Kalbant apie vaikų maitinimą, yra dvi situacijos, kurios glumina tėvus:
- Valgo daug, bet neauga svoris.
- Valgo mažai, bet svoris auga per greitai.
Pataria vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras.
1 situacija. VALGO DAUG, BET NEAUGA SVORIS
Svorio laiptai
Kiekvieno vaiko svorio augimo tempas individualus ir priklauso nuo daugelio aplinkybių. Kūdikystėje svoris auga labai sparčiai, vėliau augimas tarsi sustoja – taip organizmas pats reguliuoja svorį, o tada didėja tarsi kylant laiptais. Ūgio laiptuką keičia horizontalė, ir tai yra normalu. Sunerimti reikėtų tuomet, jei vaiko svoris pradeda kristi, kitaip tariant – kai laiptai pradeda leistis žemyn.
Vertinant vaiko svorio prieaugį, svarbu jį lyginti su ūgiu – stebėti, ar svoris atitinka ūgį. Tai atlieka mažylio gydytojas, kai ateinate į sveikatos patikras. Jis ūgio ir svorio žymas suveda į procentilių lenteles, taip pamato, ar vaikas auga harmoningai. Ar vaikui trūksta svorio, irgi turėtų pastebėti gydytojas.
Jei vaikas, kuriam nustatytas svorio stygius, yra guvus, linksmas, pilnas gyvenimo džiaugsmo, nepradeda dažniau sirgti, o jei ir suserga, tai ūminė liga neužtrunka ilgiau nei savaitę, nerimauti nereikia.
Priežastys, kodėl neauga svoris:
Trūksta maisto, nes vaikas jo nesuvalgo – dėl blogo apetito ar kitų priežasčių.
Vaikas organizmas nesugeba pasisavinti maisto, kurį gauna, nes sutrikęs maisto medžiagų virškinimas.
Ribotas vaiko judrumas.
Staigus energijos poreikio padidėjimas, pvz., vaikui šiuo metu yra augimo šuolis arba vaikas gauna didelį fizinį krūvį.
Lėtinės vaiko ligos, įgimtos sveikatos problemos – širdies ydos, medžiagų apykaitos sutrikimai.
Pirmas žingsnis – papasakokite gydytojui
Pirmiausia verta pasikonsultuoti su gydytoju, ypač jeigu neaugantį svorį lydi pastebimi vaiko elgesio pokyčiai, – neįprastas dirglumas, vangumas ar nerimas; atsirado plaukų, odos spalvos pokyčių, pvz., pablyško; vaikas pradėjo dažniau sirgti ar ūminės ligos užsitęsia ilgiau kai 6–7 dienas.
Neperdėdami ir nesumenkindami situacijos, gydytojui papasakokite apie vaiko mitybos įpročius: ką mėgsta valgyti, gerti, kaip dažnai valgo ir užkandžiauja, kokius žaidimus ir laisvalaikio praleidimą mėgsta. Gydytojas turėtų skirti keletą tyrimų, kurie atmes lėtines ligas, užves ant kelio, kokios taktikos imtis toliau.
Gudrybės, kurios augina svorį
Išmintingai didinkite patiekalų energinę vertę. Pavyzdžiui, košę virkite ne vandenyje, o piene, gardinkite aliejumi, sviestu, smulkiai tarkuotu sūriu, saulėgrąžų, moliūgų sėklų milteliais, kavamalėje smulkiai sutrintais lazdyno riešutų milteliais. Žinoma, nereikia viskuo barstyti vienu metu. Kartą košę duokite su aliejumi, kitą kartą su riešutų milteliai ir t.t.Pagardų kiekis turi neužgožti skonio, pakaks 1 arbatinio šaukštelio šimtui gramų košės. Skonis ir maistinė sudėtis tik pagerės, o kalorijų padaugės.
Nepraleiskite vaiko valgymų – jis turi valgyti pusryčius, pietus, vakarienę ir užkandžiauti 3 kartus per dieną, kitaip tariant, 5–6 kartus per dieną tuo pačiu metu. Rekomenduojama, kad pirmoje dienos pusėje vaikas suvartotų daugiau nei 2/3 paros raciono kalorijų, o antroje – mažiau nei trečdalį.
Net jei vaikas neturi pakankamai svorio, skatinkite jo fizinį aktyvumą, kartu iškylaukite, sportuokite, žaiskite judrius žaidimus. Fizinė veikla gerina apetitą (nors tėvams gali atrodyti, kad tik degina kalorijas).
Kai vaiko svoris per mažas, gali kilti pagunda duoti kaloringo, bet nesveiko maisto – saldainių, saldžių sausainių, bandelių, pyragaičių, saldžių gėrimų. Tai ne išeitis, nes tik suderintas maistas yra raktas į sveiką vaiko svorio didėjimą.
Neleiskite nuolat gurkšnoti saldžių gėrimų, nes jie mažina apetitą, ir dėl to vaikas nesuvalgo įvairių jam reikalingų maistinių medžiagų.
Kai vaikas nevalgus ir jo gydytojas patarė, duokite vitaminų ir mineralinių medžiagų kompleksų.
Maisto įvairovė
Žinoma, visi vaikai nusipelnė valgyti kokybišką ir subalansuotą maistą, tačiau jeigu vaikui blogai auga svoris, tėvų atsakomybė dar padidėja. Reikia stebėti, kad vaikas kasdien gautų visų pagrindinių maisto grupių maisto produktų:
Bent 5 porcijas įvairių vaisių ir daržovių (viena porcija – maisto kiekis, telpantis į vaiko saują). Vaisiai ir daržovės yra geras vitaminų, mineralų ir maistinių skaidulų šaltinis – jie būtini norint palaikyti sveiką žarnyną ir užkirsti kelią virškinimo problemoms. Vaisiai ir daržovės turėtų sudaryti apie trečdalį paros maisto kiekio. Bulvių, grūdų (visadalių) patiekalai taip pat yra geras maistinių medžiagų, energijos ir skaidulų šaltinis.
Pieno ir jo produktų, pvz., jogurto be priedų, kefyro, varškės, neriebių sūrių.
Daug baltymų turinčių produktų: liesos mėsos, kiaušinių, žuvies (1–2 kartus per savaitę), pupelių, ar kitų ankštinių augalų. Baltymus kūnas naudoja augimui ir organizmo atsinaujinimui. Rinkitės liesesnę mėsą ir ribokite bet kokią perdirbtą mėsą. Pupelės, avinžirniai, lęšiai, žirniai turi daug baltymų, todėl yra sveika alternatyva mėsai.
Saikingai – šalto spaudimo aliejaus (į vieną patiekalą įmaišykite 2–3 arbatinius šaukštelius) ir užtepų ant duonos, pvz., aukščiausios rūšies nesūdyto sviesto ar riešutų kremo.
Kasdien nesaldintų skysčių – vandens.
2 situacija. VALGO MAŽAI, BET SVORIS AUGA PER GREITAI
Gal per daug maisto?
Žmogaus riebalinės ląstelės (adipocitai) formuojasi ir dauginasi ankstyvoje vaikystėje. Vėliau jos tik didėja savo tūriu. Todėl svarbu, kad nuo pat pradžių jų nepasigamintų per daug. Storas ar apkūnus kūdikis gali tapti storu vaiku, o vėliau – ir nutukusiu paaugliu.
Jeigu vaikas gimė didesnis, jis tikriausiai ir liks didesnis, bet svarbu stebėti, kaip jis auga. Jeigu tėvai pamato, kad vaikas sveria truputį per daug, dera susirūpinti ir aiškintis svorio priaugimo priežastis ir jas kantriai šalinti. Tai sunkus visos šeimos darbas.
Antsvorio rizikos veiksniai:
Genetika. Apkūnių tėvų vaikams nutukimo tikimybė padidėja 50–60 proc.
Vaiko permaitinimas.
Neteisingų valgymo įpročių formavimas, šeimoje susiklosčiusi perteklinės mitybos tradicija.
Mažas fizinis aktyvumas.
Pasak vaikų endokrinologų, tik apie 10 proc. vaikų nutukimo atvejų yra „tikrieji“: lemti genetikos, endokrininės sistemos sutrikimų ar kitų antrinių priežasčių. Pagrindinė vaikų nutukimo priežastis yra netinkama mityba ir fizinio aktyvumo stoka.
Ką daryti, kad vaikutis nestorėtų?
Išmintingai mažinkite maisto kaloringumą, bet taip, kad nenukentėtų patiekalo skonis ir maistinė vertė. Tai nėra paprasta, bet tikrai įmanoma. Tarkime, tarkuotą sūrį ar maltus riešutus puikiai pakeis lifolizuotos uogos, sviestą – jogurtas ir t.t.
Kruopų košes duokite tik viso grūdo. Neduokite manų, ryžių, kukurūzų košių.
Vaikui maistą gaminkite namuose.
Itin naudingi rūgštūs produktai (kefyras, rūgpienis), padedantys sureguliuoti žarnyno mikrobiotą. Gerųjų bakterijų maistas yra pakankamai skaidulinių medžiagų turintys produktai (grūdai, košės, daržovės, vaisiai).
Venkite greitai įsisavinamų angliavandenių, miltinių patiekalų, pagamintų iš baltų smulkaus malimo miltų.
Nors linkusiam pilnėti vaikui norisi mažinti valgymų skaičių, tai klaida. Vaikui turėtų būti užtikrintas penkių kartų per dieną valgymo reguliarumas: trys pagrindiniai valgymai (pusryčiai, pietūs, vakarienė) ir 2 užkandžiai. Tiesa, užkandžiai turėtų būti nekaloringi – vaisiai, daržovės, jogurtas.
Valgyti sodinkite tik prie stalo, su šeima, neleiskite valgymo metu žaisti ar naršyti telefone, nes taip ilgiau nepajuntamas soties jausmas ir vaikas suvalgo daugiau.
Vaikui būtina išgerti pakankamai vandens, tačiau – kuo rečiau saldžių gėrimų, sulčių, nektarų, vaisvandenių. Jei nesinori gurkšnoti vandens, paskaninkite vaisių skiltelėmis ar įlašinkite kelis lašus sulčių.
Pasistenkite, kad vaikas kuo daugiau judėtų, užsiimtų aktyviais žaidimais. Judėti vaikas turėtų bent vieną valandą kasdien.
Suaugę turėtų rodyti savo vaikams tiek sportavimo, tiek teisingo maitinimosi pavyzdį ir nevalgyti nerekomenduotinų produktų net ir pasislėpę nuo savo vaikų.
Svarbu
Nors šios dvi situacijos atrodo absoliučiai skirtingos, jų priežastys ir sprendimo būdai panašūs.
Pirmiausia turėtumėte pasitarti su šeimos gydytoju ir atlikti keletą tyrimų, kad būtų atmestos ligos, kurios gali lemti per greitą ar per lėtą svorio augimą (dažniausiai tai endokrininės ligos). Tyrimai parodys ir kokių medžiagų vaikui trūksta, gal būt bus skirti geležies ar vitamino D (ar kitų vitaminų) preparatai.
Jeigu tyrimai nerodo sveikatos sutrikimų, antrasis žingsnis turėtų būti vaiko mikrobiotos pažadinimas. Tam pasitelkite probiotinę mitybą (daugiau raugintų ir fermentuotų produktų) bei probiotikų preparatus. Probiotikų papildai padės išsijudinti gerosioms vaiko žarnyno bakterijoms ir subalansuos mikrobiotą. Pagerėjus medžiagų įsisavinimui, keičiasi vaiko apetitas, stabilizuojasi svorio priaugimas.
Susiję straipsniai