Kai termometro stulpelis nukrinta žemiau nulio, saugokimės nušalimų. Nereikia net didelių speigų – vos keleto laipsnių šaltis ir žvarbus vėjas per pusvalandį gali pridaryti vaikui didžiulės žalos. Dažniausiai nušąla atviros kūno vietos: nosytė, skruostai, rankos, kartais – kojos. Konsultuoja vaikų ortopedė traumatologė Vitalija Pačekajutė.
Kaip atpažinti nušalimą?
Mažas vaikas nemokės pats pasakyti, kad jam šąla tam tikros kūno vietos.
Stebėkite, kokia vaiko veiduko spalva. Jei ji pasidarė neįprastai raudona su melsvu atspalviu, kuo skubiau eikite į patalpą. Kartais raudonose odos vietose matyti baltų salelių. Tai rodo, jog šaltis užspaudė arterines ir venines kraujagysles, todėl kraujas nebemaitina audinių. Kartais gali atsirasti ir pūslelių. Tai jau II laipsnio nušalimas, dėl kurio būtinai turite kreiptis į gydytoją. Jei pūslelių nėra, pakaks skubios mamos pagalbos.
5 pirmosios pagalbos žingsniai
Pagrindinė taisyklė – kuo skubiau nutraukite šalčio poveikį. Jei su vaiku esate toli nuo namų, sušilti bėkite į parduotuvę, kioską, visuomeninę patalpą ar pan.
Nušalusios vietos nemasažuokite ir nelieskite. Nė nekalbame apie prietarą, jog reikia trinti sniegu – tai visiškai netinkamas ir pavojingas būdas, galintis dar labiau sužaloti nušalusią odą. Švelniai glostyti galėsite tik kūnui visiškai atšilus, po paros–dviejų.
Duokite vaikui atsigerti ko nors šilto. Mažiukams tai gali būti stiklinė šilto pieno ar saldžios arbatėlės. Gėrimas neturi būti karštas.
Jei nušalo rankos ir kojos, palaukite, kol šiltoje patalpoje jos „atitirps“. Kai lankstant pirštų nebeskaudės, tik tada galite padaryti šiltas voneles rankoms ir kojoms. Po vonelių puikiai tiks šiltos vilnonės kojinės.
Atėjus į kambarį, nušalusi odelė gali patinti, paburkti. Jei atšylant labai skauda, duokite vaiko amžiui tinkančių vaistų nuo temperatūros, kurie veikia malšindami skausmą (paracetamolio, panadolio). Pakaks vienos dozės, nes toks skausmas gana greitai praeina.
Nušalusio vaiko priežiūra
Po kelių dienų nušalusios vietos pradės pleiskanoti, luptis. Joms reikės specialios priežiūros. Pažeista odelė greičiau atsistatys, jei tepsite riebiais tepalais.
Atminkite, jog nušalęs vaikas liks jautrus šalčiui visą šaltąjį sezoną. Jei nušalimas buvo didesnis, negu I laipsnio, gali likti jautrus šalčiui net kelerius metus. Tokio vaiko nepatartina vesti į lauką esant vėjuotam ar šaltam orui, jį reikėtų šiltai aprengti, o prieš einant į lauką, būtinai patepti apsauginiu tepalu nuo šalčio. Instrukcijoje rasite parašyta, kad tepalu ištepti vaiką reikia bent prieš pusvalandį. Kol eisite į lauką, apsauginis tepalas įsigers į odelę ir geriau saugos nuo šalčio.
Beje, ši apsaugos priemonė rekomenduojama visiems vaikams, ne tik tiems, kurie jau nušalo. Tepalai nuo šalčio saugo mažųjų sveikatą.
„Mamos žurnalas“