ŠALDYTOS DARŽOVĖS
Ar sveika ruošti kūdikiams patiekalus iš šaldytų daržovių? Pvz., ar galiu išvirti šaldytų daržovių, jas sutrinti ir duoti kaip daržovių košę?
Iš savo sklype ekologiškai užaugintų šaldytų daržovių galite ruošti tyrę, bet tik tuomet, kai neturite šviežių daržovių. Morkas, kaliaropes, lapinius kopūstus, baltąsias ropes bei bulves galima ilgokai išlaikyti šviežias. Vilniuje bei kituose didesniuose šalies miestuose iš ekologinę produkciją auginančių ūkininkų beveik visus metus galima nusipirkti šviežių daržovių.
TRŪKSTA KALCIO
Mano vaikui – 5 mėnesiai. Jau 2 mėnesius geriame 5 vandeninio vitamino D lašus, rekomendavus gydytojai, vietoje įprastų 2, nes jo kalcio kiekis – žemiau normos – tik 0,77. Kartojome tyrimą, ir kalcio padaugėjo, bet vis dar nepakankamai: 1,03. Kodėl kalcio kiekis vis nepasiekia normos? Gal tai reiškia, kad organizmas nepasisavina vitamino D, ir ką tada daryti? Ar tai atsilieps kaulų vystymuisi? Ar galima vartoti ilgai tiek vitamino D? Kuo primaitinti tokį vaiką?
Jeigu vaiko gydytoja skyrė išgerti 5 lašus vandeninio vitamino D3 tirpalo per parą ir buvo sumažėjęs kalcio kiekis, tikriausiai buvo nustatytas rachitas. Gydant rachitą kalcio kiekis atsistato palaipsniui. Rachitą reikia gydyti tol, kol išnyksta jo simptomai, o toliau tęsti jo profilaktika. Kiek lašų vandeninio vitamino D3 tirpalo skirti profilaktikai, sprendžia kūdikio gydytojas, įvertinęs jo būklę ir kalcio kiekį kraujo plazmoje. Padidėjęs kalcio kiekis, skyrus vitamino D3, rodo, kad organizmas jį pasisavina. Kuo primaitinti tokį vaiką, tiksliai atsakyti negaliu, nes laiške nepaminėta, kuo kūdikis maitinamas. Penkių mėnesių kūdikis turi būti žindomas, o jei svoris auga nepakankamai, primaitinamas daržovių koše (tyre), pagaminta su krūties pienu, o kai jo nėra – su pieno mišiniu. Iš motinos pieno kalcis labai gerai pasisavinamas.
RAUGINTI KOPŪSTAI
Vaikui 12 mėnesių, jam labai patinka rauginti kopūstai. Po truputį duodu, ar blogai?
Raugintų kopūstų vaikui galima duoti tuomet, kai jis juos sugeba sukramtyti – kai turi 16 dantukų ir moka kramtyti.
MIŠINYS IR VITAMINAS D
Ar 5 mėnesių kūdikiui duoti papildomai vitamino D, jei jo yra mišinyje, kurį vaikas geria, ir košytėse iš pakelių? Ar nebus per daug to vitamino D?
Kiek rachito profilaktikai duoti vitamino D, sprendžia kūdikio gydytojas, įvertinęs jo būklę. Paprastai profilaktinė vitamino D3 dozė svyruoja nuo 500 iki 1500 TV per parą. Viename litre pieno mišinių yra 400-500 TV vitamino D3, o košytėse, pagamintose pramoniniu būdu – mažiau (priklausomai nuo košės rūšies ir jos gamintojo). Visuomet būna nurodyta, kokiame košės kiekyje kiek yra vitamino D3. Atsakyti, ar nebus per daug to vitamino D, sunkoka, nes neparašyta, kiek pieno mišinio, košės ir kokios per parą suvalgo kūdikis. Lieka tik pačiai mamai paskaičiuoti ir pasitarti su kūdikio gydytoja.
Ar galima 1 metų vaikui duoti sausainių? Dabar jų yra visokiausių: javinukų, sausučių, riestainėlių, džiūvėsių. Kokie sausainiai labiausiai tinka tokiam vaikui?
Vienerių metų vaikui traškių sausainių, nesvarbu, kaip jie būtų pavadinti, neduokite, nes jis gali užspringti. Neduokite ir sausainių, pagamintų su soda, nes ji slopina apetitą. Geresni tie sausainiai, kurie pagaminti su kuo mažesniu įvairių medžiagų, pažymėtų raide E, kiekiu, jų receptai yra nesudėtingi (visa informacija pateikta produkto etiketėje). Nesudėtingi ir iš plačiai vartojamų žaliavų – miltų, mielių, pieno ir jo riebalų – pagaminti sausainiai. Pavalgiusį sausainių vaiką išmokykite išsiskalauti burną, nes joje užsilikęs cukrus skatina dantų ėduonį. Jokie sausainiai nėra vaiko kasdieninės mitybos patiekalas. Kur kas naudingiau valgyti šviežių (nedžiovintų) vaisių, uogų, daržovių. Sausainių vaikas gali paragauti tik retkarčiais.
VISKĄ SPJAUNA
Kaip primaitinti 6 mėnesių kūdikį, kuris viską spjauna arba net neprasižioja ir verkia, kai kišu jam košę? Per kiek laiko vaikas pripras prie košės? Ar laikyti ilgai alkaną, kad iš bado išsižiotų ir valgytų košę?
Nuo 6 mėnesių pradedama duoti pirmoji – daržovių – košė, pagaminta su motinos pienu arba mišiniu. Daržovių košė visuomet yra skystesnė, panašesnė į motinos pieną. Dauguma kūdikių, kai jiems sukanka 4-6 mėn., išmoksta praryti tirštesnį maistą. Daržovių košę galite atskiesti motinos pienu – tokį patiekalą kūdikiui lengviau nuryti. Dauguma kūdikių košę įpranta valgyti per 2-3 savaites, jeigu tėvai ją maitindami nepadaro klaidų.
Dažniausia klaida – maitinimas prievarta, kantrybės stoka maitinant. Kūdikis turi išmokti įsisavinti naują įgūdį – praryti tirštesnį maistą, o tam reikia laiko. Prievarta maitinamas kūdikis patiria nemalonių jutimų, kuriuos labai ilgai atsimena ir todėl gali pravirkti, vos tik pamatęs košę, jos net neparagavęs. Dalis kūdikių iš pradžių susikiša košę už žando, o paskui lyg niekur nieko liežuviu išstumia – su šiuo veiksmu būtina taikstytis.
Kūdikio ilgai nelaikykite alkano, kaip ir nemaitinkite prievarta. Jeigu pabandėte maitinti jį prievarta, bus sunku pripratinti prie bet kokio tirštesnio maisto. Maitindami koše kalbėkite, kokia ji skani, demonstruokite gerą nuotaiką, iš kitos lėkštės kitu šaukštu irgi ragaukite – valgykite košę. Taip mažylis mokysis sekti, ką daro suaugusieji, nes daugelį įgūdžių vaikai įgyja kopijuodami suaugusiųjų veiksmus.
KŪDIKIO VALGIARAŠTIS
Koks turėtų būti 8 mėnesių kūdikio valgiaraštis?
Tokio amžiaus kūdikis per parą dažniausiai valgo 4-5, rečiau – 6 kartus. Jis bent 2 kartus per parą turėtų gauti motinos pieno, iki 3 kartų per dieną – grubiai trintų daržovių, kruopų košių. Kartą per dieną turėtų gauti (geriau – su daržovių koše) 30-40 g trintos galvijų mėsos pakaitomis su paukštiena. Galite kūdikiui duoti ir šviežių vaisių, daržovių tyrelių arba sulčių. Jei košes gaminate namuose, į vieną iš jų kartą per dieną įdėkite pusę arbatinio šaukštelio vieno iš nerafinuotų aliejų (linų, saulėgrąžų, alyvuogių) arba tiek pat nesūdyto sviesto.
NEKENČIA KOŠIŲ
Ką daryti, kai 8 mėn. kūdikis visiškai nevalgo košių – nei su mišiniu, nei su mamos pienu, nei su vaisių tyrelėmis. Paragavęs kūdikis „užrakina“ burną.
Košių vaikutis gali nenorėti valgyti tuomet, kai pirmieji maitinimai suteikė nemalonių jutimų – gal per giliai į burną buvo įkištas šaukštelis, gal mažylis buvo skubinamas valgyti arba košė buvo per karšta, gal koše kūdikis buvo maitinamas prievarta arba košė buvo per sūri. Jei vaikutis tikrai užsičiaupia, reikėtų savaitę ar dešimt dienų jam nesiūlyti jokių košių ir leisti užmiršti nemalonius jutimus. Mažylį maitinančiam suaugusiajam būtina kantriai nusiteikti, šypsotis, girti patiekalą, košės (atskiedus mamos pienu ir palengva tą atskiedimą mažinant) duoti tiek, kiek vaikutis norės, nedaryti jokių revoliucinių permainų. Kai tik mažyliui kils noras valgyti pačiam, nesvarbu, kad ¾ košės pradžioje nepasieks burnos ir ja bus papuošta aplinka, leiskite jam tai daryti. Palengva, pamažu košės porcijos kiekis didės, vis daugiau jos pateks į burnytę. Kūdikį reikėtų pasverti kas 30 dienų ir jei neauga svoris – pasikonsultuoti su jo gydytoju.
KAIP ĮSIŪLYTI DARŽOVIŲ
Mano sūnui – 3 metai. Beveik nuo gimimo vargina vidurių užkietėjimas. Maistą valgo įvairų – mėsą, žuvį, bet problema ta, kad negaliu įsiūlyti jokių šviežių daržovių. Kaip įsiūlyti daržovių? Ar šviežias galima kuo nors pakeisti?
Šviežioms daržovėms analogo nėra. Virtos, raugintos, marinuotos ar kitaip perdirbtos daržovės nėra lygiavertės šviežioms. Maži vaikai (iki 4-5 metų) yra labai įtaigūs ir kopijuoja suaugusių elgesį, įpročius. Prie žalių daržovių mažylis turėjo būti pamažu įpratintas baigiantis antriems gyvenimo metams, tuo laiku, kai jis turi 16 dantukų ir gali kramtyti. Kramtyti vaikai mokosi jau pirmaisiais gyvenimo metais, kai suaugusieji jiems padeda tai daryt – antrąjį gyvenimo pusmetį leidžia dantenomis smulkinti obuolį, skanauti netrapių riestainiukų, stambaus malimo duonos riekelę, kurią mažylis gali pats rankoje išlaikyti, galop ir morkos (ji kietesnė!), žodžiu – pajusti skonį. Smulkintų (tačiau ne elektriniu smulkintuvu ar smulkia tarka!) daržovių nedidelį kiekį – iš pradžių 1-2 arbatinius šaukštelius – sumaišykite su mažylio valgomu maistu. Palengva smulkintų daržovių kiekį didinkite. Žalių daržovių paprastai atsisako tie vaikai, kurie pirmaisiais metais gerai neišmoko kramtyti ir tie, kuriems maistas buvo skrupulingai pertrinamas ar perdėm susmulkinamas. Jei kietėja viduriai, tiks: įvairiausios žalios uogos, vaisiai, lapinės daržovės, pomidorai, agurkai (tik ne tie, kurie ankstyvą pavasarį užauginami šiltnamiuose!), rupi duona su grūdais ar sėlenomis, avižinių dribsnių košė, jogurtai, rūgpienis, kefyras be priedų. Suaugusiesiems dera būti kantriems, pasiūlyti kartu valgyti tuos pačius žalių daržovių patiekalus, nes 3 metų vaikams atskirai gaminti jau nebereikia (suprantama, jei suaugusiųjų maistas nėra pagardintas aštriais prieskoniais ar labai sūdytas). Atsigerti tinka nedaug mineralizuoti natūralūs mineraliniai vandenys, kuriuose yra sulfitų.
KAIP LAISVINTI VIDURIUS
Kokie mišinukai laisvina vidurius? Dukrai 5 mėn., maitinu savo pienu, primaitinu košėmis, kurias balinu mišiniu (duodu avižinę ir daržovių košes).
Abi minimas košes dera pradėti duoti, kai kūdikiui sukanka 6 mėn. Tik išimties tvarka, pvz., kai mažylis pažindytas tuo pačiu metu iš abiejų krūtų nepasisotina, ir papildomai duodant pieno mišinio neauga jo svoris, sukakus 4 mėn. galima pradėti duoti daržovių košę, pagamintą su motinos pienu arba pieno mišiniu. Kai kūdikis yra žindomas, paprastai jo viduriai neužkietėja ir jokio mišinio, laisvinančio vidurius nereikia duoti. Pirmoji košė, kurią reikia pradėti duoti kūdikiui, kai jam sukanka 6 mėn., yra daržovių košė. Visos miltinės košės, taigi ir avižų (išskyrus manų košę) duotinos nuo 7-8 mėn. Košės – daržovių ir avižinė – padeda išvengti vidurių užkietėjimo. Pasitarkite su kūdikio gydytoju. Jis, įvertinęs vaikučio būklę, nuspręs, ar skirti kokį nors mišinį, laisvinantį vidurius, ir kokį konkrečiai.
BLOGAI AUGA SVORIS
Jei vaikas blogai priauga svorio (iki 1 kg per mėnesį), patariama jį primaitinti kietu maistu nuo 3,5 mėn. Kaip tai teisingai pradėti? Vaikeliui dabar 2 mėn.
Svorio priaugimas iki 1 kg per mėn. yra labai plati riba. Pirmą mėnesį normaliai augdamas kūdikis priauga nuo 600 iki 800 g, antrą mėnesį 800-900 g ir tai yra iki kilogramo… Kai kurie kūdikiai gali priaugti ir po kilogramą. Pirmus gyvenimo mėnesius svoris paprastai auga sparčiau, vėliau tempas lėtėja ir tai normalu. Joks kietas maistas kūdikiui neduodamas nuo 3,5 mėn. ir jokio teisingo pradėjimo nėra.
BLOGAI DIRBA KASA
Vaikučiui beveik 2 metai. Nustatė, kad jam blogai dirba kasa. Dėl to jis dažnai tuštinasi, viduriuoja, nepasisavina iš maisto vitaminų, turi anemiją. Ką galima valgyti tokiam vaikui?
Kasos darbas nėra susijęs su anemija. Taip pat ir vitaminų pasisavinimas su kasos darbu neturi nieko bendra. Viduriavimas ir dažnas tuštinimasis – skirtingi dalykai. Tai pasitaiko, kai vaikas neteisingai maitinamas, pvz., gauna maistą, kurio nepajėgia pasisavinti, gauna vienarūšį maistą ir jame trūksta geležies, folio rūgšties bei B grupės vitaminų ir dėl to nustatoma anemija. Vaiko gydytojas, įtardamas kasos funkcijos sutrikimą, vaiką turėtų nusiųsti ištirti į specializuotą vaikų gastroenterologijos skyrių.
DARŽELIO MAISTAS
Koks turi būti darželio maistas? Ar gali darželyje neduoti jogurto, vaisių, sūrelių? Ar prie mėsos ir žuvies užtenka salotų, mišrainių ir daugiau nieko? Ar vaikams tinka kiaušinienė su pienu?
Kiekviename darželyje slaugytoja dietologė sudaro meniu, priklausomai nuo to, koks turi būti maisto medžiagų kiekis bei santykis (kad maistas būtų suderintas), bei atsižvelgia į tai, kiek lėšų yra skiriama vienam vaikui kiekvienos dienos mitybai. Jei trūksta lėšų, kiekvieno vaiko skoniui kasdien parinkti patiekalus, jų derinius yra keblu. Išrankiems valgytojams yra privačių darželių, kuriuose tėvai už atitinkamą užmokestį susitaria, kokiais patiekalais bus maitinamas jų vaikas. Kai darželyje yra daug grupių ir kiekvienoje grupėje 10 ir daugiau kasdien lankančių vaikų, prisitaikyti prie kiekvieno skonio neįmanoma.
VALGO IR VERKIA
Dukrytei 3 mėn. Nuo 2 savaičių pradėjo labai blogai valgyti. Suvalgo 30 ml ir verkia. Vėl duodu, ir vėl verkia. Pamaitinti galiu tik miegančią. Išbandžiau visus maitinimo būdus – ir savo pieną, ir įvairiausius mišinius. Ar kūdikio apetitas gali būti blogas dėl to, kad aš pati nėštumo metu neturėjau apetito ir valgiau labai mažai?
Kūdikiai geriausiai suvokia savo motinos pieno skonį, todėl jiems sunku priprasti prie mišinių kaitaliojimų ir dėl to kūdikiai ne visus iš jų valgo.
Kūdikio nereikia primaitinti – jį reikia žindyti. Jei nuo 2 savaičių vaikutis blogai pradėjo valgyti, derėjo pasikonsultuoti su mažylio gydytoja, slaugytoja, išsipasakoti, kaip žindote. Klausimas pateiktas taip, kad neaišku, ar dukrą žindote, ar maitinate pieno mišiniais. Jūsų apetitas nėštumo metu neturi jokios reikšmės dukros apetitui. Visais panašiais atvejais reikia tartis su vaiko gydytoju.
GELSVAS VEIDUKAS
Kūdikiui 9 mėn. Jam po akytėmis mėlyni rateliai, o veidukas – gelsvas (morkų retai duodu). Ar tai liga? Gal jai trūksta skysčių? Kaip suprasti, ar jų pakanka?
Iš tų faktų, kurie paminėti klausime, neaišku, ar kūdikis žindomas. Jeigu jis žindomas, o pati mama kasdien valgo morkas – veidukas gali būti gelsvas. Kita vertus, daržovių košė nesuvokiama be morkų, kaip vienos iš sudėtinių dalių, todėl tampa neaišku, ką reiškia „morkų duodu retai“.
Morkos neįtakoja skysčių apykaitos organizme, nepriklausomai nuo to, kaip dažnai jos duodamos. Iš klausimo neaišku, kaip kūdikis maitinamas, todėl atsakyti, ar jam pakanka skysčių, yra neįmanoma. Teisingai maitinamas kūdikis retai kada prašo atsigerti, nes jam skysčių netrūksta. Ar netrūksta skysčių, galima įvertinti ir pagal šlapimo kiekį. Būtina pasitarti su kūdikio gydytoju, pasisverti, pasidaryti kraujo tyrimą, aptarti kūdikio maitinimą.
BERIA NUO OBUOLIŲ
Sūneliui 7 mėnesiai. Jau senokai pastebėjau, kad suvalgius obuolio paraudonuoja skruostukai, atsiranda nestiprus bėrimas. Ar tai ir yra alergija? Ar gali vaiką berti nuo ekologiškų obuolių iš savo sodo?
Obuolys iš savo sodo dar nereiškia, kad jis ekologiškas. Svarbu, kaip jis išlaikytas, kur laikytas, ar jo laikymo aplinkoje nebuvo kokių nors cheminių medžiagų, pvz., vis dar pasitaiko, kad maisto produktai (bulvės, burokėliai, obuoliai ir pan.) laikomi duobėje po garažu. Garažai, rūsiai kuriuose yra cheminių medžiagų – ne vieta laikyti bet kokioms daržovėms, vaisiams. Alergija ir į ją panašių, vadinamųjų pseudoalerginių reakcijų, gali pasitaikyti reaguojant ir į patį produktą, ir į chemines medžiagas, kuriomis produktas gali būti užterštas. Alerginė reakcija gali pasireikšti odos paraudimu ir jos pabėrimu.
METUKŲ VAIKUČIO PUSRYČIAI IR VAKARIENĖ
Ką duoti pusryčiams ir vakarienei 1 metų ir vyresniam vaikučiui?
Pusryčiams ir vakarienei mažyliui negalima duoti tą patį patiekalą. Vienerių metų ir vyresnis vaikas jau turėtų valgyti stambiai sutrintą, prieskoniais ir druska bei saldumynais nepersotintą šeimos maistą. Ką valgote pusryčiams ir vakarienei Jūs, tą siūlykite ir vaikučiui – javainių, sausių pusryčių, jogurto, lengvos sriubos, arbatos su bandele ir t.t.
Konsultavo gastroenterologė Jovilė Vingraitė
„Mamos žurnalas“
Norėjau pasiteirauti kokias tyres reikėtų ruošti patiems mažiausiems (6-7mėn) vakarienei? Kokie produktai neapsunkintu virškinimo?
Sveiki dukrytei 11 men nustojo valgyti koses valgo misini 3 kar i diena ryte vakare per pietus ir gaminu dvi koses dazoviene su mesa ir su vaisiais kruopom suvalgo vos po kelis saukstelius ir suciaupia lupytes svoris mazesnis nei vidutinis linksma zaidzia geria daug skysciu galvojam gal dantis siuo metuturi 6 seileasi kisa pirstukus taciau kosiu nevalgyas jau tesiasi savaite visko suvalgo po kelis saukstukus varskes jogurto ir pan taciau net 50g nesuvalgo taciau misinio isgeria 210 ml per viena gerima ?
Puiki informacija mamos. Teisingas ir sveikas vaikų maitinimas labai labai svarbus.