Daugėjant asmenų, kuriems diagnozuotas autizmo spektro sutrikimas (ASS), daliai visuomenės tai tampa kliūtimi, nes nesuprantama kaip tinkamai bendrauti ir elgtis, kartais baiminamasi dėl savo nežinojimo. Nors Lietuvoje trūksta pedagoginės literatūros šia tema, išleista nauja edukacinė knyga gali padėti visuomenei suprasti ir bendrauti su ASS turinčiais asmenimis. Pirmoji tokio pobūdžio grožinės literatūros knyga Lietuvoje – „Pelėdžiukas ir sapnų mašina” – gali būti pagalba, kuri ne tik keičia mąstymą, bet ir skatina bendravimą, gali padėti geriau suprasti ASS požymius ir užmegzti kontaktą su kitokiais asmenimis.
Knygos autoriaus Mariaus Marcinkevičiaus teigimu „Pelėdžiukas ir sapnų mašina” yra ne tik knyga. Tai – komunikacijos būdas, kuris padės vaikams ir suaugusiems kalbėti apie autizmą, geriau suvokti ir priimti neįprastą elgesį. „Bendraudamas su autistiškus vaikus auginančiomis šeimomis ir pačiais vaikais, domėjausi kuo šie vaikai ypatingi, su kokiais sunkumais jie susiduria ir kokios jų stiprybės. Po šių susitikimų sutiktus autistiškus žmonės pradėjau matyti kitaip. Jų pasaulio pažinimas man padėjo juos suprasti bei atpažinti daugelį situacijų, kurios dažnu atveju kelia visuomenei pasipiktinimą ar net baimę. Sukauptos žinios prisidėjo prie noro dalintis. Manau, daugeliui skaitytojų praplėstos žinios per aptarimą, padėtų reaguoti, galiausiai išsklaidyti mitus, kviečiant pradėti svarbų dialogą ir kartu siekiant darnesnio santykio. Ši knyga yra puikus resursas logopedams, specialiesiems ir socialiniams pedagogams, psichologams, tėvams ir visiems, kurie nori geriau suprasti ir bendrauti su asmenimis, turinčiais ASS” – apibendrina rašytojas M.Marcinkevičius, kurio istorijos gyvena ne tik knygose, bet jų pagrindu yra kuriami spektakliai, miuziklai ir animaciniai filmai.
„Autistiški žmonės kartais gali būti arčiau nei mes įsivaizduojame – vaikas klasėje, kaimynas, kolega, tolimas giminaitis. Kuo anksčiau mes pradėsime vienas kitą pažinti, tuo greičiau imsime matyti ne tik vienas kito skirtumus, bet rasime ir panašumų, pastebėsime ne tik vienas kito sunkumus, bet ir įvertinsime stiprybes. Knyga „Pelėdžiukas ir sapnų mašina“ gali tapti puikia šios pažinties pradžia ne tik tarp mažiausių skaitytojų, bet ir tarp suaugusiųjų, kurie skaitys šią knygą vaikams“, – mano Jurgita Žalgirytė – Skurdenienė, medicinos psichologė, muzikos terapeutė, konsultuojanti autistiškus asmenis ir jų šeimas.
„Augindami vaikus siekiame suteikti jiems, kuo platesnį požiūrį į pasaulį, aplinkinius, ugdyti toleranciją ir supratimą. Kai mano autistiškas sūnus pradėjo lankyti pirmąją klasę, aš per tėvų susirinkimą pasakiau jo diagnozę. Jaučiau stiprų palaikymą iš tėvų, nes jie pradėjo domėtis, koks tai sutrikimas, ką tai reiškia, prašė manęs literatūros, jog galėtų plačiau supažindinti. Tėvams buvo svarbu gauti aktualią medžiagą, kad galėtų teisingai atsakyti į savo vaikams kilsiančius klausimus. Džiugina, kai tėvai yra suinteresuoti, ne tik tuo, kad nesityčiotų ir priimtų jo vaiką, tačiau, kai rūpinasi, kad jo vaikas nebūtų tas, kuris tyčiojasi iš kitų: žemesnių, apkūnesnių, keistai besielgiančių ar kalbančių kitaip“, – komentuoja Kristina Košel-Patil, Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos pirmininkė.
Pasak K. Košel-Patil, su kiekvienu vaiku, nesvarbu, ar jis priklauso neuroįvairovei ar yra įprastos raidos vaikas, galima atrasti tinkamą būdą, kaip bendrauti, kaip paaiškinti dalykus ir įdiegti gyvenimo vertybes: „Knyga apie pelėdžiuką gali būti viena iš priemonių, kuri padės vaikams geriau suprasti savo darželio ar klasės draugą, kuris skiriasi nuo jų elgesiu ar mąstymu, ugdys toleranciją ir, tikiuosi, paskatins bendrystę ir draugiškumą.“
Knygą išleidusio Rotary klubo “Romuva”, šiemet švenčiančio savo veiklos Lietuvoje 20-metį, Tarybos narė Regina Navickienė antrina: „Kartu su projekto partneriais Lietuvos kultūros taryba siekiame apjungti pajėgas dėl bendro tikslo: laimingos ir darnios visuomenės kūrimo, didinant ypatingų vaikų integravimą į ją. Nuoširdžiai tikime šios knygos nauda, nes ji leidžia pasinerti į skirtingus pasaulius, įsijausti į įvairius veikėjus, lavina emocinę inteligenciją, padeda suprasti kitus žmones ir jų pojūčius. O tai skatina empatiją ir pagarbą kitokiems žmonėms.“