Vasarą kaip niekada pajuntame neįkainojamą vandens galią. Prie vandens pailsime, vandenį gerdami atgauname jėgas. Ir niekada daugiau vanduo nebūna toks skanus, kaip vasarą. Apie vandenį kalbamės su docentu Algimantu Vingru.
Sakoma, kad vaikams sveikiausia gerti vandenį. Kodėl? Juk sultyse, arbatose ir daugybėje kitų gėrimų yra daugiau vitaminų, galų gale – kalorijų, skonio?
Ekologiškai švarus vanduo yra pats natūraliausias, sveikiausias gėrimas. Geriau uogas, vaisius, daržoves valgyti nei gerti jų sultis. Juos valgant gaunama ir augalinės ląstelienos (narvelienos), kuri būtina normaliai žarnyno veiklai. Sultyse narvelienos yra mažiau, net jei sultys yra tirštos. Be to, vertingiausios sultys yra tos, kurios išgeriamos tik ką pagamintos, o tai ne visuomet įmanoma. Daug paprasčiau suvalgyti uogų, vaisių.
Natūraliose sultyse mažai kalorijų – jos geriamos ne kalorijoms gauti, o numalšinti troškulį.
Bet kuriuo pramoniniu būdu pagamintos sultys su prierašais „vitaminizuotos“ yra mažiau vertingos nei šviežios sultys. Įvairiuose spalvotuose gėrimuose (limonaduose, vaisvandeniuose, nesvarbu, kad ir kaip jie būtų pavadinti) yra leistinų vartoti medžiagų, pažymėtų raide E su atitinkamais skaičiais.
Pastarosios medžiagos suteikia skonį, spalvą, leidžia gėrimui ilgai išsilaikyti nesugedusiam. Dėl skonio savybių – saldumo, kvapo ar ištirpintos angliarūgštės – vaikams tokie gėrimai patinka. Tačiau visos papildomos medžiagos organizmui yra papildomas krūvis, nes jas iš organizmo reikia pašalinti.
Neginčytinai geresni yra natūralūs, motinėlės gamtos dovanoti produktai, prie kurių organizmas pripratęs per daugelį kartų.
Arbatose yra įvairių medžiagų (pavyzdžiui, arbatžolių arbatose – kofeino), nuo kurių vaikai, ypač maži, gali sudirgti, tapti neramūs, gali sutrikti jų miegas. Įvairios vaisinės arbatos vasarą netinka, nes juk yra šviežių uogų, vaisių, daržovių. Visokių kitokių žolelių arbatos paprastai veikia kaip vaistai, ir jas reikia saikingai vartoti tik ligai gydyti, o ne atsigerti.
Džiovintų vaisių arbatos, kompotai, kisieliai tinka tik tuomet, kai neįmanoma duoti šviežių vaisių ar uogų, daržovių.
Kokio vandens duoti gerti vaikui: iš čiaupo, virinto, pirkto parduotuvėje, iš šulinio, šaltinio? Kuo šie vandenys skiriasi?
Iš čiaupo. Vandentiekio vanduo – dažniausiai yra geros kokybės ir jį galima duoti nevirintą. Jei įmanoma, kūdikiams ir mažiems vaikams visada derėtų duoti specialaus vandens, skirto kūdikių mitybai. Vandentiekio vanduo skirtinguose regionuose yra nevienodo skonio ir kokybės, jo kokybė gali skirtis net skirtinguose butuose, nelygu kokie filtrai įmontuoti ir kokio senumo vamzdynai.
Iš šulinio. Nedera nei vaikams, nei suaugusiems duoti vandens iš šulinio, jei jo vanduo rajono visuomenės sveikatos centre nėra patikrintas, ar jis neužterštas cheminėmis medžiagomis ar net pienu (kaime pienas, kad nesurūgtų, laikomas talpoje, nuleistoje į šulinio vandenį). Vandens virinimas nepašalina cheminių medžiagų, kurios jame yra ištirpusios. Todėl net išvirinus šulinio vandenį, jame lieka cheminių medžiagų.
Iš parduotuvės. Parduotuvėje rasite tinkamo vaikams ir net kūdikiams natūralaus mineralinio vandens. Jei abejojate vandens iš čiaupo kokybe, geriau parduotuvėje pirkti geriamąjį vandenį.
Iš šaltinio. Šaltinio vanduo ne visuomet būna švarus, ypač jei juo naudojasi daug žmonių. Niekas negarantuoja šaltinio vandens švarumo, nes jo kokybės visuomenės sveikatos centrai netiria, neaišku iš kokio gylio šaltinis veržiasi ir pan.
Kodėl taip skiriasi vandens skonis?
Vandens skonis priklauso nuo jame ištirpusių mineralinių medžiagų santykio. Todėl vieniems atrodo vienoks vanduo skanus, kitiems – kitoks.
Prisiminkite, kad pagal skonį neįmanoma spręsti, ar vanduo yra kokybiškas.
Mineralinio vandens parduotuvėse – daugybė. Ar yra toks, kuris labiausiai tiktų vaikams?
Geriausi yra natūralūs mineraliniai be angliarūgštės vandenys. Jie gerai malšina troškulį, papildo organizmą mineralinėmis medžiagomis.
Negalima išskirti vieno kurio natūralaus mineralinio vandens. Vaikams tinka tik nedaug mineralinių medžiagų turintis vanduo. Jei mineralinis vanduo netinkamas kūdikiams ir vaikams, tai turi būti nurodyta ant etiketės.
Mineralizuotų vandenų vaikams duoti nepatartina, nes į juos pridėtų mineralinių medžiagų kiekis gali neigiamai veikti vaiko organizmą.
Ar mineraliniu vandeniu galiama skalauti vaikams gerklę, plauti nosį?
Taip. Natūraliame mineraliniame vandenyje esančios medžiagos truputi dezinfekuoja nosį, atitirpdo joje prilipusias gleives, jas skystina ir dėl to jos lengviau pasišalina. Plaukite atsargiai, kad vandens nepakliūtų į gerklas, nes vaikas pradės springti, kosės. Nosiai plauti geriau tinka specialūs jūros vandenys.
Kodėl sakoma, kad vaikams netinka gazuotas vanduo, jei būtent vaikams gaminami gazuoti limonadai, kolos?
Gazuotas vanduo dirgina skrandį, dėl to sutrinka apetitas, atsiranda raugulys. Vaikai visada nori to, ką daro suaugusieji ar vyresni broliai, seserys.
Yra daug gaminių, kurie gaminami, tačiau ne visi jie visiems netinka. Gaminami tabako gaminiai ir alkoholiniai gėrimai, tik ar būtina visiems rūkyti ar pasigerti?
Kokį kiekį vandens (lyginant su kūno svoriu ar su amžiumi) vaikas turi išgerti per parą?
Sveikas vaikas turi gerti tiek vandens, kad nejaustų troškulio, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, svorio.
Vaikai judrūs, jie daugiau prakaituoja ir dėl to sąlyginai daugiau nei suaugusieji išgeria vandens. Karštą dieną vandens išgeriama daugiau nei vėsią – ir tai natūralu. Vaikas per dieną išgeria apie 1 -1,5 litro skysčių, o karštą dieną ir daugiau. Jeigu vaikas be priežasties pradėjo daugiau gerti, dažnai šlapintis, nepriklausomai nuo paros laiko, dera kreiptis į gydytoją. Nuolatinis troškulys ir dažnas šlapinimasis yra cukrinio diabeto požymiai. Sergančiam – vemiančiam, viduriuojančiam, karščiuojančiam – bet kurio amžiaus vaikui vandenį dozuokite, priklausomai nuo būklės, kūno svorio, ligos sunkumo.
Gerti vandenį geriau prieš valgį ar po?
Ištroškęs vaikas užuot valgęs paprastai griebiasi vandens. Jam jo galima duoti atsigerti tik kelis gurkšnius. Tiesiog nepripilkite pilnos stiklinės, o paaiškinkite, kad „daugiau atsigers, kai pavalgys”. Prieš valgį netinka joks saldus ar gazuotas gėrimas.
Kuo pagrįstas patarimas ryte pabudus išgerti vandens „ant tuščio skrandžio”, kad paskui geriau dirbtų virškinimo sistema?
Vaikams šis patarimas niekuo nepagrįstas. Tai nenaudinga tėvų įpročio kopija. Ryte vaikas turi pavalgyti pusryčius, o ne gerti vandenį. Jam reikia energijos, kurios su vandeniu jis negauna.
Kiek gali stovėti atidarytas pirkto vandens butelis?
Atidarytą pirkto vandens butelį karštą vasaros dieną galima laikyti ne ilgiau kaip 1 parą, nesvarbu, kur – ant stalo ar šaldytuve. Todėl pirkite tokią vandens pakuotę, kokią šeima paprastai suvartoja per parą.
Ar vanduo gali alergizuoti?
Vanduo nealergizuoja, bet vandenyje ištirpę teršalai gali sukelti į alergines panašias reakcijas, viduriavimą, vėmimą. Dėl to ir suaugusiesiems, ir vaikams būtina gerti tik ekologiškai švarų vandenį.
Keliaudami negerkite iš kiekvieno pasitaikiusio šulinio ar šaltinio, nes nežinote jo vandens kokybės.
Geriausia, visada turėti vieną kitą buteliuką kokybiško „jau išbandyto“ vandens.
„Mamos žurnalas“