Yra įvairių sveikatos būklių, kai vaiką gydytojai siunčia į sanatoriją. Vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos gintaras“ vyr. Fizinės medicinos ir reabilitacijos (sutrumpintai – FMR) gydytoja Rasa Vengalienė atsako į dažniausius tėvelių klausimus.
Pacientų amžius
„Palangos gintaro“ sanatorijoje priimami vaikai iki 18 metų. Teikiant Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijas ir pradinę reabilitaciją, sulaukiama įvairaus amžiaus vaikų, taip pat ir mažų vaikų iki 3–4 metų, tačiau ambulatorinėje ir stacionarinėje reabilitacijoje jų skaičius bendrame pacientų kontekste nėra didelis. Taip yra todėl, kad FMR gydytojo konsultacijai galima siųsti vaikus su bet kokia liga arba simptomu, o tolimesnė reabilitacija vaikams yra reglamentuojama įsakymais, kuriuose nurodomi konkretūs ligų kodai ir indikacijos.
Kodėl vaiką siunčia
Mažieji pacientai reabilitacijos paslaugas dažniausiai gauna dėl nervų sistemos ligų (pavyzdžiui, cerebrinio paralyžiaus), judamojo–atramos aparato pažeidimų (pvz., įvairių įgimtų patologijų), psichikos ir elgesio sutrikimų (raidos sutrikimų) bei kvėpavimo sistemos ligų (po plaučių uždegimo ir pan.).
Mažiukams svarbiausia raida
Dauguma vaikų iki 3–4 metų atvyksta į sanatoriją dėl raidos sutrikimų. Teoriškai raidą galima skirstyti į tris sritis: biologinę, psichologinę ir socialinę. Kiekvieno vaiko raida yra individuali, tačiau paremta tam tikru dėsningumu ir tėvai dažniausiai pastebi ir susirūpina, kai kažkas neatitinka įprastų normų.
Labai svarbu nepamiršti, kad vaiko judėjimo raida turi nuoseklų kelią, ir net atsiliekant nuo standartinio raidos dėsningumo, būtina pereiti tuos pačius etapus: kelti ir laikyti galvą, remtis dilbiais, vartytis, šliaužti, sėdėti, atsistoti, ropoti ir tik tada vaikščioti. Tenka susidurti su tėvų lūkesčiais, kai tikimasi, kad vaikas, nemokantis šliaužti, po vieno reabilitacijos kurso iškart pradės vaikščioti.
Įtariant vaiko psichologinės raidos atsilikimą, reikia kreiptis į specialistus, kurie turi galimybę atlikti vaiko raidos vertinimo testus ir išsiaiškinti, ar tikrai vaiko psichologinė raida yra atsiliekanti. „Palangos gintaro“ sanatorijoje raidos testai nėra atliekami, tačiau priimame vaikus su jau nustatytais raidos sutrikimais.
Kokios laukia procedūros
Mažiems vaikams procedūros skiriamos įvertinus jų funkcinę būklę, nes biologinis amžius nėra tikslus rodiklis vertinant vaiko galimybes dalyvauti reabilitacijos procese. Vaikams skiriamos sveikatos sutrikimą atitinkančios procedūros iš kineziterapijos, fizioterapijos, psichoterapijos, klimatoterapijos procedūrų sąrašo, esant poreikiui, skiriama kito specialisto konsultacija.
Skiriamos procedūros būna individualios, kai kurių procedūrų trukmė mažiesiems pacientams skiriasi nuo procedūrų laiko vyresniems vaikams. Tikrai ne visos „Palangos gintaro“ sanatorijoje teikiamos procedūros tinka vaikams iki 3–4 metų. Kartais priežastis būna labai elementari – jei procedūros metu reikia ramiai išgulėti 10–20 minučių nejudant, tai būna per didelis iššūkis mažiems vaikams.
Procedūras, kuriose reikia būti ilgiau vienoje vietoje, stengiamasi paįvairinti užsiėmimais. Pavyzdžiui, sėdint druskų kambaryje, žiūrimi filmukai, inhaliacijų metu galima atsinešti savo žaisliukų. Mažesnio amžiaus vaikų reabilitacijoje labai svarbus tėvų indėlis, nes jie nuramina, prižiūri ir bendrauja su vaiku procedūrų metu. Reikia paminėti ir vaiko adaptacijos laiką: teikiant procedūras mažyliams, iš pradžių ne viskas gali vykti sklandžiai, nes reikia laiko prisitaikyti prie aplinkos ir nepažįstamų žmonių (t.y. specialistų, kurie teikia paslaugas).
Specialistas tampa draugu
Kalbant apie specialistus, reikia paminėti, kad vaikų reabilitacijoje labai stengiamasi išlaikyti to paties specialisto darbo tęstinumą su vaiku. Suaugusiesiems gal ir nėra labai svarbi specialistų kaita reabilitacijos metu, jeigu jų darbo kokybė nesiskiria, tačiau vaikams tai turi didelės reikšmės. Įpratę prie vieno žmogaus, jie ne visada sutinka atlikti tą pačią procedūrą su kitu žmogumi, todėl pradėjęs lankyti, pavyzdžiui, kineziterapiją pas paskirtą kineziterapeutą, jis eina pas jį visą reabilitacijos laikotarpį.
Kai į psichoterapijos procedūras (psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijos) ateina tėvai su mažyliais, bendraujama ne tik su vaiku, bet ir su tėvais. Tėveliai turi galimybę gauti patarimų, išsipasakoti. Socialiniai darbuotojai konsultuoja įvairiais socialinės paramos ir pagalbos klausimais, pataria, kur galima kreiptis, esant tam tikriems poreikiams ir problemoms.
Ką vaikutis valgys
Atvykus su mažu vaiku, dažnai iškyla maitinimo klausimas. Jeigu vaikui reikalingas individualus maitinimas dėl sveikatos problemų arba mažo amžiaus, slaugantys asmenys konsultuojasi su „Palangos gintaro“ dietiste. Esant poreikiui, sudaromas individualus valgiaraštis.
Sanatorija teikia nemokamo atsivežimo ir parvežimo paslaugą. Šia paslauga kviečiami naudotis vaikai, turintys judėjimo negalią, iš socialiai remtinų arba daugiavaikių šeimų arba atvykstantys tiesiai iš stacionaraus gydymo įstaigų (ligoninių).
Ar gali kartu gyventi tėveliai
Į „Palangos gintaro“ sanatoriją visi vaikai iki 8 metų atvyksta su slaugančiu asmeniu. Jie apgyvendinami kambariuose, kuriuose gyvena tik tos pačios šeimos nariai (slaugantis asmuo ir jo vaikas/-ai). Visi kambariai turi savo atskirus sanitarinius mazgus. Sanatorijos pastatas yra didelis, todėl jame telpa visi procedūrų kabinetai, bendros erdvės, valgykla ir gyvenamieji kambariai. Labai palanki „Palangos gintaro“ sanatorijos vieta – perėję į kitą gatvės pusę, jau būsite Palangos botanikos parke, o paėjėję keletą minučių, pasieksite Baltijos jūros pakrantę.