Atėjo švenčių metas ir pridėjo prie jau ir taip intensyvaus gyvenimo papildomų dalykų: apsipirkimas, dekoravimas, kepimas, mokyklos renginiai, šeimos susibūrimai… Tai, kas turi būti šventės, ramybės ir džiaugsmo metas, gali lengvai tapti streso ir spaudimo laiku.
Psichologė Giedrė Skupienė, www.gyvenimoraktas.com
Svarbu neleisti, kad užimtumas ir reiklūs lūkesčiai sau atimtų iš jūsų ir jūsų šeimos ramybę bei šventinę nuotaiką. Ypač tada, kol vaikai maži, atėjęs gruodis lengvai gali įsukti į nesibaigiančių rūpesčių ir skubos verpetą. Kad taip neatsitiktų, svarbu atkreipti dėmesį į save, šalia esančius, kad atsakomybė ir lūkesčiai neužgožtų ramybės ir jaukumo namuose.
Štai keletas mažų dalykų, kuriuos siūlome, kad švenčių laikas būtų harmoningesnis ir nešantis džiaugsmą, bendrumą bei jaukumą.
Nustatykite darbams ribas. Kiekvienas iš mūsų turime begalę darbų ir atsakomybių, kurios lengvai užima visą laiką. Mes lekiame, skubame ir vis tiek kažko nespėjame. Nusistatykite aiškius prioritetus, tvarkaraštį svarbiausiems darbams ir įsipareigojimams atlikti. Neleiskite, kad nesibaigiantys darbai užgožtų jūsų asmeninį šeimyninį gyvenimą ir šventės kūrimą, pirmiausia, savo širdyje.
Būkite fiziškai aktyvūs. Kad išlaisvintumėte užsistovėjusią energiją ir įsikrautumėte puikių, džiaugsmingų emocijų. Nėra nieko šauniau už sniego mūšį ir sniego angelų kūrimą. Su vaikais juokitės ir šėliokite sniege. O jei nebūtų balto gruodžio sniego, kartu šokinėkite ant batuto, sniego gniūžtes pakeiskite minkštais kamuoliukais. Būkite kūrybingi! Svarbiausia – išjudėti.
Kiek įmanoma išlaikykite struktūrą net iš švenčių laikotarpiu. Struktūra leidžia vaikams jaustis saugiai. Kai vyksta tiek daug įvairių dalykų, kyla pagunda pamiršti struktūrą ir tiesiog pabandyti „išgyventi“ švenčių sezoną. Tačiau chaosas iš tikrųjų atneša tik daugiau streso. Venkite per daug įsipareigoti sau, savo vaikams ar bendradarbiams, draugams ir giminaičiams. Palaikykite sau harmoningą tempą, dienų struktūrą. Ramybė svarbiau už dalyvavimą kiekviename renginyje.
Atraskite arba susikurkite jus atpalaiduojančią veiklą kasdien. Tai gali būti lėtas pasivaikščiojimas parke, meditacija, aromaterapijos seansas namuose ar ramus pasibuvimas žvelgiant į ugnį. Svarbu, kad tai padėtų stabtelėti, atkurti vidinę pusiausvyrą ir pasijausti jaukiai. Idealu, jei pavyksta suderinti raminančią veiklą, tinkančią visiems šeimos nariams, tačiau visai sveika kartkartėmis valandėlę pabūti atskirai ir daryti tai, kas pailsina ir atpalaiduoja.
Dainuokite ir šokite drauge. Gamindami vakarienę, klausykitės kalėdinės muzikos, kartu su vaikais dainuokite. Skirkite akimirką atsitraukti nuo patiekalų gaminimo ir sušokti juokingą šokį pagal jums smagiausią dainą. Jūsų veiduose švies šypsenos, o širdys bus kupinos džiaugsmo. Muzika suteikia aplinkai lengvumo ir pakelia nuotaiką, o bendras linksmas šokis apjungia.
Suvaldykite netvarką. Dažnam mūsų suvaldyti netvarką namuose tikras iššūkis. Beveik kiekvienoje šeimoje yra narių, turinčių įprotį bet kur padėti daiktus ir palikti juos ten tol, kol jie tampa ramybės neduodančiomis, sujaukiančiomis apkinką krūvomis kiekviename kambaryje. Net jei gebame kurį laiką tą netvarką ignoruoti, ji vis aršiau reikalauja dėmesio ir veiksmo bei kelia irzulį. Susitarkite su šeimynykščiais bent jau kalėdiniu laikotarpiu palaikyti šventišką, tvarkingą aplinką, o tam reikia iš karto padėti daiktus į savo vietas. Galbūt šis susitarimas sklandžiai persikels ir į pošventinį laikotarpį, ir ilgainiui ramybės, tvarkingumo jausmas taps kasdienybe.
Dėmesingai rinkitės, dėl ko verta veltis į konfliktą. Kurti ramius, jaukius namus reiškia dėmesingai pasirinkti, kada verta veltis į kovas ir neleisti, kad gyvenimo intensyvumas taptų nesutarimų su sutuoktiniu ar vaikais priežastimi. Kartais nusivylimas, susierzinimas, pyktis kyla dėl kelių nesusijusių dienos įvykių ar nuovargio. Prieš pradėdami konfliktą, įsitikinkite, kad ginčas yra pagrįstas, ir būkite pagarbūs bei ramūs pristatydami problemą.
Daugiau juokitės. Beveik neįmanoma juoktis iš visos širdies ir patirti stresą vienu metu. Juokas išlaisvina nuo sunkių emocijų, atpalaiduoja, suteikia pozityvumo. Kurkite kuo daugiau kūrybiškų progų juoktis. Kai tai nepavyksta savaime, pasitelkite komedijas, juokingus jutubo vaizdus, anekdotus.
Mažiau televizoriaus. Televizija sukelia triukšmą, pripildo namus veikėjų konfliktų ar išbandymų. Jei televizorius nuolat įjungtas kaip „foninis triukšmas“, jūsų namų atmosfera prisipildo įtampos. Būkite sąmoningi ir naudokitės TV tik tada, kai ką nors aktyviai žiūrite.
Sukurkite gamtos lopinėlį namuose. Augalai namuose veikia mus raminamai, suteikia harmonijos. Kalbu ne tik apie kalėdinę eglutę, kurios šakelė iškvėpina visus namus Kalėdomis. Puoškite savo namus gėlėmis, žalialapiais augalais. Jie ne tik valo bei drėkina orą, bet ir kuria šventinę atmosferą. Skirkite akimirką pasigėrėti savo augalais, užuoskite, kuo kvepia jūsų eglutė, ir kurkite savo Kalėdinį kvapą, jaukumą bei ramybę širdyse ir namuose.
Jaukių, šviesių, harmoningų, kūrybiškų ir kvepiančių šv. Kalėdų jums, jūsų šeimos nariams ir visiems, kurie yra šalia jūsų.