Jei pastebėjote, kad vaikui atsirado pleiskanų, nemanykite, kad jis galėjo užsikrėsti darželyje ar nuo kiemo draugų. Per šukas ar rankšluostį, kitus bendrai naudojamus buities daiktus jomis užsikrėsti neįmanoma.
Sukėlėjas – grybelis
„Pleiskanų ligos“ kaltininkas yra mažas grybelis pityrosporum ovale. Šio grybelio turi visi žmonės, bet tam tikromis aplinkybėmis jis tampa labai aktyvus, todėl būtina jį naikinti. Odos grybeliui daugintis sąlygos atsiranda tada, kai pakinta odos PH – dėl ligų, streso, nusilpusio imuniteto, dirginančių kosmetikos priemonių. Pradėjęs daugintis galvos odoje, jis sutrikdo natūralią mikrofloros pusiausvyrą. Sveika galvos oda atsinaujina per 3 savaites, o grybelis priverčią ją atsinaujinti du ar net tris kartus greičiau. Mirusios ląstelės nebespėja pasišalinti ir kaupiasi į baltas smulkias arba riebias stambesnes pleiskanas.
Sausos, „sningančios“ pleiskanos
Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kokio tipo pleiskanų atsirado. Jos būna sausos arba riebios. Nustatyti tipą gana paprasta: sausos pleiskanos būna pavienės, smulkios, baltos, iš galvos byra tarsi sniegas. Riebios pleiskanos laikosi arčiau odos, sulipusios viena su kita, gali būti prisitvirtinusios prie plaukų, tamsesnės.
Sausosios pleiskanos yra mažiau pavojingos ir lengviau išgydomos. Galbūt jos atrodo įkyresnės, nes būdamos lengvos ir smulkios, lengviau iškrenta iš plaukų ant drabužių.
Pleiskanų nepanaikins kasdienis plaukų plovimas įprastais šampūnais. Vos išdžiūvus plaukams vėl pradeda kristi nemalonusis sniegas ant pečių. Varginant sausoms pleiskanoms, būtina naudoti gydomąjį šampūną ne trumpiau kaip 3–4 savaites. Tik per tokį laiką pavyksta normalizuoti odos mikrofloros veiklą.
Pavojingesnės – riebiosios pleiskanos
Sunkiau gydyti riebiąsias pleiskanas, kurios būna pilkšvai gelsvos spalvos ir panašios į žvynus. Visų pirma tokio tipo pleiskanos gali būti kokios nors kitos odos ligos požymis (grybelio, žvynelinės). Tada vien gydomųjų šampūnų nebepakaks, gydytojas dermatologas skirs vaistų ligą sukėlusiai infekcijai gydyti. Riebiosios pleiskanos paprastai sukelia ir stiprų niežulį ar net plaukų slinkimą.
Ne tik galvoje
Pleiskanoti gali ne tik galvos oda, o bet kuri kūno dalis, kur odoje yra riebalinių liaukų. Kartais pleiskanos byra ir iš antakių, pleiskanoja skruostai… Pastebima, kad pleiskanos gali atsirasti ne tik dėl netikusio šampūno, dirginančio odą. Jos – dažnos stresų, ligų, susilpnėjusio imuniteto palydovės.
Dažnai jų atsiranda paaugliams brendimo metu, kai keičiasi hormonų sistema. Hormonų skatinamos liaukos išskiria daugiau riebalų, todėl atsiranda puikios sąlygos atsirasti odos grybeliui, sukeliančiam pleiskanas. Mažiems vaikams pleiskanų būna rečiau.
Liaudiškos priemonės padeda ne visada
Nuo to, kokio tipo pleiskanų turi vaikas, priklausys kosmetinių priemonių parinkimas. Labai svarbu pleiskanas naikinti tinkamu šampūnu. Klaidinga nuomonė, kad jei vienas šampūnas netiko, reikia bandyti visus iš eilės, kol pleiskanos išnyks. Nuo šampūno, skirto sveikiems plaukams prižiūrėti, pleiskanos taip lengvai neišnyks. Kaip ir nuo liaudiškų žolelių nuovirų. Ramunėlėmis ar medetkomis galima skalauti plaukus, nes šie augalai turi antiseptinių savybių, o mėtų nuoviras mažina plaukų riebalavimąsi, tačiau kur kas efektyvesni yra specialūs šampūnai su veikliosiomis medžiagomis, kurie neleidžia bakterijoms ir grybeliams daugintis.
Svarbu žinoti, kad aktyvų šampūną nuo pleiskanų reikia naudoti tik tuo metu, kol yra pleiskanų.
Naudojant nuolatos, galima sulaukti priešingo efekto: galvos oda sudirgs, ir veikliosios medžiagos jau ne gydys, o erzins ją. Kai pleiskanojimas praeina, reikėtų rinktis švelnų šampūną, skirtą sveikos odos kasdienei priežiūrai.
„Mamos žurnalas“