Kartais vaikas negali valgyti to, kas mums atrodo labai skanu. Jis alergiškas vienam ar kitam produktui. Konsultuoja gdytoja alergologė Audronė Giedraitienė.
Pieno pakaitalai
Dažniausiai pasitaikanti maisto alergija yra alergija karvės pienui ir jo produktams. Kai kurie vaikai visai jų negali valgyti, o kai kurie gali valgyti rūgpienį, kefyrą, natūralų jogurtą. Kad reikia balinti sriubą, yra mūsų sugalvotas dalykas. Sriuba būna labai skani ir be grietinės. Kartais vaikas gali gerti sojos ar ožkos pieną, tačiau varškės iš ožkos pieno geriau neduoti. Kartais vaikams, alergiškiems karvės pienui, tinka lydytas sviestas, bet geriau įlašinti alyvuogių aliejaus.
Dėl sojos pieno yra įvairių nuomonių, vieni rekomenduoja jo nevartoti, kiti sako, kad jis nekenksmingas.
Jei kartais duosite atsigerti sojos pieno, jei tinka, ar juo pabalinsite košę, manau blogiau tikrai nebus.
Vaikams virš metų galite pabandyti duoti per pus skiesto ožkos pieno.
Jei mamai atrodo, kad jos vaikui trūksta kalcio, galima duoti tablečių.
Prieskoniai
Gaminat maistą alergiškam vaikui, galite jį pagardinti krapais, petražolėmis, gelsve ar kitais žalumynais.
Reikėtų vengti aštrių ir raudonos spalvos prieskonių, tokių kaip pipirai, paprika. Svogūnai, česnakai tinka tik tada, kai jie yra termiškai apdoroti. Nereikėtų vartoti įvairių prieskonių mišinių, nes jų sudėtyje yra įvairių konservantų, dažiklių.
Mėsos patiekalai
Dažnai alergiškiems vaikams netinka veršiena, jautiena, dėl tokio pat baltymo, kuris yra ir karvės piene.
Netinka jiems ir vištiena, nes alergija kiaušiniui irgi vaikams dažnai pasitaiko. Alergiškiems vaikams rekomenduojama neriebi kiauliena, kalakutiena, aviena, triušiena. Kartais ir šios rūšys netinka, tada tenka bandyti „egzotišką“ mėsą: nutrieną, strutieną, žvėrieną. Kartais mamos jaudinasi, kad vaikui pritrūks geležies. Jei maistas yra įvairus, geležies gaus ir iš kitų produktų, pvz., iš špinatų. Kilus įtarimui, kad vaikui trūksta geležies, reikia kreiptis į gydytoją, kuris atlikęs kraujo tyrimus skirs reikiamą gydymą.
Standartinis meniu
Kartais mes vaikui iš anksto primetame savo nuomonę, ar skanu, ar ne. Vaiko skonio receptoriai susidaro augant, ir jis randa kitus produktus, kurie jam atrodo esą patys skaniausi.
Labai dažnai, mamos išsigąsta, kai pasakai, ko jų vaikutis turi vengti. Joms atrodo, kad daugiau nebėra, ką valgyti, o iš tiesų išbraukiami tik patys populiariausi ir labiausiai įprasti maisto produktai. Mamoms tenka iš naujo atrasti primirštus produktus. Kad maistas atrodytų įvairesnis, kartais prisireikia ir mamos fantazijos bei išradingumo. Juk tą patį obuolį galima pateikti ir virtą, ir keptą, ir sutrintą, ir supjaustytą.
Tiesiog reikia atsirinkti produktus, kurie tinka, ir su jais eksperimentuoti. Siūlyčiau mamoms, auginančioms alergiškus vaikučius, pasidalyti patirtimi apie maisto gaminimą mamų poklabių svetainėse.
Gardumynai
Alergišką vaiką pamaloninti mūsų įprastais skanumynais tikrai nelengva. Alergiškam vaikučiui netiks jokie saldainiai, kramtomos gumos, kai kurie vaisiai. Renkantis parduotuvėje skanumynus, reikia atidžiai perskaityti sudėtį, ar visos sudedamosios dalys tinka. Ir vėl reiktų pasitelkti fantaziją, vėl grįžti prie naminių skanumynų gamybos. Dažnai alergiškiems vaikams tinka namuose virti kompotai, uogienės, iš kurių galima pasidaryti želė. Galima iškepti sausainukų, naudojant putpelės kiaušinį, rugių ar kitus tinkamus miltus. Kiekvienam vaikui saldumynai bus individualūs. Tik aišku, kad nei saldainiai, nei riešutai, nei plakta grietinėlė ar kondensuotas pienas jiems netiks. Iš džiovintų vaisių greičiausiai tiks bananai, razinos, obuoliai, kriaušės.
Gaminat maistą visiems vaikams, tarp jų ir alergiškiems, reikėtų kuo mažiau vartoti druskos ir cukraus.
Tikrasis maisto skonis juntamas tada, kai jame nėra druskos. Druska alergijai įtakos neturi, tačiau per didelis kiekis skatina vandens kaupimąsi organizme. Cukrų alergiškiems vaikams geriau pakeisti fruktoze.
Kepimas, virimas, troškinimas
Visiems vaikams geriausiai tinka virtas, garintas ar troškintas maistas. Galima duoti ant laužo keptą maistą, kuris puikiai gali paįvairinti pabodusį racioną. Mažiausiai rekomenduojama riebaluose keptuvėje keptas maistas, kai jis prisigeria riebalų ir apsunkina virškinimą.
Ką gerti
Alergiškam vaikui geriausia pasiūlyti paprasto mineralinio ar šaltinio vandens. Gazuotas gėrimas, aišku, netiks. Galima duoti atsigerti sulčių, geriau pačių pagamintų, kompoto (iš šviežių ar džiovintų vaisių ir uogų). Tiks juoda ar žalia arbata. Geriamasis jogurtas, kefyras, kisielius tiks ne kiekvienam, o kakavą, limonadą reikėtų pamiršti.
Sultys geriausiai tiks obuolių, kriaušių, serbentų, spanguolių, slyvų, bananų. Netinka multivitaminų, citrusinių vaisių sultys.
„Mamos žurnalas“