Žodis „atostogos“ primena malonumus, pramogas ir poilsį. Bet visi jas įsivaizduojame skirtingai.
Kaip geras atostogas įsivaizduoja vaikai
Žvelgdami į atostogas vaikų akimis, galime galvoti, kad jiems atostogos siejasi su galimybe neiti į mokyklą, darželį, pamokų neruošimu, galėjimu keltis kada nori, o ne tada, kai reikia, bėgiojimu kieme draugų būryje, važiavimu su tėvais prie jūros arba buvimu su seneliais.
Kaip geras atostogas įsivaizduoja tėvai
Tėvai galėtų pasakyti, kas yra geros atostogos suaugusiesiems. Mes manome, kad atostogos geros tuomet, kai patiriame naujų įspūdžių, nuotykių ir atitrūkstame nuo kasdienės rutinos. Atostogas mes įsivaizduojame kaip kelionę į egzotišką šalį, pvz., į Tailandą, Indiją arba bent jau smagų pagulėjimą Palangos ar Nidos pliaže, sėdėjimą prie laužo su draugais, bendravimą, maudynes ir žiūrėjimą į ežerą.
Atostogos ne namie
Tiek vaikams, tiek suaugusiesiems reikia panašių dalykų. Planuodami atostogas, tėvai turi gerai pasukti galvą, nes vaikai atostogų turi išties nemažai. Ar jiems važiuoti į stovyklą? O gal geriau pas senelius?
Vienas iš būdų atsikvėpti tiek tėvams, tiek vaikams – išleisti vaikus į stovyklą arba paviešėti pas senelius.
Apie stovyklas ir jų privalumus bei trūkumus daug pasakyta. Vieniems vaikams patinka praleisti dieną su numatyta programa ir rėžimu. Tuo pasižymi beveik visos stovyklos, pradedant skautų ir baigiant stovykla, kur rengiamos diskotekos ir madų pristatymai. Jei vaikas mėgsta bendrauti su kitais vaikais, įvairias šventes bei pramogas ir moka laikytis nustatytų taisyklių, jam stovykloje bus smagu. Yra dalis vaikų, kurie taip ir nepamėgsta šurmulio tarp nepažįstamų ir naujų žmonių. Jie taip greitai nepripranta prie stovyklos gyvenimo keliamų reikalavimų. Jiems nepatinka keltis ryte pagal komandą ir eiti miegoti tam tikrą valandą. Tokiems vaikams labiau patinka per atostogas bėgioti kieme, vykti kur nors su tėvais arba būti lepinamiems senelių.
Kai kurie tėvai domisi, ar vaikų atostogos pas senelius nėra našta seneliams ir tam tikra kančia vaikams.
Iš tiesų anūkų ir senelių ryšys yra būtinas vaikui suvokti apie pasaulį, apie kartas, kurios keičia viena kitą. Žinoma, kad dauguma senelių lepina vaikus labiau negu tėvai, perka jiems daugiau saldumynų arba leidžia tai, ko neleidžia tėvai. Kartais seneliai ir tėvai tarpusavyje varžosi, kurie iš jų yra geresni vaikų auklėtojai, ginčydamiesi, ar vaikas daugiau valgė, ar jis buvo linksmesnis ir ramesnis būdamas su seneliais, ar su tėvais. Tokios varžybos verčia jaustis tėvus mažiau kompetentingais ir pyktis su seneliais dėl skirtingo auklėjimo stiliaus. Dažnai galime išgirsti mamas sakančias: „Grįžo vaikas iš paviešėjimo pas senelius ir visiškai nebeklauso“. Natūralu, kad esant skirtingiems reikalavimams (o senelių ir tėvų reikalavimai paprastai skiriasi), vaikas patiria tam tikrą chaosą grįžęs į namus, kol vėl prisitaiko prie namų režimo. Nėra nieko blogo, kad seneliai palepins vaiką ir daugiau leis nei tėvai. Tai juk atostogos!
Gal sunkiau mamoms susitaikyti su įsivaizdavimu, kad pas senelius vaikui geriau nei namuose. Norisi patarti mamoms leisti vaikui pabūti ten, kur jam gera, ir tuo metu pailsėti pačioms nuo kasdienio rūpinimosi vaikais. Čia visi gali patirti teigiamus jausmus: seneliai – būdami su anūkais, tėvai, kuriems nereikia tuo metu rūpintis vaikais ir vaikai, kurie gali būti lepinami senelių.
Bendros šeimos atostogos
Dalis tėvų ir vaikų atostogų sutampa ir praleidžiamos kartu. Išlaikyti pusiausvyrą tarp rūpinimosi vaikais ir poilsio yra sunku, nes rūpestis vaikais, ypač kol jie maži, reikalauja daug jėgų. Nėra lengva išsiruošti prie jūros ar ežero su dviem vaikais, kurie yra skirtingo amžiaus ir turi skirtingus norus: kai šešiametis sūnus nori leisti laiką karuselėse, paauglė dukra prašosi išleisti į diskoteką parke ir pyksta, kuomet tėvai sėdi prie karuselių ir laukia, kol pasisups jaunėlis. Tuomet tėvų atostogos tampa dar vienu bandymu suderinti visų norus be konfliktų. Bendros atostogos parodo šeimos narių gebėjimą būti drauge. Ką daryti, jei mama nori pagulėti pliaže, tėvas – pažaisti tenisą, o vaikai – nueiti į atrakcionus? Ką rinktis ir kaip tartis, kad neįsipliekstų konfliktas? Čia tiek tėvams, tiek vaikams galima patarti: sužinoti visų šeimos narių norus ir tuomet nuspręsti, ar jie visi gali būti įgyvendinti (dėl pinigų ir laiko kiekio). Kiek pinigų ir laiko skirsite vaiko karuselėms, tėčio tenisui? Kitas žingsnis – kas su kuo ir kiek laiko praleis tenkindamas savo norus. Kai mama gulės pliaže arba tėtis žais tenisą, su kuo bus vaikai? Aptarus šiuos klausimus, bus lengviau leisti atostogas taip, kaip kiekvienam norisi, ir gauti didesnę dalį malonumų nei kasdieniame gyvenime.
Psichologė Rasa Pietarienė
„Mamos žurnalas“