Fotokoučingas – kas tai? Daugybė moterų vengia fotografuotis, bijo nuotraukose atrodyti „negražios, storos, senos, net turi objektyvo fobiją. Laikas susipažinti su fotokoučingu – puikiu metodu susidraugauti su savimi.
Koučerė Eglė ir fotografė Valerija pakvietė keletą moterų į unikalų susitikimą.
Pasakoja Eglė:
Fotokoučingas – tai psichodinaminio koučingo (kuris padeda įveikti emocinius ir energetinius pasąmonės blokus) ir jautrios, subtilios, profesionalios fotografijos derinys.
Kaip gimė idėja? Kartą neįvyko mano pačios laukta fotosesija, nes iki galo nesuderinome sąlygų ir idėjos. Tuomet mano draugė Rasa, kuri yra fotografė mėgėja, sutiko įgyvendinti mano norą. Tai baigėsi trimis valandomis puikiai praleisto laiko ir šūsnimi nuostabių nuotraukų. Šios nuotraukos palengvino savęs pristatymą socialinėje medijoje, bet svarbiausia – suteikė man daugiau pasitikėjimo savimi, įkvėpimo.
***
Vis dėlto grįžtant iš fotosesijos Rasa prasitarė, kad niekada nėra turėjusi savo fotosesijos ir neatsimena, kada buvo daryta paskutinė jai patinkanti nuotrauka. Šie žodžiai mane sujaudino. Supratau, koks galingas poveikis saviraiškai, pasitikėjimui savimi gali būti fotosesija, ir kartu – kokia tai jautri tema, kuri gali kelti nepatogumą, baimę ir sukurti neigiamas patirtis.
***
Užplūdo įkvėpimas šią problemą spręsti – padėti moterims įgyti daugiau pasitikėjimo savimi. Kad jos galėtų pamatyti, patirti ir priimti skirtingas savo asmenybės puses, nuotaikas, emocijas, apjungiant fotografiją ir koučingą.
Tada interneto platybėse pamačiau „Psichologinio portreto“ reklamą ir jo autorės Valerijos (Baltalapė_Foto) kurtas nuotraukas. Iškart jai parašiau ir papasakojau savo idėjas. Jau pirmojo pokalbio metu supratome, kad abi žavi tie patys dalykai, – atskleisti moters grožį, atrandant jos charakterį, vertybes, patirtį, o ne spraudžiant į visuomenės sukurtus rėmus ar madas. Kad mus žavi tikrumas, nesuvaidintos emocijos, gilių patirčių atspindžiai.
Fotokoučingas – projekto dalyvės:
Kai planavome pirmąjį fotokoučingo renginį, laikėme sugniaužę kumščius, kad pavyktų rasti dalyvių, kurios ryšis išbandyti šią naują koncepciją ir norės įveikti savo baimes, susikaustymą, nepasitikėjimą savimi prieš fotoaparatą. Taip pat – kad rugsėjo dienos nesugadintų lietus. Bet vasariškai šiltos dienos grožis, dalyvių drąsa ir atvirumas, šilta atmosfera ir palaikymas pranoko mūsų lūkesčius.
Renginį pradėjome gerdamos arbatėlę jaukioje erdvėje po medžiu, nuoširdžiai pasikalbėjome apie baimes, abejones fotografuojantis, iššūkius priimant moterišką besikeičiantį kūną. Viena iš dalyvių atvirai prisipažino, kad labiausiai nori sėsti į automobilį ir pabėgti. Vis dėlto atvirumas kuria pasitikėjimą, ryšį, jausmą, kad esi tarp žmonių, kurie tave supranta, priima, o tai savaime augina, palaiko, atpalaiduoja.
Įtraukėme truputėlį smagaus judesio ir juoko, kad suprastume, kuriose kūno dalyse tūno susikaustymas. Per koučingui skirtą programos dalį buvo naudojama psichosomatinė technika. Ji padeda kurti ryšį tarp kūno pojūčių, emocijų ir sąmoningo siekio labiau priimti ir mylėti save tokias, kokios esame.
Pasitelkusios vizualizaciją, tyrinėjome savo ryšį su vidine mergaite. Kiekvieną dalyvę šios technikos paveikė savaip. Kai kas pajautė ilgai nešiotą nerimą, įtampą ar baimę, kurie įvardinti iškart ima slūgti. Kitas palietė susitikimas su vidiniu vaiku, tarsi seniai pamesto vaikystė žaislo atradimas. Dalis dalyvių tiesiog pasinaudojo proga ramiai pabūti, pajausti savo vidų.
Fotokoučingas – projekto procesas:
Toliau laukė profesionali fotosesija gamtoje. Norinčios dalyvės buvo pagražintos makiažu. Vienoms moterims atsipalaiduoti pavyko gana lengvai, kitos džiaugėsi tuo, kad apskritai išdrįso sudalyvauti fotosesijoje. Buvo nepakartojama būti tarp moterų, kurios viena kitai žėrė komplimentus, nuoširdžiau šypsojosi ir juokėsi. Kone šūkiu tapo frazė: „Čia tiesa, o ne komplimentas!“
***
Tikrieji fotografės Valerijos darbo vaisiai pasimatė jau po renginio, kai dalyvės gavo savuosius portretus. Savo atsiliepimuose dalyvės išreiškė nuoširdų džiaugsmą gautomis nuotraukomis, atskleistu jų grožiu. Viena rašė: „Valerija, jūsų akimis pamačiau save gražią! Neturiu žodžių apsakyti savo jausmus, bet labai gera. Negaliu atsižiūrėti ir neįtikėtina, bet matau, kad tame gražios moters portrete esu aš pati… Kažkoks stebuklas“.
***
Kadangi pirmasis renginys puikiai pavyko, spalį ir lapkritį siūlome moterims asmenines fotokoučingo programas „Aš ir mano šešėlis“. Šiomis sesijomis siekiame suteikti emocinių vitaminų, naujos energijos ir įkvėpimo rudenio slogučiui nuvaikyti. Padėti moterims išdrįsti parodyti įvairius savo asmenybės atspalvius, nuotaikas. Palikti nuošalyje įprastus vaidmenis – mamos, žmonos, darbuotojos, verslininkės – ir leisti sau patyrinėti vidinį pasaulį, įkūnyti fėją, karę, magę, raganą ar karalienę.
Psichodinaminės krypties koučerė Eglė
Portretų fotografė Valerija