Vaikas nukrito? O taip, tai vienas dažnesnių įvykių vaiko gyvenime. Nukristi mokantis ropoti, vaikščioti, bėgioti, o paskui ir įveikti įvairias kliūtis, dūkstant su draugais, prisigalvojant pramuštgalviškų nuotykių, yra neišvengiama.
Todėl šiame straipsnyje kalbėsime tik apie tuos kritimus, kurių galima išvengti ir kurie gali atnešti skaudžių pasekmių.
Konsultuoja vaikų gydytoja ortopedė-traumatologė Raimonda Valaikaitė
Kritimai namie
Lova. Kūdikiai tikrai gali daugiau, negu jums atrodo, todėl niekada nepalikite jų vienų ant lovos. Jau ne vienas kūdikis atsidūrė priėmimo skyriuje dėl galvos traumos, o tėvai taip ir liko nesupratę, kaip jis nukrito.
Vystymo stalas ir kiti baldai. Nepalikite kūdikio vieno ant vystymo stalo, nes jo aukštis tikrai didelis ir to pakanka kūdikiui sunkiai susižaloti.
Automobilio kėdutė. Niekada nepalikite kūdikio automobilio kėdutėje, kurią padėjote ant kėdės, stalo ar kito aukščio. Saugiausia ją statyti ant žemės. Ir nepamirškite kūdikio joje prisegti saugos diržais, net jeigu kėdutė ir ne automobilyje.
Maitinimo kėdutė. Visuomet prisekite joje sėdintį vaiką, nes persisvėręs per kėdutės kraštą mažylis gali lengvai iš jos iškristi.
Langas, balkonas. Pasirūpinkite, kad langai ir balkonai visuomet būtų saugiai uždaryti arba vaikas pats negalėtų pasiekti lango ir jo atsidaryti. Patraukite nuo langų visus daiktus, ant kurių vaikas galėtų pasilypėti ir pasiekti lango rankeną. Galite pasinaudoti langų atsidarymo ribotuvais, dvigubais užraktais, patikimomis apsauginėmis grotomis.
Vonia. Pasirūpinkite neslystančia danga vonioje ar duše, kad vaikas nepaslystų vandenyje ar ant slidaus paviršiaus ir neparkristų.
Laiptai. Apsaugokite laiptus dar prieš kūdikiui pradedant ropoti ir laikykite apsaugas tol, kol neįsitikinsite, kad vaikas gali be problemų nulipti ar užlipti vienas.
Kilimai. Pasistenkite, kad kilimai neslidinėtų ant grindų, o laikytųsi tvirtai prikibę. Ypač jų kraštai. Už kilimo krašto užkliuvus kojytei ir pargriuvus galima patirti nemenką traumą. Tai ypač galioja, jeigu namuose turite pradedančių bėgioti vaikų, kuriems knieti išbandyti savo ribas.
Kritimai lauke
Vežimėlis. Kūdikį vežimėlyje, tiek gulimame, tiek sėdimame, vežkite prisegtą saugos diržais, nes ne tik pats kūdikis gali persisverti per vežimėlio kraštą ir iškristi, bet teko girdėti istorijų, kai vežimėliai išverčiami vyresnių brolių ar sesių, dviratininkų ar kitų eismo dalyvių.
Žaidimų aikštelės. Jos sukurtos tam, kad vaikai judėtų ir išbandytų įvairių veiklų, įskaitant karstymąsi ir lipimą. Tad pasistenkite, kad jūsų vaikas naudotųsi tais įrengimais, kurie atitinka jo amžių, o sunkesnes užduotis atlikite kartu. Taip pat rinkitės žaidimų aukštelę su paminkštintais paviršiais. Tai kritimo išvengti nepadės, bet sušvelnins smūgį.
Dviratis, paspirtukas ir kitos judėjimo priemonės. Mokykite vaikus visuomet dėvėti šalmą važiuojant dviračiu ar paspirtuku, nes jis sumažina galvos traumos riziką kritimo metu.
Pirkinių vežimėlis. Visuomet vaiką sodinkite į jam skirtą kėdę pirkinių vežimėlyje, nes važiavimas stovint vežimėlio viduje nėra pats saugiausias apsipirkimo būdas.
Laiptai ir eskalatoriai. Vaikų, kurie nemoka lipti laiptais ar naudotis eskalatoriais, niekada nepalikite prie jų vienų. Neleiskite jiems žaisti šalia eskalatorių. Jeigu naudojatės eskalatoriumi, nevežkite juo kūdikio vežimėlyje.
Slidūs paviršiai. Mokykite vaikus atpažinti galimai slidžius paviršius ir saugiai elgtis ant jų arba juos apeiti.
Jeigu vaikas nukrito
Jeigu taip jau nutiko, kad vaikas nukrito, derėtų žinoti, kaip pasielgti.
Sumušė galvą. Galvos traumos sunkumas priklauso nuo vaiko amžiaus, aukščio, nuo kurio jis nukrito, ir pagrindo, ant kurio jis nukrito. Tad jeigu kūdikis ar vaikas nukrito nuo lovos ant kilimo, pirmiausia reikia jį nuraminti, suteikti ramybę, pašaldyti sumuštą vietą ir tada stebėti, ar neatsiranda galvos smegenų traumos požymių. Jeigu vaikas greitai nusiramina, elgiasi įprastai, nevemia, nėra mieguistas ar sunkiai pažadinamas, greičiausiai nieko blogo nenutiko. Kita vertus, jeigu atsiranda minėtų požymių, o galintis kalbėti vaikas skundžiasi dideliu galvos skausmu, sutrikusiu regėjimu, – kreipkitės į priėmimo skyrių.
Kita situacija, jeigu kūdikis nukrenta nuo vystymo stalo ar maitinimo kėdutės galva žemyn ant kietų grindų. Tokiu atveju galvos smegenų traumos tikimybė didesnė ir kūdikio stebėjimas turi būti atidesnis.
Todėl net ir nepastebėjus galvos traumos požymių, bent jau aptarti situaciją su šeimos gydytoju gali būti naudinga.
Nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą arba vykite į priėmimo skyrių, jeigu galvą sutrenkęs kūdikis ar vaikas:
Yra be sąmonės ar buvo bent trumpam jos netekęs.
Gausiai vemia ar atpylinėja.
Atsisako valgyti.
Tapo vangus arba atvirkščiai – sujaudintas.
Užmigęs yra sunkiai pažadinamas.
Kalba nerišliai.
Sutriko pusiausvyra ar regėjimas.
Galvoje yra kraujuojanti žaizda.
Jeigu minėtų požymių nepastebite ar po apžiūros iš priėmimo skyriaus buvote išleisti į namus, nepamirškite vaiko stebėti dar 24 valandas dėl galimo galvos smegenų traumos požymių atsiradimo.
Sumušė nugarą. Kad įvyktų rimtas trauminis nugaros sužalojimas, traumos mechanizmas turi irgi būti rimtas. Tai dažniausiai įvyksta autoįvykių metu ar nukritus iš didelio aukščio. Tad jeigu vaikas patyrė rimtą traumą ir skundžiasi nugaros skausmu, negali valdyti galūnių, nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą, vaiko nejudinkite.
Vienas iš specifinių krūtininių slankstelių lūžimo požymių yra staiga užsikirtęs kvėpavimas traumos metu. Taip gali įvykti ir nukritus iš aukščio žaidimų aikštelėje, gimnastikos treniruotėje, jodinėjant nukritus nuo žirgo. Tada vaikas gali vaikščioti, bet skundžiasi nemažėjančiu nugaros skausmu, todėl dėl galimo stuburo sužalojimo verčiau pasirodyti gydytojui.
Visi kiti nugaros sumušimai gydomi šalčiu, jeigu reikia, vaistais nuo skausmo ir poilsiu.
Sumušė pilvą ar krūtinę. Pilvo traumos neretai įvyksta krentant su dviračiu ir užsigaunant pilvą su vairu ar iš aukščio pilvu užkrentant ant kokio nors objekto. Tad jeigu nukritęs vaikas skundžiasi intensyviu pilvo skausmu, gali būti, jog patyrė uždarą pilvo traumą. Tokiu atveju vykite į priėmimo skyrių. Krūtinės skausmas gali reikšti paprastą sumušimą, kuris gydomas šalčiu ir ramybe. Na o jeigu vaikas patyrė didelę traumą, skundžiasi sunkumu kvėpuoti, dideliu krūtinės skausmu kvėpuojant ar judant, – vykite į priėmimo skyrių.
Sumušė ranką ar koją. Sudėtingiausia kritimo komplikacija – kaulo lūžis. Tad jeigu vaikui nukritus matote rankos ar kojos deformaciją, yra didelis skausmas, vaikas negali galūnės pajudinti ar judinant ypač skauda, – kvieskite greitąją medicinos pagalbą arba pagal galimybes, vykite į priėmimo skyrių patys. Tik prieš tai pasistenkite galūnę įmobilizuoti šaka, pagaliu ar kitu daiktu, kad ji nejudėtų ir nekeltų dar didesnio skausmo. Jeigu įtariate, kad dar nemokantis kalbėti vaikas jaučia galūnės skausmą, nes nebenaudoja rankytės, ją saugo arba negali priminti kojyte, irgi pasirodykite gydytojui.
Visi kiti galūnių sumušimai, kaip ir nugaros, gydomi šalčiu, vaistais nuo skausmo ir poilsiu.
Prisiminkite, kad aprašyta informacija gali padėti jums reaguoti vienoje ar kitoje situacijoje, tačiau bet kuriuo atveju, jeigu jums neramu ar nežinote, ką toliau daryti, kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba vykite į priėmimo skyrių. Atsargumo niekada nebus per daug.
Daugiau gydytojos straipsnių www.naturoti.lt
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai