Dar prieš kelerius metus akinukai nuo saulės vaikams nebuvo laikomi būtinybe. Dabar akinukus nuo saulės patariama pirkti net kūdikiams.
Kodėl akinukai reikalingi
Saulėtą dieną į mūsų akis pakliūva apie 10 kartų daugiau šviesos nei reikia, kad žmogus gerai matytų. Ultravioletinių (UV) spindulių perteklius kenkia ragenai, lęšiukui ir tinklainei.
Akiniai nuo saulės vaikams net reikalingesni nei suaugusiesiems, nes:
Vaikų akys jautresnės ultravioletiniams (UV) spinduliams.
Vaiko akies lęšiukas į tinklainę praleidžia daugiau ultravioletinių spindulių ir trumpų bangų matomos šviesos.
Vaikai praleidžia laiko daugiau lauke nei suaugusieji.
Ultravioletinių spindulių poveikis tinklainei kaupiasi, todėl kenksmingas minėtų spindulių poveikis gali pasireikšti ne iš karto, o su amžiumi – gali turėti įtakos kataraktai ar kitoms akių ligoms atsirasti. Taigi vaikystėje padaryta žala vėliau gali pasireikšti rimtomis regėjimo ligomis. Šviesiaakiai vaikai jautresni saulės šviesai nei tamsiaakiai. Kai kurių vaikų akys į ryškesnę šviesą reaguoja itin jautriai, gali parausti akių obuoliai, padidėti sekrecija (ašarojimas), atsirasti niežėjimas, noras trinti akis. Vaikui norisi prisimerkti, jis jaučia, kad akys tarsi pripiltos smėlio.
Nors mažam vaikui ir uždėsite plačiabrylę kepuraitę, tačiau jam neįsakysite, kad nežiūrėtų į ryškiai saulės apšviestus daiktus, nežaistų su vandeniu, kuris apspindi saulės spindulius ir taip dar labiau padidina šviesos perteklių.
Akinukų nuo saulės reikia nuo kūdikystės, pirmųjų gyvenimo metų, kai tik su kūdikiu būnate saulėje, ypač kai vykstate prie vandens.
Bet kokie netinka
Vaikui reikia pirkti tik kokybiškus akinukus optikos salonuose. Tai padeda išvengti falsifikatų, pardavinėjamų gatvėse, turguose ir prekybos centruose šalia kitų prekių.
Vaikams tinka tokie akiniai nuo saulės, kurių etiketėje parašyta:
Kiek sulaiko ultravioletinių spindulių. UVB ir UVA spindulių akiniai turi sulaikyti ne mažiau kaip 95 proc. Gali būti pažymėtas skaičius UV-400 ar CE (Conformité Européenne). Raidės CE, dažniausiai būna įspaustos akinių rėmelyje.
Iš kokios medžiagos pagaminti lęšiai.
Iš kokios medžiagos pagaminti rėmeliai.
Kokio amžiaus vaikams tinka. Firmos gamintojos pavadinimas etiketėje ir įspaustas rėmelyje turi sutapti.
Kaip parinkti rėmelius
Maži vaikai gali nenorėti nešioti akinių. Pagrindinė priežastis – jie vaikui nepatogūs. Optikos salone vaikui leis su akinukais pabūti, tuo metu galėsite stebėti, ar jie gerai laikosi, nespaudžia galvos, arba atvirkščiai – neslysta nuo nosies, ar gerai dengia akiduobę. Akinių rėmeliai turėtų būti dideli, kad ir pro šonus nepraleistų tiesioginės šviesos. Gerai parinkti akiniai yra tokie, apie kuriuos užmirštama po 3–5 min. Nors salono darbuotojas girs, kad „šiais metais madingiausi akiniai yra tokie ir anokie“, svarbiausia, ar mažajam jie tinka. Prisiminkite, kad vaikai iki 5–6 metų sparčiai auga, ir šiemet pirkti akiniai kitais metais gali nebetikti.
Jei vaikas vis tiek priešinasi akinukams, pažaiskite su jais uždėdami akinukus žaislui – lėlei, meškučiui. Pasigėrėkite, kaip gražiai jie atrodo, kantriai aiškinkite, kad su akinukais nuo saulės akytės lieka gražios, sveikos. Ir, žinoma, patys rodykite pavyzdį – nešiokite akinius nuo saulės.
Rėmeliai turi būti pagaminti iš ekologiško plastiko, lengvi ir saugūs, be grubių metalinių dalių, lenkiant neskylantys, nedūžtantys, nuo stuktelėjimo nesubyrantys, lankstūs, tačiau lengvai nesideformuojantys ir su elastine juostele, kuri neleistų akinukams nukristi. Be to, rėmeliai neturi spausti veido (tai viena iš priežasčių, kodėl vaikas stengiasi kuo greičiau nusiimti akinukus), netrukdyti žaisti. Nepatariama pirkti rėmelių su įvairiais blizgučiais ir piešinukais.
Lęšiai turėtų būti pagaminti iš polikarbonato plastiko – pakankamai tvirtos, beveik nesibraižančios, gerai valomos medžiagos. Polikarbonato plastikas yra lengvesnis už stiklą, o duženos saugesnės už stiklo šukes. Vaikams netinka lęšiai, pagaminti iš akrilo plastiko, nes yra minkšti, dėl to greitai susibraižo ir beveik visada iškreipia vaizdą. Visa tai kenkia regėjimui. Vienintelė akrilo plastiko teigiama savybė – jie nedūžta. Tokie lęšiai pigesni už polikarbonato lęšius.
Kokia spalva geriausia
Vaikui, ypač mažam, svarbu matyti natūralų pasaulį, lavinti gebėjimą skirti spalvas ir atspalvius. Pilki, žali, rudi lęšiai neiškraipo spalvų, vaikai gali puikiai atskirti signalines spalvas, pvz., šviesoforo. Važiuojant atostogauti į pietų šalis rekomenduotina įsigyti akinius su geltonais ar oranžiniais lęšiais, nes pastarieji labiausiai sulaiko ultravioletinius spindulius.
Vaikams netinka mėlynos spalvos lęšiai.
Kaip tinkamai prižiūrėti akinius nuo saulės
Visų akinių priežiūrai būtinas dėklas, valymo skystis, servetėlės. Akinių dėklas turi būti tvirtas, patogus. Tik toks patikimai apsaugos akinius, kad jie nesibraižytų ar nesideformuotų. Akinių nenaudojant būtina juos laikyti lęšiais žemyn akiniams skirtuose dėkluose. Specialūs valikliai (valymo skysčiai) pasižymi antistatinėmis savybėmis, saugo nuo rasojimo, valo riebalų dėmes. Norint gerai nuvalyti akinių lęšius, reikia valymo skystį papurkšti ant akinių lęšių ir nuvalyti juos akinių valymui skirta servetėle. Netinka nosinė iš kišenės ar bet kokia medžiagos skiautė. Jei neturite lęšių valymo priemonių, akinius galite valyti šiltu vandeniu bei vienkartine popierine servetėle ne pūkelių. Jeigu mažasis akinius apsidrabstė smėliu, žemėmis ar ištepė maistu – pirmiausia netrindami nuplaukite tekančio vandens srovele, leiskite nuvarvėti, po to nusausinkite akinių valymui skirta servetėle arba popierine servetėle. Jeigu liko riebalų ar kitokių dėmių, pasinaudokite specialiu valikliu.
Konsultavo doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“