Žiemos pavojai – patempti raiščiai, nušalusi nosis

traumos

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Kaip ir plaukiojimas ar važinėjimas dviračiu vasarą, taip ir visi žiemos sportai turi savas saugos taisykles.

Aš nešąla nosis?

Žiemą netinkamai aprengtas vaikas gali nušalti. Nušalimas – klastingas dalykas, nes šąlančių ar nušalusių vietų dažniausiai iš karto neskauda.

Svarbiausia nušalimo priežastis – kraujotakos nepakankamumas. Vėjuotomis dienomis geriau nuolat stebėti vaikus ir klausinėti, ar jiems nešąla nosis, pirštai, kojos.

Nugriuvo ant ledo

Žiemos sporto mėgėjams gresia ir kiti pavojai. Čiuožinėjantis ar slidinėjantis vaikas gali pargriūti ant kieto ledo, susimušti, patempti sąnarių raiščius (šie nuo stipresnio griuvimo gali net plyšti). Šias traumas vaikai patiria dažniausiai parkritę. Kai sumušimas stipresnis, vaikui gana stipriai skauda, sumuštą ranką ar koją sunku judinti, sumušta vieta truputį patinsta, neretai atsiranda kraujosruvos.

Sumuštai galūnei kuriam laikui „skirkite atostogas“, tegul ji ilsisi, dar geriau, jei galima nukentėjusią kūno dalį laikyti pakeltą (taip sumažėja skausmas ir kraujo išsiliejimas). Iš pradžių ant sumuštos vietos dėkite šaldantį kompresą (kad ir šaltu vandeniu suvilgytą rankšluostį), o po 2-3 dienų – tiks ir šiluminės procedūros. Šaltis neleidžia kraujui išsilieti į audinius, o vėliau šiluma spartina gijimą.

Jautrieji čiurnos raiščiai

Vaikai dažniausiai pasitempia čiurnos sąnario raiščius. Tuomet sąnarys patinsta, sutrinka jo funkcija, skausmas plinta į greta esančius audinius.

Pirmoji pagalba tokiu atveju – sąnario imobilizacija, kad jis nejudėtų, ir šaltis. Suteikę pirmą pagalbą būtinai kreipkitės į gydytoją.

Atsipirkus nubrėžimais, pakaks juos gerai dezinfekuoti ir aprišti steriliu tvarsčiu. Nuvalius nešvarumus fiziologiniu tirpalu ar vandenilio peroksidu, nubrėžimus patepkite 5 proc. jodo tirpalu ar kitomis dezinfekuojančiomis medžiagomis.

Vaikui krintant ir remiantis rankomis, gali lūžti žastikaulio ir dilbio kaulai. Pagrindiniai simptomai: vaikui labai skauda pažeistą vietą, jis net negali judinti tos galūnės. Tuomet būtina fiksuoti ranką, kad nejudėtų, ir vežti vaiką į gydymo įstaigą.

Pamiklinkite raumenis

Ir rankų, ir kojų traumas sąlygoja šaltas oras. Pramankštinti, pramiklinti raumenys greičiau ir tiksliau atlieka mūsų valios paliepimus. Ir atvirkščiai, sustiręs, sušalęs organizmas neįstengia laiku atlikti tų paliepimų, todėl ir traumų grėsmė tampa didesnė. Reikia ne tik tinkamos aprangos, bet ir geros mankštos, kad organizmas sušiltų iš vidaus. Mankšta – būtinas žiemos sporto džiaugsmų palydovas. Nejudrus, namie tik prie televizoriaus rymantis vaikas žiemą lauke greičiau sušals, užsigaus.

Kol juda, tol šilta

Žiemą kaip niekad svarbu vaiką tinkamai aprengti, kad drabužiai saugotų nuo šalčio ir leistų laisvai judėti. Kai vaikai lauke bėgioja, slidinėja, ridena senį ar žaidžia kitus judrius žaidimus, jiems nėra taip šalta, kaip atrodo, kadangi judant organizmas išskiria daugiau šilumos. Jei vaikas liovėsi žaisti, jo kūnas būna dar įšilęs, bet jau išskiria mažiau šilumos. Tad nustojusį žaisti vaiką tučtuojau reikia aprengti šilčiau, kad neperšaltų.

Vaikų rankos, kojos, ausys ir neuždengtos veido dalys yra ypač jautrios šalčiui, todėl jas reikia saugoti nuo nušalimo. Vėjuotą dieną jas galima labai greit nušalti.

Geriau daug plonesnių drabužių

Patartina vaikui rengtis keletą plonesnių drabužių, nei vieną labai šiltą megztinį. Plonesni drabužiai geriau sulaiko šilumą, nes tarp jų esantis oras irgi atlieka šilumos izoliatoriaus vaidmenį. Apatiniai drabužiai ir kojinės turi būti nesintetiniai.

Labai geros slidininkų kelnės, kuriose yra sintetinio pluošto – prie tokio drabužio nelimpa sniegas. Megztinis turėtų būti aukštu kaklu. Reikia ir tokios kepurės, kurią galima užsileisti ant ausų. Ypač vaikui reikia saugoti rankas. Tinka ir pirštuotos, ir kumštinės pirštinės dvigubu pamušalu. Jos ne tik sulaiko šilumą, bet yra patvarios ir neperšlampa.

Pasirenkant batus reikia žiūrėti, kad jie nebūtų peršlampami ar per ankšti.

Prieš akis dar daug gražaus snieguoti laiko. Būkite sveiki ir nesušalę.

Patarė reabilitacijos gydytoja Jolita Kavaliauskienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


devyni − 1 =

Kitos temos: