Pagimdžius gali iškristi net trečdalis plaukų

gydytoja-gitana-sabuniene

Grožio terapijos ir chirurgijos klinikos gydytoja Gitana Šabūnienė

Po gimdymo pradėję slinkti plaukai moterims kelia siaubą. O ką, jei visai nupliks galva?

Nepanikuokite – pagimdžius jums gali iškristi net trečdalis plaukų, ir tai bus visiškai normalu. Atsakysime į jums rūpimus klausimus apie plaukų priežiūrą. Konsultuoja Grožio terapijos ir chirurgijos klinikos gydytoja Gitana Šabūnienė.

Ar normalu, kad nėštumo metu slenka plaukai? 

Paprastai nėščių moterų ši problema nevargina, atvirkščiai – antruoju, trečiuoju nėštumo trimestrais plaukai sustiprėja, ima žvilgėti. Tai galima paaiškinti organizme vykstančiais procesais, nes laukiantis padaugėja moteriško hormono estrogeno, kurį gamina placenta. Šis hormonas prailgina plauko augimo fazę, plaukas gyvena ilgiau ir būna stipresnis.

Jei vis dėlto pastebite, kad šukuojantis ar plaunant galvą iškrenta daug plaukų, kreipkitės į bendrosios praktikos gydytoją.

Galbūt yra kokių nors sveikatos problemų? Plaukai gali slinkti, jei organizmui trūksta vitaminų, jei yra mažakraujystė, sutrikusi skydliaukės veikla.

Kodėl po gimdymo plaukai slenka labai smarkiai?

Gimdymo metu pasišalina placenta, ir papildoma estrogenų gamyba baigiasi. Tie plaukai, kurie dėl placentos gyveno ilgiau negu turėtų, dabar pereina į telogeno fazę ir iškrinta. Taigi pirmaisiais mėnesiais po gimdymo plaukai gali slinkti „saujomis“.

Daugumai moterų aktyviausiai slenka apie trečią mėnesį po gimdymo, ir tai trunka du–tris mėnesius. Normalu, jei iškrenta 30-40 procentų visų plaukų. Kiekviena moteris turi skirtingą plaukų folikulų skaičių, tad vienai tas slinkimas nebus labai pastebimas, o kitos plaukai atrodys suplonėję, pavargę. Suėmus plaukų kasytę, jausis, kad ji kur kas plonesnė nei buvo prieš gimdymą.

Moterims dažniausiai negresia nuplikimas, nes jų plaukai slenka kitaip nei vyrų. Vyrams paprastai nuplinka viršugalvio sritis, aukštėja kakta, o moterų plaukų kiekis reaktyvaus slinkimo atveju  (t.y. po gimdymo) mažėja tolygiai visoje galvoje.

Koks plaukų slinkimas jau laikomas nenormaliu?

ciakiene-asf

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Sunerimti reikėtų tada, kai išslinkę plaukai nebeatauga. Taip pasitaiko maždaug 5 procentams moterų. Tai paveldimas androgenetinis plaukų plikimas. Sužinokite, ar giminėje nėra tokių moterų – senelių, tetų, pusseserių? Jei yra, jau nėštumo pradžioje reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris patartų, kaip pristabdyti slenkančius plaukus.

Viena iš priemonių – stiprinti visą organizmą. Pastebėta, kad žmonėms, kurie kenčia dėl streso, depresijos, pervargimo, kuriems trūksta vitaminų, plaukai slenka gausiau. Kai moteris maitina, reikėtų gerti vitaminus maitinančioms, specialių vitaminų plaukams vartoti nereikia. Specialūs vitaminai per motinos pieną patektų ir kūdikiui, o jam plaukų augimo vaistais stimuliuoti tikrai nereikia.

Kita efektyvi plaukų slinkimą stabdanti priemonė yra mezoterapija. Tiesa, jis nėra pigus, o ligonių kasos jo nekompensuoja. Mezoterapija skatina greičiau prasidėti plauko augimo fazę, kartu pagerina plauko kokybę. Mezoterapijos metu daromos  injekcijos į galvos odą ir suleidžiami individualiai sudaryti vaistų kokteiliai. Jie sudaromi atsižvelgiant į kiekvienos moters organizmo būklę ir poreikius. Procedūrą reikėtų kartoti kas 10 dienų, per tą laiką vaistai po truputį atsipalaiduoja ir nuolat veikia.

Ar gali padėti šampūnai, kaukės, masažai?

Šios priemonės plaukų slinkimo nesustabdys, tačiau pagerins bendrą rezultatą. Masažuojant galvą, pagerėja kraujotaka galvos odoje. Suaktyvėja plaukų augimo procesai. (Beje, naujas plaukas, kol pasiekia odos paviršių, odoje auga net 2 mėnesius.)

Šampūnai ant plaukų užsibūna per trumpai, kad kaip nors paveiktų šaknis. Kaip ir dažai ar kaukės. Nėščios ir maitinančios moterys gali be jokios baimės dažyti plaukus, tačiau geriau rinktis augalinius dažus, kurie yra švelnesni, labiau tausojantys plauką.

Galbūt slenkančius plaukus reikia kuo rečiau plauti ir šukuoti?

Gausiai slenkant plaukams, kartais moterys bijo prie jų net prisiliesti, nesega segtukų, neriša gumyčių, retai šukuoja. Tačiau taip plaukų tikrai neišsaugosite. Tie plaukai, kurie turi iškristi, vis tiek iškris. Telogeno fazėje plaukas primena augalą be šaknų. Jis būna taip priartėjęs prie odos paviršiaus, kad mažiausiais mechaninis poveikis jį išrauna.

Todėl netrinkti ar nešukuoti plaukų nėra jokio pagrindo. Plaukus reikėtų prižiūrėti taip, kaip moteris ir įpratusi.

Ginta Liaugminienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Sponsored Video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


6 + = dvylika

Kitos temos: