Jei vaikutis gimė vasarą, jau tą pačią savaitę galima eiti pasivaikščioti į lauką. Gimusiems rudenį ir žiemą – kitos taisyklės.
Pasivaikščiojimų abėcėlė
Žiemą mūsų namuose būna apie +20°C, o lauke temperatūra minusinė. Ir pačiam tvirčiausiam naujagimiui išėjimas į lauką, kai taip stipriai pasikeičia aplinkos temperatūra, yra tikras iššūkis. Todėl daugelis gydytojų rekomenduoja žiemą su kūdikiais pirmąjį mėnesį pabūti namuose, tik porą kartų per dieną mažylį šilčiau aprengti ir iki galo atverti langus. Kai kūdikiui sukanka mėnuo ir jis sutvirtėja, į lauką galima eiti kasdien, bet būtina paisyti oro sąlygų.
Neurologiškai silpnesniam naujagimiui dar sunkiau įveikti stresą dėl temperatūrų kaitos, todėl jei vaikutis gimė silpnesnis ar neišnešiotas, jį į lauką neškite dar atsargiau.
Rudenį ir žiemą prie gryno oro kūdikį pratinkite pamažu – iš pradžių keletą dienų jį palaikykite gerai išvėdintame kambaryje, vėliau – įstiklintame balkone ar verandoje. Dar po kelių dienų jau galite išnešti į lauką 5-8 min., jei temperatūra ne žemesnė kaip –10°C ir nepučia vėjas. Kai pučia stiprokas vėjas, nepriklausomai nuo oro temperatūros, geriau su kūdikiui į lauką neiti.
Vėjas labai sumažina oro temperatūrą. Kai pučia nestiprus vėjelis, esant temperatūrai iki –5°C, su mažyliu galima būti tik ten, kur nepučia vėjas (užuovėjoje). Buvimą lauke kasdien pratęskite 10-15 min. Kai oro temperatūra žemesnė nei –10°C, su kūdikiu lauke geriau nebūti.
Visuomet, kai su mažyliu esate lauke, būtina stebėti vaikučio veido odos spalvą. Jeigu oda pabalo ir pradėjo mėlynuoti – jam šalta, o jei paraudo – per šilta. Abiem atvejais tuoj pat grįžkite į namus. Jei mažylis lauke ėmė nerimauti, irgi eikite namo.
Žiemą užtenka pabūti lauke iš viso 3-4 val., t.y. 1,5-2 val. prieš pietus ir tiek pat po jų.
Gryname ore mažylis turi kvėpuoti pro nosį. Eidamas pro nosį oras sušyla, apsivalo nuo dulkių. Jeigu susikaupė pridžiūvusio sekreto, prieš išeidamos pasivaikščioti išvalykite mažylio nosį.
Gulinčiam mažyliui yra vis tiek – ar vežimėlis stovi ar juda. Nevežiokite mažylio ten, kur yra intensyvus eismas, daug triukšmo ir žmonių, nes padidėja pavojus užsikrėsti oro lašeline infekcija. Neleiskite niekam prie kūdikio lenktis, kalbinti.
Kol vaikštote su mažyliu lauke, tegul namiškiai išvėdina kambarius.
Nebijokite būti lauke, kai nesmarkiai lynoja arba sninga be vėjo, o temperatūra ne mažesnė kaip –10°C.
Žiemą kūdikių iki 3 mėnesių nesineškite į prekybos centrus. Mamos, pasiilgusios parduotuvių, tampo kūdikius po prekybos centrus nė neįtardamos, kad labai rizikuoja juos apkrėsti.
Kaip išvengti nušalimų
Nepalikite vaiko miegoti balkone kelias valandas žiemos metu. Kai mama pati stumia vežimėlį, ji jaučia, kada darosi šalta, mato, kaip jaučiasi vaikutis. Ilgai paliekant vaiką balkone galima sukelti alergiją šalčiui, kuri pasitaiko ne taip ir retai.
Jeigu lauke vėjuotas, žvarbus oras, būtinai naudokite vežimėlio stogelį. Vaikas kvėpuos grynu oru, tačiau bus apsaugotas nuo žvarbos.
Bijodamos, kad nenušaltų vienintelė atvira kūno vieta – veidelis, mamos iki pat akių užriša šalikus. Tai blogas sprendimas.
Vaikas kvėpuoja į šaliką, iškvepia šiltus oro garus, kurie sudrėkina audinį. Toks drėgnas šalikas šaldo vaiko veidelį, gali atsirasti net nušalimo žymių.
Vaikams būna šilčiau, jei į lauką jie išeina gerai pavalgę.
Nieko tokio, jei vaikas lauke pradėjo drebėti; drebulys – apsauginė organizmo reakcija į šaltį (drebančiojo kūnas išskiria 3-5 kartus daugiau šilumos ir pats save sušildo).
Kai kūdikiui per šalta, jo pirštų galiukai ir aplink lūpas pamėlynuoja, vaikas ilgiau miega.
Būkite itin budrios, jei pirmiesiems pasivaikščiojimams naudositės vaiknešėliais. Tabaluojančios ir gerai nepridengtos vaiko kojos gali lengvai nušalti. Geresnė išeitis: kūdikį tiesiog apskliausti savo paltu.
Kai lauke šalta, patogūs vokeliai. Vokelyje kūdikis jaučiasi kaip šiltame kokone. Patogūs kombinezonai, kuriuose rankoms yra dvi įmovos, o kojoms – vienas lizdelis. Ten kojelės gali lengvai judėti, jos nesušąla.
Vėsiu oru patariama kūdikį rengti laisvesniais drabužiais, kad kraujas galėtų laisvai cirkuliuoti.
Ar mažiukas nesušalo, grįžę iš lauko suprasite užkišę pirštus jam už apykaklės. Jei nugara šilta, vaikutis lauke nesušalo.
Kai lauko temperatūra O°C ar iki –5-7°C, nors ir nevėjuota, šilčiau apdenkite mažyliui nugarą, sėdmenis (į roges ar vežimėlį įklokite šiltą vilnonę antklodę ar kailį). Nėra gerai, kai vaikas rogutėse užmiega – užmigęs jis nejuda ir dėl to greičiau sušąla.
Vaikui ant galvos apmaukite vilnonį megztą pošalmį – galvos dangalą, dengiantį galvą ir kaklą, palikite atvirą tik veidą.
Neleiskite nuoga rankute prisiliesti prie metalinių daiktų, nes vaikutis gali nušalti per kelias sekundes.
Vėjas sustiprina šaltį. Kai termometras rodo nulinę temperatūrą ir lauke stiprus vėjas (apie 14-18 m/s), neikite pasivaikščioti su kūdikiu ir priešmokyklinio amžiaus vaiku, nes tokio stiprumo vėjas veikia kaip 15-20°Cšaltis be vėjo.
Kaip aprengti
Kepurė. Kai lauke pučia vėjukas, nesvarbu, kad temperatūra dar ne minusinė, į lauką geriau be vilnonės kepurės neišeiti. Dar geriau – jei ji bus bent jau dviejų sluoksnių. Jie lauke minusinė temperatūra ir pučia nedidelis vėjukas, po kepure derėtų parišti skarelę. Kepuraitės iš triušio vilnos reikėtų vengti, nes judresnis vaikas su ja gali gausiai prakaituoti, o dėl to padidėja rizika peršalti.
Bet kokiu atveju kepurė turi būti tokio dydžio, kad gerai priglustų prie galvos ir uždengtų ausis.
Kombinezonas, striukė. Antrais ketvirtais gyvenimo metais šaltą rudenį ir žiemą mažylio viršutinių drabužių grožis turėtų rūpėti mažiausiai – svarbiausiais, jie turi būti šilti, patogūs, nevaržyti judesių, lengvi. Nuo šalčio geriau saugo kombinezonai nei striukė ir kelnės atskirai: kūno išskiriama šiluma uždaroje erdvėje nuo krūtinės ląstos ir pažastų kojų link. Su kombinezonu vaikui patogu judėti, žaisti ir nereikia jaudintis, kad rūbai išsipešios. Jei vaikui velkate striukę, ji turi dengti klubų sritį.
Labiau šilumą saugo drabužiai, kurie užsegami užtrauktuku ir dar papildomai segamos spraudės. Nepraktiški striukės pabaigoje yra virvelės, dirželio ar įvairaus pločio gumos raukiniai, nes mažyliui judant, lenkiantis su striuke, aukštyn kyla po ja esantys drabužiai ir taip gali apsinuoginti nugara.
Vėjuotą dieną, nors atrodo, kad lauke nešalta, mažylį geriau aprengti kailinukais ar ilgu paltu. Vėjas oro temperatūrą mažina, ir dėl to būna šalčiau nei rodo termometras.
Pageidautina, kad, be viršutinių drabužių, vaikas vilkėtų dar 3 sluoksnius drabužių – šilti marškinėliai, marškiniai ir pėdkelnės, o ant jų galima rengti megztinį, bliuzoną ir mauti šiltas kelnes. Ant nuogo kūno nevilkite jokių vilnonių drabužių, nes jie gali erzinti švelnią vaiko odą, todėl mažylis pradės kasytis ir sakyti „graužia“.
Šalikas. Šaliką vaikui geriausia rišti jau apvilkus striukę arba paltą (kailinukus). Tai padės apsaugoti kaklą nuo šalčio ir vėjo.
Pirštinės. Geriau tinka kumštinės, nes jos šiltesnės už pirštuotas. Pirštinės turi būti nei per didelės, nei per mažos – tokios, kad vaikui būtų patogu. Kadangi mažieji mėgsta ką nors iš sniego lipdyti ar šiaip jį liesti, tai pirštinės turi būti iš neperšlampamos medžiagos. Visuomet einant pasivaikščioti dera turėti ir atsargines pirštines, nes ir su ne peršlampamomis visko atsitinka…
Batukai. Avalynė turi būti šilta, neperšlampanti. Geriausiai tinka batukai su natūraliu kailiu, nes jis geriausiai padeda išlaikyti šilumą. Žieminiai batukai turi būti didesni ir platesni už įprastai nešiojamus, kad būtų galima papildomai užmauti vilnones kojines. Batukų padai turėtų būti gruoblėti, kad apsaugotų vaiką nuo traumų, kurios gali ištikti netyčia paslydus ar pargriuvus. Netinka batukai su guminiais padais.
Prieš kiekvieną pasivaikščiojimą patepkite vaiko veidelį riebiu kremu. Didžiausia mamų klaida – naudoti savo kosmetiką kūdikių odelei. Moteriški kremai, o ypač drėkinamieji, vaikui visiškai netinka, gali net pakenkti – odą sudirginti, sukelti alergiją. Be to, drėkinamieji kremai ne tik nesaugo nuo šalčio, bet atvirkščiai, jais patepta oda labiau sušąla dėl sudėtyje esančio vandens. Kremą tepkite prieš pasivaikščiojimą lauke. Kosmetinė priemonė turi visiškai įsigerti į odelę. Nesvarbu, ar naudojate kremą, ar tepalą, einant į lauką jo pėdsakų neturi matytis. Jei oda blizga, blogai.
Gydytojai pataria
Jei naujagimis sveikas, vėlų rudenį ir žiemą jį į lauką galima išnešti po 10-20 dienų.
Pirmą mėnesį geriau likti namie, jei temperatūra žemesnė nei –5°C šalčio.
Antrą ir trečią mėnesį kūdikio į lauką nevežkite, jei temperatūra žemesnė nei –10°C.
3-6 mėnesių kūdikio nevežkite į lauką, jei temperatūrą žemesnė nei –12°C.
Jei šalta, eikite į lauką dažniau, bet trumpam. Geriau tegul mažylis pabūna gryname ore tris kartus per dieną po 15-20 minučių, negu vieną kartą valandą.
Jei šalta, ūkanota, drėgna, tvyro rūkas, verčiau pabūti namuose. Jei lauke šalta, bet sausa, galite ruoštis į lauką. Drėgnas šaltis agresyvesnis nei sausas.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“