus rekomenduoju daryti po kito tipo treniruotės, pavyzdžiui kardio. Jeigu treniruojatės namie, iš pradžių padarykite bent kelis apšilimo pratimus.
„Nevienodos“ kojos
Nepamirškite, kad kojos tikrai atrodys ne vienodai lanksčios. Tai normalu. Būtinai mankštinkite jas vienodai, tik vėliau bus aišku, kuria koja į priekį špagatą jums padaryti geriausia.
Duokite sau laiko
Tie, kas špagatą yra padarę mokykloje, prisiminę jį galės pakartoti jau po dviejų savaičių. Jeigu niekada jo nedarėte, duokite sau 21 dieną, bet per jas nenustokite daryti tempimo pratimų. Pakvieksite kartu sportuoti visus šeimos narius. Vaikai špagatą padaro be didesnių pastangų, vyrams jį padaryti sunkiau, bet sportuodami tinkamai, jie „persilaužia“ ir padaro ne tik špagatą, bet ir virvutę. Moterims rekomenduoju špagatą prijungti prie kito sporto, kurį jos mėgsta.