Ar vaikas gali apsinuodyti vyšnių kauliukais

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Į skaitytojų atsiųstus klausimus apie primaitinimą atsako docentas Algimantas Vingras

Ar tiesa, kad kaulavaisių branduoliai nuodingi? Ar 4 metų dukra gali apsinuodyti močiutės vyšnių su kauliukais kompotu?

Apsinuodyti gali suvalgiusi arbatinį šaukštelį vyšnių arba slyvų kauliukų branduolių, išgėrusi ne mažiau kaip 250 ml apie vienerius metus ar ilgiau išlaikyto vyšnių ar slyvų kompoto. Gali apsinuodyti, bet tai dar nereiškia, kad būtinai apsinuodys. Pasitarkite su močiute – geriau dukrai per dieną neduoti daugiau kaip 250 ml vyšnių su kauliukais kompoto. Geriau staigiai užšaldytos šaldiklyje vyšnios. Vyšnių atitirpinkite 2-3 valgomus šaukštus. Suprantama, ir šaldiklyje vyšnios neturėtų būti laikytos ilgiau kaip vienerius metus. Namuose pagaminta vyšnių uogienė be kauliukų yra vertingesnė už įgytą parduotuvėje, nes pagaminta be jokių maisto priedų.

Ar vaikams geriau duoti vištieną, ar kalakutieną? Ar galima vaikams duoti strutienos?

Kalakutiena ypač tinka bet kurio amžiaus vaikų, nėščiųjų ir žindančiųjų bei sveikai norinčių gyventi mitybai. Kalakutiena rekomenduotina esant maisto alergijai. Tai rečiausiai alergiją sukelianti paukštiena. Daugiausiai vertingų medžiagų yra kalakuto krūtinėje. Balta kalakuto mėsa yra liesesnė, o tamsi turi daugiau medžiagų, stiprinančių organizmo atsparumą.

Strutiena prilygsta veršienai, jautienai. Joje yra daug geležies, todėl tinka nėščioms, žindančioms, kūdikiams ir vaikams, kuriems yra nustatyta mažakraujystė. Strutiena nepanaši į jokią kitą paukštieną. Ji brangi, tačiau greitai populiarėja, nes stručiai neserga jokiomis užkrečiamosiomis ligomis, kuriomis žmogus gali susirgti.

Kokių džiovintų vaisių galima duoti priešmokyklinukui? Ar būtina nuplauti, mirkyti?

Nors džiovintų vaisių parduotuvėse yra pačių įvairiausių, tačiau geriausi tie, kurie auga mūsų geografinėje zonoje, aplinkoje, pvz., slyvos, obuoliai, kriaušės. Jos ne tik gerina virškinimą, bet ir padeda, kai tuštintis yra sunku. Džiovintų slyvų sudėtyje yra nemažai mineralinių medžiagų, naudingų nervų sistemai, raumenims stiprinti, gerinti darbingumą. Džiovintuose obuoliuose yra santykinai daugiau vitamino C nei žaliuose. Juos valgant pagerėja geležies įsiurbimas iš maisto, stiprėja dantenos, organizmo atsparumas. Mirkimu suminkštintos džiovintos slyvos ir obuoliai yra puikus košių priedas bet kurio amžiaus vaikams ir suaugusiesiems. Džiovinti obuoliai netinka viršsvorio turintiems vaikams, nes jų energinė vertė yra didesnė nei žalių obuolių.

Perkant džiovintus vaisius svarbu:

skonis ir kvapas, išvaizda ir spalva turi būti būdingi atitinkamos rūšies vaisiui;

vaisiai turi būti elastingi (nesuskrudę, nekieti), vienodos konsistencijos, tarpusavyje nesulipę, o jų žievelės įvairiai nepažeistos;

neturi būti pastebima bet kokių kenkėjų ar jų veiklos, gyvybės liekanų, požymių;

nors atrodytų, kad vaisiai kokybiški, neprisiperkite jų daug. Keliems kartams košei pagardinti užteks žiupsnelio (prie vaisių pridėto samtuko, jei jie parduodami nefasuoti). Pirkite mažas persišviečiančias pakuotes, kad būtų galima matyti, kaip vaisiai atrodo, justi jų konsistenciją;

nusipirktą, pradėtą vartoti pakuotę laikykite sandariai užrištame maišelyje arba dėžutėje su sandariu dangteliu. Kuo greičiau pakuotė suvartojama, tuo geriau;

prieš valgymą džiovintus vaisius pamirkykite, sietelyje vartydami nuplaukite po tekančiu vandeniu.

Parduotuvėse ant kiaušinių randu įvairių skaičių ir raidžių. Ką jos reiškia?

Skaitant iš kairės į dešinę pirmoje eilutėje pirmas skaičius nurodo vištų laikymo būdą, pvz., 1 – reiškia, jog paukštis laikomos laisvas, 2 – laikomos ant kraiko, 3 – narvuose. Geresni yra tie kiaušiniai, kurie pažymėti skaičiais 1 arba 2. Tačiau tokių kiaušinių Lietuvoje mažai.

Antras simbolis, t.y. raidžių kombinacijos: LT – reiškia Lietuvą, LV – Latviją, PL – Lenkiją.

Jeigu po raidžių yra skaičius 44,vadinasi, įmonė yra kontroliuojama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.

Tolesni pirmos eilutės skaičiai rodo regioną, kuriame buvo padėti kiaušiniai.

Antroje eilutėje ženklai nurodo paukštidę.

Ant kiaušinio dažniausiai aptinkama A raidė – aukščiausios produkto klasės simbolis. Su raide B kiaušiniai į parduotuves turėtų nepakliūti, nes jų lukštas yra minkštas, jie gali būti įtrūkę. Jie skirti maisto pramonės įmonėms.

Ant kiaušinių turėtų būti nurodytos ir raidės, reiškiančios jų dydį, t.y. XL – labai dideli, M – vidutiniai, S – maži. Didesni kiaušiniai nėra geresni už mažus. Didelių kiaušinių lukštas yra silpnesnis (tai viena iš pralaimėjimo priežasčių ridenant kiaušinius per Velykas). Dideli kiaušiniai verdant dažniau įtrūksta, juos deda senesnės vištos…

Pirkdami kiaušinius pasižiūrėkite jų galiojimo datą. Ant kiaušinio turėtų būti spaudas, nurodantis jo padėjimo datą. Turguje pirkti kiaušiniai gali būti supakuoti paukštynų pakuotėse, tačiau be datų. Laikomi šaldytuvo kiaušinių lizduose jie išlieka švieži 28 paras.

Neženklinti kiaušiniai dažniausiai yra smulkių ūkininkų, parduodami turguose. Perkant turguje dera pažinti pardavėją ir juo pasitikėti. Geriausi yra tų vištų kiaušiniai, kurios buvo lesinamos natūraliais grūdais ir kitu natūraliu lesalu, vaikščiojo ten, kur norėjo ir kiek norėjo… Tai pirkėjui dažniausiai lieka mįslė… Įvairaus amžiaus moterys bei vyrukai, turguose pardavinėjantys po kelias dešimtis kiaušinių, nebūtinai juos parduoda kokybiškus. O blogiausia, kad tai gali būti iš paukščių gripo apimtos Lenkijos atvežti kiaušiniai. Prekinė išvaizda gali būti apgaulinga – pvz., prieš parduodant kiaušinis gali būti nuplautas. Nuplaunant pažeidžiama kiaušinio paviršiuje esanti plėvelė ir todėl jis greičiau genda. Ženklinti kiaušiniai parduodami neplauti. Žmogus, pirkdamas neženklintus kiaušinius, negauna jokios informacijos.

Kurie kiaušiniai – rudi ar balti yra geresni?

Lukšto spalva priklauso nuo vištos veislės, ji nekeičia kiaušinio maistinių savybių. Geriau nusidažo balti kiaušiniai. Rusvu lukštu kiaušiniai mums atrodo patikimesni, tačiau kaip yra iš tiesų – neaišku, nes niekas tyrimų neatliko. Paukštynai prisitaiko prie tautiečių, todėl rinkoje dauguma kiaušinių yra rusvi.

Kokio amžiaus vaikams tiks putpelių kiaušiniai?

Juos, kaip ir vištos kiaušinius,galima duoti nuo pirmųjų gyvenimo metų pabaigos. Putpelių kiaušiniai, įdėti į verdantį vandenį, kietai išverda per 3 minutes.

„Mamos žurmalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


devyni + 6 =

Kitos temos: