Gydytojai sveikina šeimas, apsisprendusias susilaukti antrojo vaikelio po 3 metų pertraukos, nes tai idealus tarpas medicininiu požiūriu – moteris jau būna baigusi žindyti ir susigrąžinusi prarastas jėgas. Ruoštis antrajam gimdymui daug ramiau ir paprasčiau, nei pirmajam. Jau daug žinoma, patirta. Tačiau jaunos mamos visada turi šimtus klausimų.
Kodėl antrasis gimdymas greitesnis?
Pakartotinai gimdančios moters gimdos kaklelis po pirmojo gimdymo jau būna pakitęs ir nėštumo pabaigoje būna atsidaręs net 2-3 centimetrus. Moteris to nejaučia, bet prasidėjus sąrėmiams, kakleliui nebereikia atsidarinėti tų pirmųjų centimetrų. Kitaip tariant, pirmą kartą gimdant gimdos kaklelis pirma lyginasi iš ilgo ir plonėja, o išsilyginęs atsidarinėja. O antrą kartą gimdos kaklelis ir lyginasi, ir atsidarinėja vienu metu. Todėl gimdymas vyksta trumpiau. Antrasis gimdymas už pirmąjį paprastai būna trumpesnis 5-6 valandomis. Pirmasis gimdymas turėtų trukti nuo 12 iki 18 valandų, o antrasis gimdymas – nuo 7 iki 10 valandų.
III ir IV gimdymai – dar greitesni.
Moterys įsitikinusios, kad antrasis gimdymas gerokai lengvesnis?
Dažniausiai, bet ne visada. Juk gimdymo sėkmė priklauso nuo daugybės veiksnių. Gal antras vaikutis gerokai didesnis už pirmąjį? Jei taip, jam gimti bus sunkiau. Svarbu, ir koks intervalas tarp gimdymų. Labiausiai gimdymų skirtumą jaučia tos, kurios antrąkart gimdo po 1-2 metų. Jei po pirmojo gimdymo praėjo 15 metų, jis teoriškai bus sunkesnis, nei tas, kuris būtų po 1-2 metų. Vis dėlto antrasis gimdymas, nors jis būtų ir po dešimtmečio, bus antrasis. Neseniai mūsų ligoninėje gimdė moteris po 16 metų pertraukos. Ji pagimdė lengvai, per 2 valandas.
Dauguma moterų pasakoja, kad antrojo gimdymo sąrėmiai kažkokie kitokie, nei pirmojo. Pirmojo gimdymo sąrėmiai – lėti, monotoniški, antrojo – aštresni, stipresni. Kodėl?
Taip yra dėl to, kad antrasis gimdymas greitesnis. Per pirmąjį gimdymą sąrėmiai trunka ilgiau, todėl ir atrodo lėti, monotoniški. Per antrąjį gimdymą sąrėmiai vargina trumpiau, bet yra kiek skausmingesni. Čia daug ką lemia ir moterų psichologija. Juk primą kartą moteris nežino, kaip bus, laukia, kol „skaudės dar labiau“. Antrą kartą ji žino, ko laukti, bijo, tai atrodo, kad ir skauda labiau. Gal dėl to antrą kartą gimdančios moterys dažniau prašo epidūrinio nuskausminimo.
Pirmasis vaikelis turi prasiskinti kelią pro gimdymo takus. Antrajam keliai jau „praminti“. Ar tai rodo, kad pirmagimiai patiria daugiau gimdymo traumų, gimsta sunkiau?
Jei gimdymas normalus, jokio skirtumo vaikučiams nėra. Antrajam kiek lengviau, nes gimdymo kelias jau būna praskintas.
Kuo skiriasi pogimdyminis periodas po pirmojo ir po antrojo gimdymų?
Po antrojo gimdymo skausmingiau susitraukinėja gimda (beje, po trečiojo ir kitų gimdymų gimda traukiasi dar skausmingiau). Paprastai antrą kartą gimdančios moterys turi daugiau pieno. Čia vėl svarbi psichologija. Jos jau žino, kaip žindyti, nebedaro klaidų, kurias darė pagimdžiusios pirmąjį kartą.
Kas kelerius metus moterims patariate gimdyti?
Idealu gimdyti kas 3 metus. Ir būtinai gimdymui ruoštis, jį planuoti. Kalbame apie mamos sveikatą, nes vaikelis pasiima tiek, kiek jam reikia. Jei moteris pastos dar žindydama pirmagimį, ji „apvogs“ jau augantį mažiuką ir save. Verta baigus žindyti palaukti dar metus, kad pailsėtų organizmas.
Taip ir susideda tie treji metai: metus moteris maitina, metus ilsisi, o po to beveik metus nešioja antrą vaikelį. Gimdant pametinukus moters organizmas labiau alinamas, juk vaikutis pasiima iš mamos kalcį ir geležį. Todėl moterys skundžiasi, kad trupa dantys, slenka plaukai.
Trumpai
Antrasis gimdymas 5-6 valandomis trumpesnis už pirmąjį
Antrą kartą gimdant sąrėmiai bus greitesni ir veržlesni nei pirmąjį kartą
Po antrojo gimdymo greičiau ir skausmingiau susitraukinėja gimda
Po antrojo gimdymo bus daugiau pieno
Antrasis vaikas paprastai gimsta 300 g sunkesnis už pirmąjį
Tiesa ir pramanai apie antrąjį nėštumą:
Pilvas per antrąjį nėštumą bus didesnis
Taip. Akivaizdu, kad per antrąjį nėštumą pilvas pasirodo anksčiau, nes pilvo raumenų tonusas būna mažesnis, o raiščiai – išsitampę. Pirmojo nėštumo metu pilvas pradeda labiau augti tik 5-6 mėnesį, o per antrąjį nėštumą pilvukas jau gali pasirodyti ir 4 mėnesio pradžioje. Pilvo didėjimas nerodo, kad labiau didėja ir gimda. Ji didėja palengva, tokiu pat greičiu, kaip ir pirmąjį kartą.
Pirmojo nėštumo metu jaučiausi labai blogai. Taip pat bus ir antrą kartą
Ne. Žinoma, pykinimas ar kojų mėšlungis gali pasikartoti, nes tiek pirmojo, tiek antrojo nėštumo metu organizme vyksta tie patys pakitimai. Tačiau antrasis nėštumas gali praeiti labai lengvai, be jokių negalavimų. Liaudiškai tariant, organizmas jau būna „išsitreniravęs“ būti nėščias ir į nėštumą reaguoja paprasčiau.
Vaisiaus judesius pajusiu anksčiau
Taip. Jei pirmojo nėštumo metu vaisiaus judesius moteris pajunta 20-22 savaitę, tai antrojo nėštumo metu juos pajus 18 savaitę. Taip yra dėl to, kad moteris geriau atpažįsta vaisiaus judesius, be to, gimdos jautrumas būna didesnis. Aukštos ir lieknos moterys vaisiaus judesius pajunta anksčiau.
Beje, kada moteris pajus vaisiaus judesius, labai subjektyvu. Pagal tai gimdymo datos jau nenustatinėjama.
Antras vaikutis gims sunkesnis, nei pirmasis
Taip. Pastebėta, kad antrasis vaikutis būna sunkesnis už pirmąjį vidutiniškai 300 g. O trečiasis paprastai sveria mažiau už antrąjį.
Gimdymas prasidės anksčiau
Ir taip, ir ne. Gimdymas gali prasidėti ne laiku dėl įvairiausių veiksnių. Paprastai tik po 3 ar 4 gimdymų gimdos kaklelis būna nebe toks elastingas ir nesugeba išlaikyti nėštumo iki galo. Todėl su kiekvienu gimdymu didėja tikimybė, kad kūdikis gims truputį anksčiau.
Teks vėl daryti cezario pjūvį
Ne. Jei pirmasis cezario pjūvis atliktas ne dėl motinos ligų ar siauro dubens, o dėl atsitiktinių aplinkybių (pavyzdžiui, vaikutis gimdymo metu pritrūko deguonies ar jis buvo įsitaisęs sėdynine pirmeiga), antrą galėsite pagimdyti pati. Jei pirmasis cezario pjūvis buvo planuotas dėl rimtų mamos ligų ar siauro dubens, jį teks atlikti ir antrą kartą.
Gimdymas bus lengvesnis
Ne visai tiesa. Antrasis gimdymas bus trumpesnis, bet ar lengvesnis, tai kažin. Kadangi antrą kartą gimdos kaklelis atsidarinėja greičiau, sąrėmiai būna stipresni ir skausmingesni.
Vėl kirps tarpvietę
Ne. Dabar tarpvietės kirpimų mažėja, stengiamasi kirpti tik tada, kai tai neišvengiama. Jei plyšimo ar kirpimo randas gerai susiūtas ir sugijęs, antrą kartą galite pagimdyti be kirpimų ar plyšimų. Tarpvietės audiniai po pirmojo kirpimo ir siuvimo praranda šiek tiek elastingumo, bet profesionalios akušerės rankos tikrai padės vaikučiui gimti be plyšimų.
Po antrojo gimdymo priaugtas svoris nukris sunkiau
Ir taip, ir ne. Taip gali būti, nes einant metams medžiagų apykaita lėtėja, sunkiau atsikratyti antsvorio. Vis dėlto dabar moterys stropiai save prižiūri, sportuoja, laikosi dietų, ir antsvoris joms nebėra baisus.
Konsultavo Kauno II klinikinės ligoninės akušeris-ginekologas Kazimieras Kalvinskas
„Mamos žurnalas“
O pas mus viskas atvirkščiai :
1. Antras gimdymas truko ilgiau už pirmą
2.Per antrą gimdymą kaklelis atsidare 2 cm tik po 8 val leidzian skatinamuosius,bet galiausiai visvien prireikė cp
3. Antras vaikas gimė lengvesnis už pirmą 400g