
Grožio terapijos ir chirurgijos klinika
Apsauginį kremą nuo saulės nesvarstydami perkame vaikui. Neabejojame, kad kremai su SPF būtini skrendant į poilsines keliones ar važiuojant prie jūros. Daug rečiau apie saulės apsaugą pagalvojame, kai liekame vasaroti mieste. O be reikalo. Pataria gydytoja dermatologė Jolanta Žilienė.
Vasara su vežimėliu
Daugiausia valandų lauke praleidžia lauko darbininkai ir… jaunos mamos. Vaiką į lauką reikia išvesti bet kokiu oru, du kartus per dieną, o pasivaikščiojimas turėtų trukti bent 2 valandas, nes tai – sveikata ir vaikučio grūdinimas.
Svarbiausia, kad ir mama pasinaudotų šiuo unikaliu gyvenimo etapu, kai tiek daug laiko praleidžia lauke. Deja, vos viena kita mama, ištepusi vaiką apsauginiu kremu, pasirūpina savo oda pati.
Mieste saulė kanda kaip pliaže
Kasmet pajūryje galima pamatyti žmonių, nudegusių iki raudonumo ar net iki žaizdų. Ar įmanoma nudegti mieste?
Viena vertus, paplūdimyje mes būname beveik nuogi, o vanduo atspindi saulę ir padidina jos aktyvuką.
Kita vertus, miestuose temperatūra vasarą būna 1–3 laipsniais aukštesnė nei užmiestyje, o aplink – daugybė paviršių, kurie atspindi UV spindulius ir tokiu būdu gali dar papildomai padidinti UV spinduliuotės poveikį. Tarkime, minėtas vandens paviršius (apie kurį gerai žinome) atspindi iki 20 proc. UV, o smėlis, betonas – net iki 25 proc. Be to, mieste mažau saulės atokaitos, nebent mama automobiliu nuvažiuoja iki parko, ir tik tada vaikštinėja stumdydama vežimėlį.
Išvada – mieste saulės poveikis nė kiek ne mažesnis nei prie viešbučio baseino ar jūros. Jeigu mama neapsisaugos, netrukus įgis vadinamąjį vilkiko vairuotojo įdegį, be to, rizikuos ateityje susirgti odos vėžiu. Ar žinojote, kad melanoma – antra jaunų moterų mirties priežastis po krūties vėžio? Moterims piktybiniai odos navikai atsiranda du kartus dažniau nei vyrams, nors būtent moterys geriau supranta UV spindulių daromą žalą ir savo sveikata rūpinasi daugiau nei vyrai.
Dar viena klaida, kurią daro miesto mamytės, – apie saulės apsaugą jos susimąsto tik vasarą, kai jau tikrai karšta, nors priemones nuo saulės reikia pradėti naudoti jau nuo balandžio pradžios.

Per dieną tiesioginiuose spinduliuose saugu būti apie 20 minučių – tiek pakanka, kad odoje pasigamintų reikalingas vitamino D kiekis. Kadangi mamos su vaikais lauke praleidžia daug valandų, reikia išmanyti keletą taisyklių apie apsaugą nuo saulės.
Vitaminas D mums labai svarbus, nes gyvename šio vitamino deficito zonoje.
Patariu išnaudoti saulėtus mėnesius ir papildyti vitamino D atsargas. Dilema – kaip gauti vitamino D ir nepakenkti odai? Geriausia ryte, kai saulė saugiausia, 20 minučių pabūti terasoje ar balkone atidengus odą iki liemens, o jau einant pasivaikščioti apsaugoti odą kremu su SPF.
Ar saulė pikta, galite nuspręsti iš šešėlio. Kuo šešėlis ilgesnis, tuo saulė saugesnė. Jeigu šešėlis trumpesnis už natūralų žmogaus ūgį, vertėtų likti namuose – jokie filtrai neapsaugos.
Prieš pasivaikščiojimą pasidomėkite, koks tą dieną UVspinduliuotės intensyvumas (UVI). Kuo jis didesnis, tuo ir tikimybė patirti neigiamų sveikatai padarinių didesnė. Indekso skalė – nuo 1 iki 11+. UV indeksą kasdien nustato hidrometeorologijos tarnybos, tad informaciją rasite tinklalapyje www.meteo.lt.
Apsauginiai kremai reikalingi ne tik dėl sveikatos, bet ir dėl estetikos. Visus metus atidengtas veidas saulės spindulių veikiamas stipriausiai, todėl ir sensta greičiausiai. Nedaug atsilieka plaštakų, kaklo, dekoltė oda, o liemuo saulės gauna palyginti nedaug. Jeigu vasarą atvirų kūno vietų netepsime apsauginiais kremais, įgausime žemės ūkio darbininko įdegį.
Moterims, kurios naudoja veido kremus su SPF, iškyla klausimas – ar reikia dar papildomai apsaugoti veidą kremu nuo saulės. Veido kremų su filtrais (BB, CC) SPF faktorius dažnai būna mažas – 15+ (nors galima rasti ir 30+). Jeigu tai biuro moteris, kuri atvažiuoja į darbą automobiliu anksti ryte, o išvažiuoja vakare, papildomos apsaugos nereikia. Tačiau moteriai, kuri ilgai būna lauke, reikia daug stipresnės apsaugos, net 50+. Jei nepasisaugosite, nudegti galite net eidama į darbą pėstute, kai saulė šviečia į veidą. Deja, nešioti skrybėles ar skėčius nuo saulės nepopuliaru, todėl tokie aktualūs išlieka apsauginiai kremai. Beje, sukurta kosmetikos priemonių (kreminių pudrų, toninių kremų, grimo), kurie turi didelį SPF.
Naudojant saulės kremus svarbus odos tipas – jei moteris šviesiaodė, nuo saulės dega raudonai. Jei moteris raudonplaukė, mėlynakė ar turi daugiau nei 100 apgamų, – reikia labiau rūpintis saulės apsauga.
Patikimiau apsaugos nuo saulės priemones pirkti vaistinėse, o ne prekybos centruose ar maisto prekių parduotuvėse.
Ypač saugoti nuo saulės reikia odą reikia toms moterims, kurioms atsiranda pigmentinių dėmių. Šią odos problemą turinčių moterų daugėja. Joms filtras SPF15 visiškai netinka – mažiausias, kokio reikia, yra 50+, o atnaujinti apsaugą reikėtų kas 2 valandas.
Saugodami odą nepamirškite ir akių. Saulės akiniai turėtų būti 100 proc. nepralaidūs UV ir sugerti didžiąją dalį artimųjų ultravioletinių sindulių. Turite atkreipti dėmesį į akinių nuo saulės rėmelius: jie turėtų priglusti tiek prie smilkinių sričių, tiek prie antakių, kad spinduliuotė nepatektų per šoninius akinių kraštelius.
Turėkite vandens atsigerti ir purškiamojo vandens atgaivinti odą! Specialus purškiamasis vanduo sklinda kaip migla ir vėsina, atgaivina, ramina uždegiminę odą. Purškiamo vandens neatstos paprastas apsišlakstymas vandeniu, nes tuomet ant odos susidaro lašeliai, kurie tarsi smulkūs lęšiai laužia saulės spindulius ir gali nudeginti odą.
Idealus apsauginis nuo ultravioletinių spindulių kremas turėtų pasižymėti tokiomis savybėmis:
Užtikrinti plataus spektro apsaugą nuo pavojingų UVA ir UVB spindulių. UVB spinduliai veikia odos paviršių ir sukelia odos paraudimą ir nudegimą. UVA skverbiasi gilyn į odą ir sukelia odos fotosenėjimą ir odos vėžį.
Būti kosmetiškai priimtinas (nepastebimas ir nesukelti nemalonių pojūčių).
Netoksiškas (nenuodingas).
Fotostabilus – nekeisti apsauginių savybių veikiant UV spinduliams.
„Mamos žurnalas“