Daugumos vaistų anotacijose rasite tradicinį sakinį „Nėščioms ir žindančioms moterims nerekomenduojama“, „poveikis neištirtas“ ir pan.
Taip situacija susiklostė dėl to, jog eksperimentai su nėščiomis ir žindyvėmis uždrausti – tyrėjai negali turėti kontrolinės grupės ir atlikti klinikinių tyrimų.
Pataria Rasa Siudikienė, VšĮ „Pradžių pradžia“ direktorė, laktacijos tarptautinė konsultantė (IBCLC), pasirengimo žindyti kursų vadovė
Deja, žindančios mamos irgi serga, joms tenka gydyti lėtines ligas, kuomet gydymas be vaistų neįmanomas. Pasitaiko, jog žindančiai mamai tenka spręsti dilemą – žindyti ar gydytis?
Visuomenėje ir tarp medikų gajus mitas, jog bet kokie vaistai kenkia žindymui. Atsiradus naujos kartos vaistams ir išsamiems vaistų tyrimams, tokio požiūrio atsisakoma. Svarbu, kad ir pati žindanti mama ieškotų informacijos ir išsiaiškintų, ar vartojant tam tikrus vaistus galima žindyti.
Šiame straipsnyje ne tik apžvelgsime pagrindinius parametrus, kuriais remiantis parenkami vaistai žindančiai mamai, bet ir pamokysime, kokia vaisto forma, gydymosi laikas yra palankesni žindyvei bei kur ieškoti informacijos apie vaisto suderinamumą su žindymu.
Mokslininkų Thomas Hale, Shinya Ito, JAV pediatrų akademijos ir kitų institucijų tyrinėjimai atskleidė, jog žindymo metu skiriamiems vaistams turėtų būti taikomos taisyklės:
Įprastai žindomas kūdikis kartu su motinos pienu gauna nuo 1 iki 10 proc. vaisto veikliosios medžiagos, ir ši dozė vertinama kaip saugi.
Tarp mamų vis dar gajus mitas „Vaiko vaistus suvartosiu pati, o jis gaus per mano pieną“. Deja, dažniausiai į MP patenka apie 1 proc. vaisto, todėl vaikai negali būti gydomi per motinos pieną, nes vaisto koncentracija per maža.
Jei kūdikiui gali patekti didesnė už saugią vaisto dozė, siūloma keletą dienų nežindyti (gydymo laikotarpiu), tačiau nusitraukti pieną iš krūtų, kad būtų palaikoma laktacija. Ištrauktą pieną reikia išpilti, kūdikis gali būti maitinamas sukauptomis MP atsargomis arba kitu maistu. Baigus vartoti vaistus žindymą reikia tęsti.
Dauguma žindyvių vartojamų vaistų yra saugūs, o spėjamą riziką nusveria žindymo privalumai.
Pirma vertinamas vaiko amžius ir MP kiekis, kurį gauna vaikas. Tarkime, 2 metų sulaukęs mažylis žinda rečiau, todėl ir vaisto dozė, kurią gautų per MP, bus mažesnė. Naujagimiams rizika didesnė, todėl gydymo atidėjimas vėlesniam laikotarpiui visada bus mažiau rizikingas.
Žindomo mažylio amžius svarbus ir dėl vidaus organų brandos. Naujagimių virškinimo sistema nėra brandi, kūdikiui augant vidaus organai bręsta, ir per MP patekusio vaisto rizika mažėja.
Kiekvienas vaistas turi būti vertinamas atskirai, nes stereotipinis požiūris į kai kuriuos vaistus gali būti klaidingas! Tarkime, nereceptiniai vaistai nuo kosulio, kurie veikia viršutinių kvėpavimo takų gleivinę, gali būti pavojingesni žindomam kūdikiui nei antibiotikai, kurių tradiciškai vengiama.
Kriterijai, kuriais remiantis, vaistas priskiriamas prie saugių žindymo laikotarpiu:
Vaisto lygis motinos plazmoje. Jei vaisto plazmos lygis žemas, motinos piene veikliosios medžiagos lygis irgi bus mažas.
Žindančių mamų dėmesiui: jei galite rinktis – geriau vartoti geriamuosius preparatus, užuot vartojus intraveninius (leidžiamuosius). Geriamasis vaistas pereina kepenų filtrą ir yra nukenksminamas, tuo tarpu intraveninis vaistas kepenų barjerą apeina, t.y. patenka tiesiai į kraujotaką. Geriau vartoti vietiškai veikiančius nei sisteminius vaistus.
Kuo skiriasi vaistai
Vaisto tirpumas riebaluose. Jei vaisto veiklioji medžiaga gerai tirpsta riebaluose, šios medžiagos koncentracija motinos piene irgi bus didesnė. Šis parametras ypač svarbus vartojant centrinę nervų sistemą veikiančius vaistus.
Žindančių mamų dėmesiui:susirgus derpresija, kankinant nemigai ar esant kitiems nervų sistemos sutrikimams, skirama centrinę nervų sistemą veikiančių vaistų. Anksčiau tokių vaistų vartojimas buvo sunkiai suderinamas su žindymu, tačiau atsiradus naujos kartos vaistams, žindančios mamos gali vartoti šiuos vaistus. Svarbu aptarti tai su gydančiu gydytoju ir rasti priimtiną sprendimą.
***
Molekulinis svoris. Mažo molekulinio svorio vaistai lengvai patenka į pieną, prasiskverbdami pro mažas poras (vadinamas laktocitais) krūtyse. Didelio molekulinio svorio vaistai turi ištirpti laktocitų išskiriamuose riebaluose, o taip kur kas mažiau vaisto veikliosios medžiagos patenka į motinos pieną.
Žindančių mamų dėmesiui: Svarbu žinoti, jog tarpai tarp porų (laktocitų) krūtyse mažėja sulig kiekviena diena po gimdymo. Nusistovėjus laktacijai ir sumažėjus tarpams tarp porų krūtyse, vaisto patekimo į pieną tikimybė mažėja. Tad net ir savaitei po gimdymo atidėtas gydymas bus mažiau kenksmingas kūdikiui. Šis parametras reikšmingas ne tik vaistų veikliosioms medžiagoms, bet ir maistui bei gėrimams: pavyzdžiui, alkoholis nesuderinamas su žindymu. Alkoholio molekulinė masė ypač maža – 46 matavimo vienetai (palyginimui: insulino molekulinė masė 6000). Alkoholis žaibiškai pakliūna į kraują ir į MP.
**
Baltymų surišimas motinos plazmoje. Vaistai keliauja motinos plazmoje arba surišti, arba laisvai ištirpę (nesurišti). Nesurištos dalelės lengvai patenka į motinos pieną. Kuo stipriau baltymas suriša medžiagą, tuo mažesnė tikimybė, kad jis pateks į motinos pieną. Geru baltymo surišimu laikoma daugiau nei 90 proc.
Žindančių mamų dėmesiui: Ibuprofenas – saugus vartoti žindymo laikotarpiu, nes jo baltymų surišimo rodiklis 99 proc. Tad peršalus ar siekiant numalšinti skausmą šis vaistas yra saugus vartoti žindant. Bet kuriuo atveju, savigyda neužsiiminėkite ir visada pasitarkite su gydytoju.
***
Motinos vaisto pusinio eliminavimo trukmė (T1/2). Tai laikas, kuris praeina, kol vaisto koncentracija sumažėja iki pusės. Kuo ilgesnė pusinio eliminavimo trukmė, tuo ilgiau vaistas motinos serume išlieka didelės koncentracijos, todėl didesnė galimybė, kad žindymo metu vaisto koncentracija bus didesnė.
Žindančių mamų dėmesiui: Ilgo pusinio eliminavimo trukmės vaistai yra ilgo veikimo laiko vaistai. To paties vaisto gali būti keli variantai pagal veikliosios medžiagos stiprumą. Geriau pasirinkti silpnos koncentracijos vaistą, tarkime, keliskart per parą vartojamus vaistus nei vieną ar dar rečiau kartų vartojamus. Pavartojus silpnesnės koncentracijos vaistą iš karto po žindymo, iki kito maitinimo vaisto koncentracija bus mažesnė.
***
Pasitikrinti, ar vaistas suderinamas su žindymu, galima:
www.e-lactancia.org (anglų klb.)
www.toxnet.nlm.nih.gov(anglų klb.)
„Žindymas ir medikamentai“ (E.Markūnienė ir kt.)
Visi šie vaistų parametrai yra aprašyti ir medikams skirtuose vaistų kataloguose.
Drąsesnės mamos tariasi su gydytojais, ieško informacijos, o prireikus net išverčia reikiamą informaciją į lietuvių kalbą ir pateikia gydytojui. Svarbu geranoriškai tartis su gydančiu mediku ir kartu ieškoti priimtino sprendimo.
Sveikatos visiems!
Viskas apie žindymą – kursai, skaitiniai, pagalba: www.pradzia.org
„Mamos žurnalas“