Saulėta diena – jų džiaugsmas. Tačiau jei kremai, saugantys nuo žalingų ultravioletinių spindulių odą, tapo įprastu dalyku, tai akinukai nuo saulės, saugantys nuo tų pačių spindulių akis, dar ne visada vaikams perkami. Konsultuoja vaikų akių ligų gydytoja Aušrinė Misevičė.
Kada pirkti pirmuosius akinukus nuo saulės?
Tada, kai vaikas nemeta akinukų žemėn ir sutinka nešioti. Tai gali būti jau pirmųjų metų pabaigoje. Kartais net kūdikiai neprieštarauja, jei uždedami akinukai, nes tamsinti stiklai suteikia ir komforto jausmą – nereikia prisimerkti. Kai kurie vaikai akinukus sutinka nešioti tik apie trečiuosius – ketvirtuosius metus.
Kokią žalą saulė gali padaryti akims?
Ultravioletiniai spinduliai nėra naudingi akies tinklainei. Vaikų tinklainė netgi jautresnė, nei suaugusiųjų. Apšvitinimas ultravioletiniais spinduliais pasižymi fototoksiniu poveikiu tinklainei. Daugelio ligų priežastys nėra visiškai aiškios. Manoma, kad tam tikrų ligų atsiradimui įtakos turi ir UV spinduliuotė, ypač jei ji buvo itin aktyvi vaikystėje, pvz., akies melanomai, amžinei geltonosios dėmės degeneracijai ir pan. Pastaroji liga šiuo metu yra itin opi problema tarp vyresnių žmonių, kai atsiradę pokyčiai centrinėje, šviesai jautriausioje tinklainės dalyje blogina matymą. Kraštutiniais atvejais ultravioletiniai spinduliai akies tinklainę gali netgi negrįžtamai išdeginti. Pavyzdžiui, kai per saulės užtemimus ultravioletinė spinduliuotė labai intensyvi, o žmonės ilgai be apsaugos žiūri į saulę, galima visam gyvenimui įgyti matymo defektų.
Kokie akinukai geri, kokie blogi?
Akiniai nuo saulės naudingi tada, kai jie turi apsaugą nuo UV spindulių. Optikose yra aparatai, kurie leidžia nustatyti, kiek procentų UV spindulių sulaiko akinukų filtrai. Jei norite būti tikri, kad įsigijote gerus akinius, paprašykite tokios paslaugos optikos salonuose. Savo prestižą vertinantys akinių gamintojai niekada į rinką nepateiks klastočių. Jeigu ant akinukų yra lipdukas, kad nuo UV spindulių jie apsaugo šimtu procentų, vadinasi, taip ir yra. Jei akinius perkate turguje, yra tikimybė, kad toks lipdukas gali būti suklastotas.
Tamsinti akiniai be UV filtro
Kartais akinukai nuo saulės suvokiami tik kaip įvaizdžio dalis, jie parduodami žaislų parduotuvėse, pridedami kaip dovanėlė prie vaikiškų žurnalų. Tokie ,,žaisliniai akiniai” be jokių filtrų ir tinka tik žaidimams namuose. Jeigu su tamsintais akiniais be UV filtro išleisite vaiką į lauką, tokie akiniai padarys tik žalos – jie leidžia vyzdžiui labiau išsiplėsti ir žalingi spinduliai lengviau patenka į akies tinklainę. Apšvita taip padidėja. Jei nesate tikri, ar akinukai turi UV filtrą, su jais neleiskite vaiko į lauką, tegul jie lieka žaislų dėžėje.
„Mamos žurnalas“