Nėštumas – vienintelis etapas moters gyvenime, kai jos augančiu pilvuku visi džiaugiasi ir vadina jį gražiausiais žodžiais.
Iki tol laikyti tobuli išmatavimai 90x60x90 nebetenka prasmės, o siekiamybe tampa 90 x 100 x 90 (nėštumo pabaigoje liemens apimtis būna padidėjusi 40 cm).
Kiekvienos nėščios moters pilvukas yra nepakartojamas, tai ir matote šiose nuotraukose.
Kaip auga. Belaukiant gandrų didžiausias krūvis tenka pilvui. Nėštumo metu moters liemens apimtis padidėja vos ne puse metro, o gimda pasunkėja nuo 50 g iki 1200 g! Pirmojo mėnesio pabaigoje gimda būna vos vos padidėjusi, antrojo mėnesio pabaigoje – kaip moters kumštis, trečio mėnesio pabaigoje – kaip vyro kumštis, o nuo ketvirto mėnesio pilvukas pradeda kilti virš gaktikaulio ir tampa matomas.
Bėdos. Net 9 mėnesius vis labiau tempiasi pilvo siena, ypač – skersinis ir tiesusis pilvo raumenys. Jei šis procesas būtų žaibiškas, pavyzdžiui, pilvas turėtų taip išsitempti per kelias dienas, raumenys neatlaikytų ir plyštų. Deja, nėštumo metu gali išsiskirti tiesieji pilvo raumenys (tai ne strijos, apie kurias žino visos nėščiosios, o daug sunkesni, gilesni trūkimai).
Jei taip atsitinka, moteris uždėjusi pirštą po savo bamba ir žemiau jaučia tarsi kokį griovį, įdubimą.
Tiesieji pilvo raumenys dažniausiai išsiskiria nesportavusioms moterims, kurių pilvo presas iki nėštumo buvo silpnas. Pagimdžius toks pilvukas atrodo kaip dvigubas, norint, kad jis vėl būtų „vientisas“, reikia specialių mankštų, korseto.
Laikysena. Pastebėjote, kaip nuotraukose keičiasi moterų laikysena. Nėštumo metu ji būna netaisyklinga. Galva atsilošia, nugara išsiriečia, o pilvas „išvažiuoja“ į priekį. Tokia laikysena būtina, kad moteris išlaikytų pusiausvyrą (juk pilvas traukia į priekį, kad nekristų pirmyn, moteris turi atsilošti). Ši ydinga laikysena vadinama lordoze, todėl gydytojai juokauja, kad visos nėščiosios paskutiniais nėštumo mėnesiais vaikšto kaip lordės. Po gimdymo per nėštumą netaisyklingos padėties buvę raumenys ir raiščiai vėl grįžta atgal.
Pilvo forma. Kalbama, kad nuo vaisiaus lyties priklauso pilvo forma. Neva, kai pilvas apvalus ir atsikišęs, bus berniukas, o jai „palaidas“, neatsikišęs – mergaitė. Pilvo forma priklauso ne nuo vaisiaus lyties, o nuo pilvo raumenų tonuso, vaisiaus padėties, nėštumų skaičiaus, dubens anatominių savybių (kai dubuo siauras, pilvas bus labiau atsikišęs ir atvirkščiai).
Pilvo dydis. Klaidingai manoma, kad kuo didesnis pilvas – tuo didesnis vaikas. Vaiko ūgis ir svoris labiau priklauso nuo genų (svarbiausias rodiklis – kiek pati mama svėrė gimdama, tik reikia pridėti dar 200-300 g, nes dabar moterys gimdo sunkesnius vaikus nei prieš 20-30 metų). Pilvo dydis labiau priklauso ne nuo vaisiaus dydžio, o nuo vaisiaus vandenų kiekio, priaugto svorio ir, aišku, vaisių skaičiaus.
Nėštumas ir svoris. Jei moteris prieš nėštumą neturėjo antsvorio, ji per 9 mėnesius turėtų priaugti 11-16 kg (maždaug po 450 g kiekvieną savaitę, skaičiuojant nuo 4 nėštumo mėnesio). Jei moteris prieš nėštumą buvo apkūni, ji turėtų priaugti 7-11 kg (maždaug po 300 g kiekvieną savaitę, skaičiuojant nuo 4 nėštumo mėnesio). Jei moteris prieš nėštumą buvo labai liekna, ji turėtų priaugti 13-18 kg (maždaug po 500 g kiekvieną savaitę, skaičiuojant nuo 4 nėštumo mėnesio).
Per dieną nėščioji vidutiniškai priauga po 50 g svorio.
Jei per savaitę moteris priauga daugiau nei 500 g, galbūt organizme kaupiasi skysčių.
Per gimdymą moteris netenka apie 6 kg (vaikelis sveria apie 3,5 kg, placenta su virkštele – apie 1-1,2 kg, vaisiaus vandenys – apie 0,5-1,5 kg). Per 6 savaites po gimdymo iš organizmo pasišalina susikaupę skysčiai ir nukrenta dar keli kilogramai.
Normalus svoris tampa, tik kai moteris nustoja žindyti.
„Mamos žurnalas“