Kūdikis pirmus 3 mėnesius priaugo po 1,5 kg, paskui du mėnesius po 1 kg. Ar mes auginame „storą“ kūdikį? Jis toks bus ir užaugęs?
Maitinamas mamos pienu pirmojo pusmečio kūdikis per mėnesį turėtų priaugti 600–1000 g, kartais šiek tiek daugiau. Svorio augimui įtakos turi daug veiksnių – gimimo svoris, genetika (tėvų ir senelių kūno sudėjimas), mamos pieno kokybė, mamos sveikata, paties kūdikio sveikatos būklė. Gana dažnai svoris per daug auga tiesiog dėl per didelio maisto kiekio – kai kūdikis gauna pieno daugiau, nei jo fiziologinis poreikis, atsiranda galimybė augti antsvoriui. Vos tik mažyliui suverkus pasiūlyti krūtį yra klaida, nes jis gali tapti neramus ir dėl kitų priežasčių.
Žmogaus riebalinės ląstelės (adipocitai) formuojasi ir dauginasi ankstyvoje vaikystėje. Vėliau jos tik didėja savo tūriu. Todėl svarbu, kad iš pat pradžių jų nepasigamintų per daug. Storas ar apkūnus kūdikis gali tapti storu vaiku, o vėliau – ir nutukusiu paaugliu.
Jeigu vaikas gimė didesnis, jis tikriausiai ir liks didesnis, bet svarbu stebėti, kaip jis auga. Jeigu tėvai pamato, kad vaikas sveria truputį per daug, reikėtų pasitarti su vaiko gydytoju.
Kūdikio, mažo vaiko antsvorio rizikos veiksniai:
Mažai judančių moterų naujagimiai gimsta didesnio svorio nei fizinį darbą dirbančių ar sportuojančių.
Tų, kurios nėštumo metu valgė „už du“, ypač daug baltymų turinčio maisto, naujagimiai dažnai sveria virš 4 kilogramų.
Per didelis motinos svorio priaugimas nėštumo metu.
Motinos cukrinis diabetas, nustatytas nėštumo metu.
Apkūnių tėvų vaikams nutukimo tikimybė padidėja 50–60 proc.
Kūdikio, mažo vaiko permaitinimas.
Šeimoje susiklosčiusi perteklinės mitybos tradicija.
Mažas fizinis aktyvumas.
Neteisingos tėvų pažiūros pvz., „Drūtas vaikas – sveikas vaikas!“
Tik apie 10 proc. vaikų nutukimo atvejų yra „tikrieji“: lemti genetikos, endokrininės sistemos sutrikimų ar kitų antrinių priežasčių. Pagrindinė vaikų nutukimo priežastis – netinkama mityba ir fizinio aktyvumo stoka.
Ką daryti?
Kuo ilgesnis žindymas – tuo geriau. Žindymas yra geriausias vaiko biologinis svorio reguliuotojas. Motinos pieno energinė vertė kinta, priklausomai nuo augančio kūdikio poreikių. Žindomi kūdikiai nutunka daug rečiau, negu tie, kurie nuo gimimo maitinami pieno mišiniais.
Kūdikiui pavirkus, neskubėkite duoti valgyti. Kūdikiai gali verkti ir dėl kitų priežasčių, pvz., yra šlapi, nori glamonių.
Linkusiam perdėm priaugti svorio kūdikiui nepilkite į daržovių ar kruopų patiekalus krūties pieno ar pieno mišinio, nes jie padidina patiekalo energinę vertę.
Kruopų košių duokite tik viso grūdo. Jas gardinkite tik 2–3 ml šalto spaudimo aliejaus. Neduokite manų, ryžių, kukurūzų košių.
Į jokį kūdikio, mažo vaiko patiekalą nedėkite cukraus ar druskos, nes tai padidins mažylio ir taip jau neblogą apetitą. Cukraus ir druskos užtektinai yra produktuose, iš kurių gaminote patiekalą.
Vaikui maistą gaminkite namuose.
Itin naudingi rūgštūs produktai (kefyras, rūgpienis), padedantys sureguliuoti žarnyno mikrobiotą.
Gerųjų bakterijų maistas yra skaidulos, todėl vaiko maiste neturėtų trūkti grūdų, daržovių, vaisių.
Vaikui valgyti duokite 5 kartus per dieną: tai trys pagrindiniai valgymai (pusryčiai, pietūs, vakarienė) ir 2 užkandžiai (pastariesiems – tik vaisiai).
Būtina išgerti pakankamai vandens, jokių saldžių gėrimų, sulčių, nektarų, vaisvandenių. Jei vaikui nesinori gurkšnoti vandens, geriausia jį paskaninti vaisių skiltelėmis ar įlašinti kelis lašus sulčių.
Pasistenkite, kad mažylis kuo daugiau judėtų, užsiimtų aktyviais žaidimais, nes su svorio problemomis dažniau susiduria neaktyvūs vaikai.