Probiotikai skiriami gana dažnai, todėl reikėtų žinoti jų vartojimo taisykles, kad nesumažėtų veiksmingumas.
Kada skiriama probiotikų. Dažniausiai probiotikų skiriama viduriuojančiam vaikui. Gydytojas gali rekomenduoti probiotikų nusilpus imunitetui, esant alergijai ar per virusų (peršalimo ir viduriavimo) sezoną, taip pat gydantis antibiotikais.
Vartodami probiotikus, vaikai lengviau serga kvėpavimo takų ligomis – faringitu, gripu, ūmia virusine respiracine infekcija. Probiotikus siūloma įtraukti į atostogų-kelionių vaistinėles, nes jie padeda pasikeitus įprastinei mitybai. Probiotikai skiriami po operacijų, kai ligonis būna nusilpęs.
Mokslas vis labiau linksta prie minties, kad mikrobiotos ir ligų ryšys yra abipusis: ne tik ligos sukelia gerųjų ir blogųjų bakterijų disbalansą žarnyne, bet ir šis disbalansas sukelia ligas.
Kokios rūšies probiotikus vartoti. Vaistinėse yra nemažai probiotinių preparatų. Paprastai gydytojas skiria preparatą pagal konkretaus žmogaus situaciją. Renkantis probiotiką vis dar manoma, kad kuo daugiau gerųjų bakterijų įeina į probiotiko sudėtį, tuo geriau. Tai – mitas. Mūsų visų mikrobiota (gerosios bakterijos, gyvenančios mūsų žarnyne) labai įvairi ir individuali. Probiotikas tik padeda jai natūraliai atsikurti, o ne ją modifikuoja.
Reikia žinoti, kad probiotikai gali būti bakteriniai ir nebakteriniai, kitaip tariant, tai vadinamosios gerosios bakterijos (bakteriniai probiotikai) ir mieliagrybis (nebakterinis probiotikas). Mieliagrybis probiotikas yra vienintelis – Saccharomyces boulardii. Šis yra 10 kartų didesnis už bakteriją, tad jis gali „prisikabinti“ prie savęs ir išvesti iš organizmo kur kas daugiau patogeninių mikroorganizmų. Jis vienintelis natūraliai atsparus antibiotikams, tad jį galima vartoti kartu su gydytojo skirtais antibiotikais.
Kadangi probiotikai gaminami iš gyvų mikroorganizmų, juos gaminant turi būti laikomasi griežčiausių technologijos reikalavimų, todėl geriau rinktis žinomų firmų, laiko išbandytą produkciją. Žinomose farmacinėse firmose kokybė nuolatos tikrinama. Puiku, jei probiotikas registruotas kaip vaistas, o ne kaip maisto papildas, tuomet dėl jo kokybės bei klinikinių įrodymų abejonių nekyla.
Kaip vartoti. Keliaudamos pro virškinimo traktą, gerosios bakterijos susiduria su skrandžio rūgštimis, tulžies druskomis. Kad jos išliktų veiklios ir tokios pasiektų žarnyną, reikia vartoti tokias dozes ir tokia forma, kaip pateikia gamintojas. Tablečių nereikėtų trinti ir kitaip smulkinti, kapsulių nereikėtų atidarinėti.
Gerosios bakterijos paprastai geriamos ryte ir vakare valgant ir užsigeriant vandeniu. Probiotikų nepatariama užgerti vaisvandeniais, gazuotu mineraliniu vandeniu, sultimis.
Jeigu gamintojas nenurodė kitaip, probiotikus laikykite originalioje pakuotėje kambario temperatūroje. Kaip ir kiti vaistiniai preparatai, probiotikai turi būti sunaudoti iki jų galiojimo datos pabaigos.
Probiotikai geriami tiek laiko, kiek nurodė vaiko gydytojas, dažniausiai tai būna 10–21 diena.
Ar probiotikai gali pakenkti? Tokia baimė nepagrįsta – juk gerųjų žarnyno bakterijų mes nuolat gauname ir su maistu, pavyzdžiui, valgydami pieno produktus ar raugintas daržoves. Be to, probiotikai organizme ilgai neužsibūna. Jie palengvina organizmo būklę sunkiu laiku, kol pats žarnynas stabilizuojasi.
Probiotikai:
Reikiamais kiekiais patekę į organizmą stabdo žarnyne žmogui pavojingų bakterijų (streptokokų, atskirų žarnyno lazdelės padermių, salmonelių, stafilokokų, pseudomonų, protėjų ir dizenterijos sukėlėjų šigelų) veiklą, išskiria jas naikinančias medžiagas.
Stipriai prilimpa prie žarnų sienelių ir taip atima gyvybinę erdvę bei maisto medžiagas iš jau minėtų ligas sukeliančių bakterijų.
Gerina kalcio pasisavinimą, o tai svarbu bet kurio amžiaus vaikams ir suaugusiesiems.
Išskiria fermentų, būtinų suvirškinti pieno produktus.
Stimuliuoja imuninę sistemą, padeda organizmui gintis nuo užkrečiamųjų ligų.
Skatina susidaryti organizmui svarbius B grupės vitaminus.
Svarbūs šalinant iš organizmo cholesterolio perteklių
Konsultavo vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai