Kiekvienos nėštukės pilvuko „evoliucija“ – unikali. Viena iki pat 7 mėnesio vaikšto „be pilvo“, kitai nėštumas pastebimas jau nuo 8-10 savaičių. O kur dar spėlionės (pagal pilvo formą), ko moters laukiasi? Apie pilvukus kalbamės su akušere-ginekologe Linda Širšinaitiene.

Pilvukas ir „džinsinio“ tipo mamos
Vidutiniškai nėščios moters pilvuko apimtis per mėnesį padidėja 5-8 cm. Vienoms nėštukėms pilvas pasirodo jau pirmą trimestrą, o kitoms – tik keliems mėnesiams likus iki gimdymo. Kodėl?
Tai priklauso nuo daugybės dalykų – nuo vaikučio dydžio, pilvo raumenų stiprumo, moters ūgio ir svorio, dubens formos, moters svorio. Taip pat svarbu, ar nėra gimdos anomalijų, kokia pirmaujanti vaisiaus dalis, ar gimdoje auga vienas vaikelis, ar du. Esant daugiavaisiam nėštumui gimda auga greičiau, ir mes besilaukiančią mamytę „demaskuojame“ irgi anksčiau. Pilvukas esant daugiavaisiam nėštumui tikrai greičiau didėja ir auga. Rekomenduojame mamytėms, kurios laukiasi dvynukų ar trynukų priaugti 11-18 kg.
Jeigu moters klubai platūs, tai nėštumas ilgiau būna „pasislėpęs“ – jis pastebimas vėliau. Esant siauram dubeniui („džinsinio“ tipo) pilvukas šauna į priekį daug greičiau. Mažo ūgio moterų liemuo yra proporcingai trumpesnis, tai ir nėštumas pasirodo greičiau.
Pastebima tendencija, kad laukiantis vis kito vaiko, pilvukas vis anksčiau išsišoka ir užauga vis didesnis. Taip yra dėl kelių priežasčių:
1. Po pirmo gimdymo pilvo raumenys jau būna išsitampę.
2. Antrasis vaikutis dažniau būna didesnis už pirmąjį (tačiau tai ne taisyklė).
3. Svarbus ir moters amžius, nes bėgant metams raumenys praranda elastingumą, tamprumą.
Kaip auga gimda

Kiekvieno apsilankymo pas ginekologą metu moteriai matuojamas gimdos dugno aukštis. Apytiksliai gimdos dugno aukštis centimetrais atitinka nėštumo savaičių skaičių, pvz. 22-ąją nėštumo savaitę gimdos dugno aukštis – 22 cm.
4 savaitę gimdos dydis prilygsta vištos kiaušinio dydžiui.
8 savaitę gimda būna žąsies kiaušinio dydžio.
12 savaitę gimdos dydis yra maždaug naujagimio galvytės dydžio ir siekia gaktinės sąvaržos kraštą.
Po 12 savaitės gimdos dugnas jau apčiuopiamas per priekinę pilvo sienelę.
20 savaitę gimdos dugnas yra per du pirštus žemiau bambos.
24 savaitę gimdos dugnas būna ties bambos linija.
28 savaitę gimdos dugnas pakyla per 2-3 pirštus virš bambos.
32 savaitę gimdos dugnas yra per vidurį tarp bambos ir krūtinkaulio.
38 savaitę gimdos dugnas aukščiausiame taške – ties šonkaulių lankais po krūtinkauliu. Vėliau gimdos dugnas šiek tiek nusileidžia, nes nėštumo pabaigoje vaisiaus galvutė nusileidžia ir įsistato į mažąjį dubenį.
Taigi gydytojams daugiau informacijos suteikia ne paties pilvo apimtys, bet gimdos didėjimas. Jei nėštumo pabaigoje gimdos dydis atsilieka nuo normos, gali būti vaisiaus hipotrofija (tokiu atveju net ir nustatytą terminą gimęs naujagimis sveria mažiau nei 2600 gramų, jam sunkiau adaptuotis). Gimda gali augti lėčiau ir dėl to, kad yra per mažai vaisiaus vandenų. Taip nutinka, jei būsimoji mama serga hipertonija, infekcine liga, uždegimais, gestoze ir kt. Gimdos dugnas gali būti žemiau normos tuo atveju, kai vaisius gimdoje guli horizontalia
Akušerė-ginekologė Linda Širšinaitienė.
„Mamos žurnalas“