Žurnale dažnai rašome apie šeimas, kurios iš esmės pakeitė savo veiklas, kai gimė vaikai. Statistika tikrai nustebintų – dauguma verslų gimsta kartu su kūdikiais. Štai kokią jėgą atsineša gimęs žmogus!
žaislų prenumėrata: Įvadas į pokalbį apie genialią idėją
Taip atsitiko ir šio numerio pašnekovams – Aistei ir Laurynui Pamparams. Gimus sūnui Leonardui, kuriam pokalbio dieną sukako 2 metai, šeimą aplankė idėja. Šeima pamatė, kad Leonardas turi tiesiog per daug žaislų. Galybė jų pasmerkti išmetimui. Kiti žaislai vis nesulaukia savo dienos, nes vaikas tiesiog dar nemoka jais žaisti. O jeigu būtų galimybė turėti stabilų kiekį, bet prasmingų žaislų?
Mintis gavo pavadinimą „Žaislų klubas“. Idėjos esmė – tėvai gali išsinuomoti žaislų rinkinius, suskirstytus pagal amžiaus grupes. Vaikas „atsižaidžia“, iš žaislų „išauga“ ir po kurio laiko gauna naują rinkinį, o senąjį grąžina. Versle dalyvauja ir Leonardas – jis testuoja savo amžiaus grupei skirtus žaislus.
Prieš įsteigiant „Žaislų klubą“, Aistė dirbo komunikacijos agentūroje, o Laurynas – privačiame sektoriuje. Nors dirbo skirtingose srityse, abu iš arti susipažino su žiedine ekonomika. Šiuo principu stengėsi grįsti savo kasdienybę, tad „Žaislų klubas“ gimė labai natūraliai.
Kalbiname jauną šeimą apie jų įdomų, tvarų ir atsakingą verslą.
Kada atėjo pirmoji mintis, kad visko Leonardas turi per daug?
Chaosas prasidėjo pirmaisiais gyvenimo mėnesiais – nuolat tiek patys, tiek artimieji pirkome įvairiausius barškučius. Žinoma, jie buvo iš plastiko, nežinojome nei gamintojų, nei ar jie saugūs (neatkreipdavome dėmesio į elementarų sertifikavimo kodą CE).
Vieną žaislą (didelį plastikinį stumduką-transformerį) įsigijome, kai Leonardui buvo vos 6 mėnesiai. Nors šis yra daugiafunkcinis ir iš dalies gali būti naudojamas nuo pusės metų, mūsų nedideliame bute užėmė daug vietos, o svarbiausia – jis kėlė erzulį Leonardui dar beveik metus: ryškios spalvos sūnų traukė išbandyti, o įgūdžių dar nebuvo. Ko tik nedarėme – slapstėme, keletą kartų buvome nusprendę net išmesti. Galų gale, kai Leonardui jau buvo pusantrų, jis išmoko naudotis stumduku, erzulį pakeitė laimėjimo džiaugsmai, tačiau to sulaukti prireikė metų!
Tai vienas iš pavyzdžių, privertęs susimąstyti, kaip į mūsų namus suplūsta gausybė neaktualių vaikų žaislų, kurie neatitinka raidos, yra pagaminti iš nenatūralių medžiagų. Vis pagalvodavome, ar kaupiami žaislai iš tikrųjų lavina mūsų vaiką? Kai kurių funkcijos atrodė tikrai pritemtos.
Lūžis įvyko Leonardui sulaukus metų – kai nusprendėme nutraukti vyraujantį chaosą namuose ir ėmėme atsakingai bei kruopščiai rinktis žaislus. Domėjomės žaislais pagal raidą, jų gamintojais, iš ko žaislai pagaminti ir galų gale – kaip jie padeda Leonardui tobulėti. Supratome, kad perpildyta žaislų rinka klaidina sutrikusius tėvus, nurodydama, kokio amžiaus vaikui skirtas žaislas, nors tai neatitinka tikrovės. Dažnai žaislų amžiaus ribos nustatytos, remiantis vien informacija, iš ko pagamintas žaislas. Tačiau, jeigu ant žaislo pakuotės nurodyta, kad jis tinka nuo pusės metų, labai didelė tikimybė, kad vaikas šiuo žaislu susidomės tik būdamas metų, o gal ir vėliau, nes tik tuomet turės reikalingus gebėjimus.
Įgiję naujų žinių, panorome pasidalinti jomis su kitomis šeimomis, todėl „Žaislų klubas“ gimė labai natūraliai – iš žaislų chaosą pakeitusių žinių.
Kai gimė mintis daryti žaislų prenumeratą, nuo ko pradėjote?
Pirmiausia pradėjome domėtis, ar tokia paslauga pasaulyje jau yra. Atradome, kad yra panašių prenumeratų, tačiau jų modelis šiek tiek skiriasi nuo „Žaislų klubo“. Užsienyje prenumeratoriams siunčiami vienas ar du žaislai bei pridedami keli informaciniai lankstinukai, tačiau tai nesprendžia ilgalaikių problemų, susijusių su tvarumu, žiedine ekonomika, įvairiapusišku lavinimu žaidžiant. Tokio tipo prenumeratos yra kur kas brangesnės, o žaislų kokybė prastesnė: už 20–30 eurų per mėnesį neįmanoma pasiūlyti itin aukštos kokybės žaislų, jei šie lieka pas prenumeratorius.
Mūsų pasirinktas tvarus modelis nėra paplitęs pasaulyje ir leidžia šeimoms iš visos Lietuvos tarsi tarpusavyje keistis kokybiškomis žaislų dėžėmis. Kasdien gauname daugybę teigiamų įvertinimų, kad tai leidžia taupyti šeimos biudžetą, atsiskleidžia netikėti vaikų gabumai, nes tėvai nebūtų sugalvoję patys pirkti vieno ar kito žaislo, o ypač brangesnio (pavyzdžiui, žaislinės gitaros). O svarbiausia – vaikai tobulina savo gebėjimus, išmoksta naujų įgūdžių.
Sudarinėdami žaislų asortimentą, bendradarbiavome tiek su tėveliais, tiek su ikimokyklinio ugdymo specialistais. Pakvietėme keturis nešališkus specialistus, kiekvienas iš jų gilinosi į skirtingas amžiaus grupes: klausėme jų apie kiekvienos vaikų amžiaus grupės gebėjimus, poreikius, galimybes; prašėme, kad kruopščiai peržvelgtų mūsų inventorių. Taip ištobulinome kiekvieną komplektą visoms amžiaus grupėms. Nuolat vyksta ir naujų komplektų formavimas – specialistai visuomet mūsų dešinioji ranka. Vertiname juos ir todėl, jog šie turi ne tik teorinių žinių ir tinkamą išsilavinimą, tačiau ir ilgalaikės konkrečios patirties. Pavyzdžiui, specialistas, kuris padeda formuoti 5–6 m. grupės komplektus, dirba būtent su šio amžiaus vaikais, todėl geriausiai išmano ne tik apie jų poreikius, raidos etapus ir galimybes, bet ir apie tai, ką jie mėgsta ir kuo domisi.
Dalis žaislų rinkinių, lyginant su pirmosiomis versijomis, pakito. Patobulinimus mums padeda įgyvendinti ne tik specialistai, bet ir Klubo bendruomenė. Reaguojame į kiekvieną atsiliepimą.
Prisiminkite pirmąjį rinkinį ir pirmąjį užsakymą?
Pirmiausia reikėjo atrasti mūsų lūkesčius atitinkantį žaislų gamintoją – vien tai užtruko apie mėnesį. Pradėjome nuo Vokietijos gamintojo, su kuriuo iki šiol tęsiame draugystę. Pirmosios žaislų siuntos atkeliavo tiesiai į mūsų namus, nes dar neturėjome biuro. Tuomet pamatėme, ką reiškia milžiniškas žaislų perteklius vaikui. Kai vieną po kito pakavome žaislus, Leonardas buvo toks susijaudinęs, kad džiaugsmą pakeitė susierzinimas – per didelis žaislų kiekis ėmė dirginti vaiką. Leonardas griebdavo vieną žaislą, paturėdavo pusę minutės, susierzinęs nubėgdavo prie kito, ir viskas sukosi ratu. Supratome, kad žaislų siuntų pakavimas jokiu būdu negali vykti mūsų namuose, o žaislų testavimas Leonardui turi būti lėtas ir palaipsninis procesas, kad nedirgintume jo nervų sistemos. Todėl iškart suskubome ieškoti biuro.
Iš pradžių kiekvieną užsakymą užtrukdavo suruošti apie 30 minučių ir daugiau! Gautus žaislus reikia ne tik išpakuoti, tačiau ir dezinfekuoti, sukomplektuoti, parinkti tinkamas dėžes, sudėti juos į medvilninius maišelius. Didelį dėmesį skiriame detalėms: laiškai ir gardėsiai naujai prisijungusiems nariams, kiekviena dėžė turi savo QR kodo lipduką, instrukcijas – visa tai suruošti užima laiko. Šiandien jau esame neblogai įgudę, užsakymus ruošiame daug operatyviau.
Dabar mūsų žaislai atkeliauja iš viso pasaulio (nuo Vokietijos, UK iki Amerikos), visi atitinka griežčiausius kokybės standartus.
Sakote, kad Leonardas žaislus testuoja, kaip tai vyksta?
Po kruopštaus žaislų atrinkimo darome testavimo etapą – užsakome nedidelį kiekį žaislų. Leonardui duodame testuoti tik jo raidą ir amžių atitinkančius edukacinius žaislus. Tuomet žaislų rinkinys namuose išbūna visą mėnesį (tiek, kiek ir pas kiekvieną klubo narį). Praėjus mėnesiui, vertiname, kokių naujų įgūdžių vaikas išmoko, kokius tobulino, atkreipiame dėmesį ir į žaislų būklę – kaip šie dėvisi, ar yra tinkami tolimesniam naudojimui. Jei esame patenkinti rezultatais ir matome, kad žaislai tikrai lavina ir kokybiškai dėvisi – tik tuomet juos pridedame į asortimentą, skirtą tai amžiaus grupei.
Kaip veikia prenumerata?
„Žaislų klubas“ yra edukacinių žaislų prenumerata vaikams nuo 0,5 iki 7 metų.
Edukacinę žaislų dėžę pristatome visoje Lietuvoje. Siūlome ugdymo specialistų komandos atrinktus edukacinius žaislų rinkinius. Principas – mokytis, tobulėti, atrasti ir patirti nuotykius žaidžiant. Tai būdas ne tik išmokti naujų įgūdžių ar juos tobulinti, bet ir kurti glaudų ryšį su artimaisiais.
Klubas veikia patogiu principu tėvams: užsisakoma narystė pagal vaiko amžiaus kategoriją ir per kelias dienas kurjeris pristato edukacinių žaislų dėžę su 3–6 žaislais.
Rinkiniai atrenkami taip, kad atitiktų tikslų vaiko amžių, jo raidą ir galimybes kiekvieną mėnesį. Vieni komplektai siunčiami tik tarp 6–9 mėn., kiti 9–10 mėn., dar kiti 10–12 mėn. ir t.t.
Mėnesį laiko vaikai kartu su tėvais mokosi, žaidžia, aiškinasi, lavina skirtingus gebėjimus ir neria į nuotykius. Po mėnesio atvyksta kurjeris su nauja žaislų dėže ir atsiima anksčiau pristatytą. Nuotykiai prasideda iš naujo.
Šiuo metu turime daugiau kaip 50 skirtingų komplektų visoms amžiaus grupėms, o tai reiškia – apie 250 skirtingų edukacinių žaislų.
Ar skirstote rinkinius pagal vaiko lytį?
Mūsų rinkiniai suprojektuoti vienodi visiems vaikams, neskirstome į mergaitiškus ir berniukiškus. Tiek mergaitės, tiek berniukai mėgsta konstruoti 3D mamutą, statyti įvairius statinius, gaminti ir mokytis apie suderintą mitybą, lenktyniauti mašinomis, būti gydytojais ir groti muzikos instrumentais.
Ar būna, kad vaikučiai prisiriša prie žaisliukų ir tėvai sako – šito nebeatiduosime?
Žaislais neprekiaujame, atėjus į mūsų svetainę, nėra galimybės įsigyti žaislų, tai gali padaryti tik prenumeratoriai ir tik tuos žaislus, kuriuos šiuo metu turi. Taip laikomės tvarumo principo. Žinoma, tėveliai kartais nusprendžia įsigyti vieną ar kitą žaislą, tačiau tai nėra dažnas reiškinys. Tėveliai šį sprendimą priima, kadangi su tuo žaislu vaikas jau būna praleidęs visą mėnesį, tad tėvai jau užtikrintai žino, kad šis jam iš tiesų patinka.
agalvokite, kaip būtų idealu, jei visada prieš įsigyjant naują žaislą vaikui, turėtumėte galimybę visą mėnesį jį išbandyti? Kiekvienas tikrai esame nupirkęs žaislą, kuris vaiką domino vos kelias dienas arba mažiau. Dar prieš įkurdami „Žaislų klubą“, apklausėme tėvelius dėl šio aspekto, atsakymai nustebino: dauguma vaikų nauju žaislu vidutiniškai domisi vos 3–5 dienas. Mes suteikiame galimybę vaikams susipažinti su daugybe edukacinių žaislų kiekvieną mėnesį, o tėveliai, jei tvirtai apsisprendė, įsigyti nusprendžia tik labiausiai patikusį.
Esate suskaičiavę, kad per metus tėvams sutaupote gana nemažai eutų?
Per metus kiekvienas klubo narys gauną žaislų, kurių vidutinė vertė, jei žaislus pirktumėte parduotuvėje, siekia apie 1000 eurų. Tuo tarpu klubo narystė šiuo metu kainuoja tik 20 eurų per mėnesį. Vadinasi, tėvai sutaupo 760 EUR (jei tiek pirktų naujų žaislų savo vaikui).
Ar vaikai žaislus labai nudėvi? Kokios būklės jie grįžta pas jus?
Šiai temai skyrėme itin daug dėmesio. Kiekviena grįžusi žaislų dėžė kruopščiai apžiūrima, ar nėra pažeidimų. Dažniausiai žaislai grįžta pas mus sveiki. Žinoma, matome, kad klubo nariai juos tyrinėjo, su jais žaidė ir mokėsi – atsiranda įbrėžimų, nedidelių naudojimo žinių, tačiau tikime, kad žaislai kuria savo istorijas, o įbrėžimai juk netrukdo žaislui keliauti į kitas smalsias rankytes!
Jeigu žaislas yra pažeistas, jį pakeičiame nauju. Tada žaislai valomi specialiais valikliais ir dezinfekuojami šalto rūko generatoriumi. Naudojame licencijuotus ketvirtiniais amonio junginiais pagrįstus biocidinius produktus, pagamintus Prancūzijoje. Mums patiems, kaip tėvams, ši tema labai svarbi, todėl skyrėme ypatingą dėmesį, kad žaislai būtų saugūs ir tėvams nereikėtų nerimauti.
Kokia amžiaus grupė (vaikų) aktyviausia? Kokie žaislai yra visiškai favoritai?
Džiaugiamės, nes artėjame 400 šeimų visoje Lietuvoje link! Kol kas pastebime didžiausią susidomėjimą nuo 6 mėnesių iki 3 metų amžiaus kategorijose, tačiau tendencijos kinta, nes auga klubo narių skaičius.
Kiekviena amžiaus kategorija turi savo žaislų favoritus. Jauniausi klubiečiai labiausiai mėgsta smulkiosios motorikos lavinimui skirtus žaisliukus, deja, mediniai žaislai ne visuomet yra geriausia opcija dėl užsigavimo rizikos, todėl nemažą mūsų asortimento dalį kūdikiams sudaro JAV pagaminti žaislai iš 100 proc. perdirbto plastiko – būtent šie žaisliukai sulaukia daugiausia jaunųjų klubiečių ovacijų.
Šiek tiek vyresni vaikučiai mėgsta dėliones su figūrėlėmis, pirmuosius muzikos instrumentus (metalofoną, būgną), stambiosios motorikos tobulinimo žaislus – stumdukus ar traukiamus traukinukus.
Kalbant apie vyresniuosius, žaislai favoritai yra skirtingų tematikų mediniai nameliai, pavyzdžiui, ligoninė, parduotuvė, – vaikai žaisdami šiais žaislais ne tik lavina vaizduotę, tačiau ir mokosi kasdienių situacijų, susipažįsta su skirtingomis profesijomis. Vyresnėliai labai mėgsta konstruktorius, ir tikrai – tiek mergaitės, tiek berniukai! Žinoma, daug dėmesio susilaukia muzikos instrumentai: nuo gitarų, ukulėlių iki būgnų ir citrų.
Nauja žaislų siunta visuomet padovanoja gerų emocijų, trumpam patys pasijaučiame kaip vaikai – patiems labai įdomu išbandyti žaislus, dalis jų puikiai tinka ir suaugusiesiems. Taip yra ir su klubo narių tėveliais – ne vienas yra sakęs, jog naujos dėžės laukia lygiai taip pat, kaip ir jų vaikas.
Dobiliuko foto nuotraukose – žaislai, kuriuos galima išsinuomoti:
Ar vaikštote su vaiku į fizines žaislų parduotuves?
Apsilankome, tačiau itin retai. Lietuvoje esančiose parduotuvėse mūsų asortimento beveik nėra. Tad kartais įdomu tiesiog žvilgtelėti, ką kiti žaislų gamintojai siūlo vaikams.
Stengiamės sūnaus nesivesti į dideles ir daug dirgiklių turinčias aplinkas (net maisto apsipirkimą planuojame iš anksto ir vykstame visi drauge kartą per savaitę). Remiantis tyrimais, vaikams nenaudinga keliauti į parduotuves, nes jų nervinė sistema nuolat dirginama, todėl vaikai po apsilankymo prekybos centruose tampa irzlesni, jiems gali būti sunkiau užmigti, suprastėja miego kokybė.
Kokie tolesni jūsų planai?
Jau greitai klubo nariai kas mėnesį į namus gaus ne tik įtraukiančius ir lavinančius žaislus, tačiau ir edukacines korteles. Jose tėveliai atras ugdymo specialistų sukurtus iššūkius bei rekomenduotinas užduotis ir kūrybinį projektą. Siekiame, kad „Žaislų klubas“ taptų tam tikra edukacine programa, kuruojama ikimokyklinio amžiaus ugdymo specialistų, kuri leistų tėveliams praktikoje patikrintu būdu lavinti vaikus ir stiprinti ryšį su vaiku.
Ačiū už pokalbį.
Neila Ramoškienė
Daugiau informacijos https://zaisluklubas.lt/
Dobiliuko foto nuotraukose – žaislai, kuriuos galima išsinuomoti:
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai