Londonas, Dublinas, Alanija, Šarm el Šeikas, Hurgada – galima vardinti ir vardinti maršrutus, kuriais lietuvių kūdikiai skraido nuo gimimo.
Nenuostabu, kad prisikaupė krūvelė klausimų, kaip skraidyti su „leliukais“.
Skridau lietuvių pamėgtu maršrutu – į Londoną. Trys mamų ant rankų laikomi vaikeliai vieningai rėkė – kodėl?
Priežasčių daug. Pagrindinės priežastys kelios – mažyliai jaučia aplinkos pasikeitimą ir tai juos dirgina, jaučiasi nepatogiai, kai specialiu diržu prisegami prie mamos ar tėvo saugos diržo (tokie yra saugos reikalavimai ir jie nekeičiami), o gal ir mamos ne visai pasiruošusios skrydžiui su mažais vaikais.
Mažyliai jaučia mamų ir kitų artimųjų nuotaikas – jei mama, laikanti ant rankų kūdikį, bus pilna baimės ir nerimo, tą patį jaus ir mažasis žmogus. Nė neįsivaizduojate, kaip mažus vaikus veikia atsisveikinimo su artimaisiais prieš skrydį ceremonijos, ašaros.
Dar viena neramumo priežastis – skrydis vaikui yra neįprastas įvykis: nauja aplinka, žmonių šurmulys, apribota laisvė judėti. Trejų metų ir vyresniems vaikams jau galima paaiškinti su skrydžiu susijusias procedūras:registracija, bagažo priėmimas, dokumentų patikrinimas, muitinė, įsodinimas į lėktuvą, kilimas ir leidimasis. Kai vaikai žino, kas bus, jie yra ramesni.
Vaikai gali verkti, nes kylant ir leidžiantis užgula ausis. Kilimo ir leidimosi metu duokite kūdikiui čiulptuką ar buteliuką su gėrimu. Dažniau ryjant seiles, greičiau susilygina slėgis vidurinėje ausyje.
Vyresniems padės čiulpiami saldainiai ar gėrimai. Aprenkite vaiką patogiais laisvais drabužiais, apaukite patogiais lengvais batais. Atvykite į oro uostą anksčiau. Vaikams būdinga tyrinėti aplinką, o vaikų ir bagažo priežiūra atima laiko. Oro uoste reikėtų būti apie 2 valandas prieš skrydį. Su vyresniu vaiku sutarkite dėl elgesio taisyklių: pvz., tuo atveju, jei pasimestumėte, vaikas turėtų ne klaidžioti, o likti vienoje, kad lengviau jį galėtumėte rasti.
Teks skristi į Airiją pas vyrą su 4 mėn. sūneliu – kaip pasiruošti skrydžiui?
Į lėktuvo kabiną būtina pasiimti pora atsarginių sauskelnių, marlinių vystyklų, papildomą drabužėlių komplektą, čiulptuką, vystyklus pakeiskite prieš lipdami į lėktuvą. Kilimo ir žemėjimo metu duokite kūdikiui čiulptuką ar buteliuką su gėrimu ar pieno mišiniu (jam pagaminti pasiimkite mišinio miltelių, o vandens turėtumėte gauti lėktuve). Jeigu žindote ir atėjo laikas žindyti, lėktuvo palydovė turėtų suteikti sąlygas tai daryti. Pasinaudokite pirmumo teise į lėktuvą patekti be eilės. Kiti kūdikio priežiūrai skirti daiktai, pvz., kėdutė, vežimėlis turėtų būti atiduodami į bagažą.
Skrydį derinkite ir prie kūdikio sveikatos būklės – su sergančiais bet kokia liga kūdikiais negalima skristi!
Taip pat negalima skristi 3-4 paras po kūdikio paskiepijimo. Turi būti skiriama dėmesio ir teisiniam aspektui. Keliaujant su kūdikiais, vaikais svarbu susitvarkyti visus kelionei reikalingus dokumentus. Jei vyksta abu tėvai, jokių papildomų dokumentų, išskyrus mažylio gimimo liudijimą ir/ar vaiko pasą, nereikia. Gimimo liudijimas yra vienintelis dokumentas, kuriame nurodyti abu vaiko tėvai. Vaiko dokumentų gali paprašyti pasieniečiai, ir tai natūralu.
Kokių vaistų duoti kūdikiui, kad jis lėktuve būtų ramus?
Pagrindinis vaistas – mamos dėmesys. Laikykite prie savęs, kalbinkite, atkreipkite dėmesį į nediduką žaisliuką, rodykite reklaminius bukletus (jų lėktuvuose visuomet didelė gausa), duokite juos paskaityti vaikui, nesvarbu, kad liks skutai, duokite čiulptuką (jų derėtų turėti kelis, nes vienas gali nukristi ant grindų). Svarbu kūdikį užimti, kol jis neužsinori miego. Nuovoki mama pagal mažylio verksmo tonus sprendžia, gal jis nori valgyti – jei taip, jis turi būti pavalgydinamas. Išalkusio mažylio nenuramina jokio priemonės, išskyrus valgį.
Ar tiesa, kad savaitę prieš ruošiantis skrydžiui su kūdikiu jam reikia duoti homeopatinių raminamai veikiančių vaistų? Parašykite jų pavadinimus.
Tokių vaistų nėra. Jokių raminamųjų vaistų kūdikiui prieš skrydį nereikia duoti.
Norėjau į lėktuvą, skrendantį į Dubliną, įsinešti 11 mėn. Austėjos kėdutę, kurioje ji sėdi automobilyje, tačiau neleido – kodėl?
Kėdutės ir lėktuvų sėdimosios vietos yra skirtingo dydžio, todėl ne visos kėdutės tinka. Netinkanti kėdutė apsunkina skrydį. Prieš perkant bilietus dera sužinoti, ką galite pasiimti į lėktuvo saloną kūdikio saugumui ir komfortui. Save gerbianti bendrovė turėtų instrukciją pateikti raštu, tam, kad informacija būtų tiksli, nekiltų nereikalingų ginčų salone. Vaikas iki dvejų metų, net ir naujagimis, yra prisegamas specialiu diržu prie mamos ar tėvo saugos diržo. Mažylis, būdamas arčiau tėvų, jaučiasi saugiau, būna ramesnis.
Dvejų metų Simas labai judrus. Kai jis negauna laisvės, prasideda rėkimas ir kitos reakcijos. Ką su juo daryti lėktuve – girdėjau, kad ten vaikai pririšami?
Taip, teisingai girdėjote – tokie yra saugos reikalavimai. Vaikai nenori sėdėti ramiai ir būti perjuosti diržu, verkia, muistosi, tačiau dėl to negalima nepaisyti saugumo reikalavimų. Vaikai negali bėgioti po lėktuvą, nes gali būti oro duobių ir jie pargrius, susižeis. Dvejų metų ir vyresni vaikai mėgsta stebėti judančius objektus.
Prieš pirkdami bilietą turite informuoti, kad skrisite su mažu vaiku, ir paprašyti vietos prie lango. Skrydžio palydovė gali leisti smulkaus sudėjimo vaikus paimti ant kelių (prisegs papildomu diržu). Jeigu mažam vaikui būtina pavaikščioti, pvz., nueiti į tualetą, jį reikia vesti už rankos.
Kada duoti valgyti 2,5 m vaikui – prieš skrydį, jo metu ar iš viso neduoti? Mačiau, kaip vaikas lėktuve vėmė. Šiais metais teks skristi į Prancūziją. Ar vėmimas priklauso nuo skrydžio trukmės?
Specialiai vaikų skrydžiui ruošti nereikia. Dažniausia tėvų daroma klaida ta, kad jie prieš skrydį vaikus primaitina pyragaičiais, saldainiais, prigirdo įvairiais vaisvandeniais, dar ir saldainių pasiima į lėktuvą. Taip nedarykite. Vaiką galima pamaitinti po skrydžio arba skrydžio metu duoti lengvo užkandžio, o kai nori gerti – vandens, kurio gaunama lėktuve. Jautresni vaikai gali pradėti vemti, kai lėktuvą mėto, t.y. kai jis patenka į oro duobes. Apskritai, vaikai geriau ištveria skrydį nei ilgesnę kelionę automobiliu. Vėmimas nepriklauso nuo skrydžio trukmės.
Kada su mažu vaiku nepatartina skristi?
Skrydį turėtumėte atidėti, jei:
Bet kokio amžiaus vaikas ūmiai serga, pvz., kosi, sloguoja, turi temperatūros ar viduriuoja.
Po ūminės ligos nepraėjo viena savaitė.
Po bet kokios operacijos nepraėjo 2-3 savaitės.
Vaikas serga mažakraujyste (hemoglobino yra mažiau 100 g/l).
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai
Skrydžiai į Londoną mano vaikams įprasti nuo pat pastojimo 🙂 Skraidžiau iki paskutinio mėnesio ir po to po mėnesio pertraukos vėl skraidžiau su vaiku.
Mažiukai žindo kylant ir leidžiantis, tai jiems tų ausų neužgula. Žodžiu, vargo nematėm. Svarbu jau tiek nesuvakarėti, kad visko bijoti. Žmogus stiprus gyvūnas – viską ištveria 🙂