Aukšta oro temperatūra ar ilgas buvimas karštyje neigiamai veikia žmogaus sveikatą, ypač tam jautrūs vaikai. Kaip apsaugoti mažylius karštomis vasaros dienomis ir kaip suteikti pirmąją pagalbą ištikus nelaimei?
Kaip rūpintis vaikais šiuo ypač aktualiu vasaros metu pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kardiologė, med. dr. R Sudikienė.
Kaip karštas oras veikia vaikų sveikatą?
Vaiko kūnas ne taip greitai prisitaiko prie temperatūros pokyčių kaip suaugusiojo, todėl karštis jį veikia labiau. Vaikai mažiau prakaituoja, jų atsivėsinimo mechanizmai prasčiau išvystyti ir atsivėsinimo procesas užtrunka ilgiau, jie turi didesnę riziką perkaisti ir susirgti ligomis, susijusiomis su perkaitimu.
Kaip apsaugoti vaikus nuo perkaitimo?
Vienas svarbiausiu patarimų – gerti pakankamai skysčių. Vanduo turėtų būti pagrindinis vaiko dienos gėrimas. Nerekomenduojama gerti sulčių, jų gėrimų ar gazuotų gėrimų.
Naujagimiai, kūdikiai ir maži vaikai negali pasakyti, kada yra ištroškę, o vyresni vaikai dažniausiai būna per daug užsiėmę žaidimo aikštelėje, kad paprašytų atsigerti. Todėl svarbu nepamiršti dažniau pasiūlyti atsigerti, o kūdikius dažniau maitinti krūtimi ar iš buteliuko.
Krūtimi ar iš buteliuko maitinami jaunesni nei 6 mėn. kūdikiai, esant karštesniam orui, turėtų būti maitinami dažniau. Vyresniems nei 6 mėn. kūdikiams tarp maitinimų galima duoti atsigerti atvėsinto vandens. Jei maitinate naujagimį ar kūdikį savo pienu, nepamirškite pati gerti daugiau vandens.
Nuspręsti, ar vaikas gauna pakankamai skysčių, galima atsižvelgus į tai, ar jis dažnai šlapinasi. Jei pakeičiate nuo šešių iki aštuonių sauskelnių per 24 valandas, vadinasi, nerimauti neverta.
Dieną esant karščiams, rekomenduojama vaikus rengti šviesiais, laisvais drabužiais, būtinai uždėti kepurę. Naktį miegui rinkitės vėsiausią būsto kambarį. Kad atvėstų patalpos, pravartu užtraukti užuolaidas, užtikrinti gaivaus oro cirkuliaciją apie vaiko lovelę. Jei naudojate ventiliatorių, nenukreipkite jo į vaiką, o jei oro kondicionierių, gana žema temperatūra vaikui yra 24–26 laipsniai.
Esant karščiams, vaiką galite atvėsinti aprengę drėgnais drabužiais, apdėję lovelę drėgnais rankšluosčiais arba paklodėmis. Reguliariai tikrinkite, ar vaikas per daug neatvėso.
Vaikus maudykite drungname vandenyje, nenaudokite ledo kubelių ar šalto vandens.
Esant karščiams, būtinas atsargumas
Jeigu įmanoma, likite viduje, ypač karščiausiu paros metu, nuo 11 val. iki 17 val. Veiklą planuokite ankstyvą rytą, vėlyvą popietę ar vakare.
Jeigu reikia eiti į lauką, saugokite vaiko odą nuo saulės (laikykite jį pavėsyje arba aprenkite laisvais rūbais ir uždėkite kepurę). Odą, kurios nedengia rūbai, ištepkite nedideliu kiekiu SPF 50+ kremo nuo saulės.
Niekada nepalikite mašinoje vaikų vienų, net ir trumpam, nes jie gali labai greitai perkaisti. Stovinčiame automobilyje temperatūra gali būti 30–40 °C didesnė nei lauke. Didžiausias temperatūros padidėjimas įvyksta per penkias minutes nuo mašinos užrakinimo, o apie 5 cm nuleisti langai tik labai nežymiai sumažina temperatūrą.
Niekuomet neuždenkite lopšio rankšluosčiu ar kitu audeklu, nes dėl to sutrinka oro judėjimas ir kūdikiui tampa karščiau. Ant langų naudokite apsaugas nuo saulės.
Kūdikio vėžimėlį uždenkite tik plonu audiniu, kad oras cirkuliuotų. Uždaras vėžimėlis gali labai įkaisti, tad pasistenkite užtikrinti, kad oras cirkuliuotų aplink kūdikį, nuimkite priekinę vėžimėlio dalį ar paguldykite kūdikį į atviresnį vėžimėlį.
Ženklai, įspėjantys, kad vaikas perkaito
|
Kaip padėti vaikui?
Būtina kreiptis į gydytojus. Kol jie atvyks, rekomenduojama perkelti vaiką į vėsią patalpą ir nurengti nereikalingus drabužius. Pasiūlykite vaikui atsigerti, o perkaitusiam, krūtimi maitinamam kūdikiui krūtis turi būti siūloma kuo dažniau. Uždėkite ant vaiko kūno vėsios drėgnos medžiagos arba nuplaukite jį kempine.
Jei vaikui pasireiškia išvardyti požymiai, pakyla kūno temperatūra, oda tampa raudona, karšta ir sausa, padažnėja kvėpavimas, pykina, jis praranda sąmonę – tai ženklai, kurie įspėja, kad vaiką ištiko šilumos smūgis. Tokiu atveju nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą, nuneškite vaiką į vėsią aplinką ir nuvilkite drabužius. Jei vaikas sąmoningas ir gali gerti, duokite atsigerti vėsių skysčių mažais gurkšneliais. Mažinkite kūno temperatūrą visais įmanomais būdais (šlakstydami vėsiu vandeniu, paguldydami į vėsią šaltą vonią, apdengdami vėsiais šaltais drabužiais). Jei vaikas nesąmoningas, paguldykite ant šono ir patikrinkite, ar normaliai kvėpuoja. Jaunesniems nei 1 m. kūdikiams reikalinga kitokia kūno padėtis.
Paimkite kūdikį ant rankų, nuleiskite galvą žemyn ir patikrinkite, ar liežuvio padėtis netrukdo kvėpuoti, o jei vemia, įsitikinkite, kad nespringsta.
Palaikykite galvą ranka. Jei reikia, taikykite pirminį gaivinimą.
Saugios vasaros atostogos su šeima prasideda nuo rūpinimosi mažylių sveikata. Tik būdami ramūs dėl jų sveikatos galėsite džiaugtis šiluma ir poilsiu.
Straipsnis parengtas remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis ir britų bei australų valstybinėmis rekomendacijomis.
Dovilė Joneliūnienė