Per nėštumą nepriaugau svorio!

vita2

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Per nėštumą moteriai patariama priaugti 8-14 kg, tačiau šios ribos dažnai išsiplečia į didesniąją pusę. „Mamos žurnale“ ne kartą rašėme apie mamytes, sugebėjusias per nėštumą pasunkėti 40 ar net 50 kg, tačiau dar nė karto neteko kalbinti mamos, kuri per nėštumą nepriaugo… nieko.

Nėštumas – kaip geriausia dieta

Pasakoja 33 metų panevėžietė Deimantė, auginanti Luką ir Jokūbą.

Pirmasis nėštumas mane „užklupo“ labai jauną – man buvo aštuoniolika metų. Tuomet buvau gana liekna – svėriau apie 58 kg (mano ūgis 167 cm). Per nėštumą tada priaugau 9 kilogramus ir pilvukas buvo nedidelis. Lukas gimė 3 800 g svorio ir 53 cm ūgio –  normalus standartinis vaikas. Po gimdymo mano svoris greitai nukrito ir geriausiais laikais svėriau apie 55 kg.

Toliau apie svorį pasakoti nebe taip linksma, bet tiek to…

Prieš 3-4 metus sugalvojau, kad jau noriu antro vaikelio. Nustojau gerti kontraceptines tabletes ir laukiau pastojimo… Deja, sulaukiau ne nėštumo, bet hormonų audros (klaikiai nepastovaus menstruacijų ciklo) ir + 20 kg. Gydytojai jokių bėdų nerado, o į klausimą „gal man klimaksas???“ atsakydavo – GAL?!!

Jaudinausi dėl padidėjusio svorio, bandžiau laikytis dietų, bet daugiau profilaktiškai, o ne maniakiškai. Bandžiau nevalgyti „po šešių“, derinti maistą, bandžiau sportuoti, bet jokio ryškaus poveikio nebuvo. Supratau, kad čia hormonai „padirbėjo“ – nes jaučiausi kaip pripilta vandens. Konsultavausi su sveiko gyvenimo specialistais – jie pasakė, kad tik per 1-2 metus organizmas išsivalys nuo hormonų poveikio (nes mano kiaušidės, kol gėriau kontraceptikus, „miegojo“ letargo miegu), ir tada jau galėsiu pradėti gyventi.

Kai testas buvo teigiamas, labai džiaugiausi. Gydytojas, užvedęs nėščiosios kortelę, užrašė mano nėštumo pradžios svorį – 83 kg (deja). Visų nuostabai, šis svoris toks išliko iki pat gimdymo! Kas mėnesį jis vis svyruodavo – tai kilogramas plius, tai kilogramas minus, o būdavo mėnesių, kai svarstyklės rodydavo lygiai tiek pat.

Mano ginekologas į svorio neaugimą visai neragavo, tik kai aš klausinėdavau, ar viskas gerai, jis patvirtindavo, kad gimda auga pagal kreivę „normos ribose“, vadinasi – viskas ok. Tačiau man vis tiek buvo neramu, todėl prašiau papildomų ultragarso tyrimų – jos rodė normalų kūdikio svorį, sklandų vystymąsi. Nors gydytojas ramino, mane graužė šioks toks nerimas – „sėdėjau“ internete, klausinėjau pažįstamų. Viena sena akušerė sakė, kad turėjo savo praktikoje du tokius atvejus (kai nėščiajai neaugo svoris), ir viskas buvo gerai.

Keisčiausia, kad visą nėštumą aš maitinausi normaliai. Nors šiek tiek pykino, bet nevemdavau. Ir maisto porcijų tikrai nesumažinau. Kadangi didžioji nėštumo dalis buvo šiltuoju metų laiku, kai pilna vaisių, uogų ir daržovių – tai tikrai suvalgiau toną arbūzų, melionų, granatų ir t.t. Jaučiau nuolatinį poreikį suvalgyti ką nors gaivaus. Nėštumo metu buvau itin ramių nervų, labai „atsipūtusi“, tad nesusireikšminau ir valgiau tai, kas buvo šaldytuve – maisto nederinau ir neskaičiavau kalorijų. Tik šiek tiek mažiau suvalgydavau sūrio su pelėsiu, nes perskaičiau, kad nėščiosioms negalima.

Visą nėštumą buvo nelabai geri šlapimo tyrimai, tai skysčių trūko, tai gliukozės ar nitratų per daug, bet mano ginekologas į tokius pokyčius nelabai reagavo. Jeigu nukrypimas būdavo nedidelis, tai iš viso nekreipdavo dėmesio. Ultragarso tyrimai rodė, kad leliukas auga gerai – o tai gydytojui buvo svarbiausias rodiklis.

Labiausiai mane ramino faktas, kad nors svoris neaugo, bet pilvas didėjo. Turiu paskutinės dienos prieš gimdymą nuotrauką – tai pilvelis oho ho! Nėštumo metu pirkau nėščiųjų džinsus ir sijonus, o kiti drabužiai – striukės, palaidinės, net liemenukai – buvo visi geri.

Jokūbas gimė sveikutėlis – 4 360 g svorio, 57 cm ūgio. Kai grįžome iš ligoninės namo, pasisvėriau ir aš – namų ne visai tikslios svarstyklės rodė 75 kg.

Dabar Jokūbui 3 mėnesiai, o mano svoris toliau po truputį mažėja – 73 kg. Kadangi maitinu pati, tai valgau ir geriu gana daug visą parą. Nežinau, ar nėštumas ir gimdymas man sutvarkė visus hormonų sukeltus „šposus“, ar čia taip savaime išėjo, bet, tikiuosi, svoris nebesugrįš. Jaučiuosi labai gerai – ir dėl svorio, ir dėl sveikatos, tik viena bėda – visi turėti prieš nėštumą drabužiai yra dideli. Komplimentų prisiklausau beprotiškai daug, vienas jų: „Kai pradės augti svoris – gimdyk, nes tau gimdymas tinka“.

Gydytojos komentaras. Komentuoja akušerė-ginekologė Linda Širšinaitienė

Linda Sirsinaitiene

Ginekologė Linda Širšinaitienė

Kiek priaugti normalu

Nėštumo metu normalu priaugti 11-16 kg. Moterims, turinčioms anstvorį (jų kūno masės indeksas (KMI) – 25-29,9 kg/m2), rekomenduojama priaugti 7-12 kg. O tos, kurių masės indeksas mažiau 18,5 kg/m2, gali priaugti 13-18 kg. Laukiantis dvynukų svoris padidėja 16-18 kg. Tačiau dabar stebima tendencija, kad tiek lieknuolės, tiek stambesnės būsimosios mamytės priauga daugiau svorio nei rekomenduojama.

Dalis moterų, turinčių antsvorį, serga gretutinėmis ligomis – arterine hipertenzija, cukriniu diabetu ir kt. Šios ligos lemia tam tikrus pokyčius nėštumo metu. Esant cukriniam diabetui arba išsivysčius gestaciniam cukriniam diabetui, naujagimiai paprastai gimsta didesnio svorio, o esant arterinei hypertenzijai didesnė tikimybė, kad nėštumo metu gali vystytis preeklampsija, vaisius gali gimti neišnešiotas, mažesnio svorio.

Dalis lieknų būsimųjų mamyčių serga skrandžio ligomis, jos turi daugiau problemų pirmuoju nėštumo trimestru, vystantis nėščiųjų toksikozei. Nėštumo pradžioje jos paprastai ne priauga, o netenka kelių kilogramų ir likusį nėštumo laiką nebeprisiveja reikiamo kilogramų kiekio.

Kodėl Deimantė nepriaugo svorio

Tokio atveju, kad būsimoji mamytė nebūtų visai priaugusi svorio, neturėjau. Nėštumo metu prižiūrėjau moterį, turinčią pirmojo laipsnio nutukimą, kuri priaugo tik 2 kilogramus.

Straipsnio herojė vartojo kontraceptines tabletes ilgą laiką (apie 10 metų) ir, nutraukus jų vartojimą, matyt, sureagavo ne tik kiaušidės, bet ir visos organizmo sistemos, įsijungiančios į medžiagų apykaitos reguliavimą. Būsimai mamytei tuo metu jau buvo 33 metai (o pirmojo nėštumo metu – tik 18). Be to, didžioji dalis nėštumo praėjo šiltuoju metų laiku, kai natūraliai mažiau norisi valgyti, išgariname daugiau skysčių. Moteriai reikėjo konsultuotis su endokrinologu. Nėštumo metu herojė valgė daug vaisių, uogų ir daržovių, o juose esantis kalorijų kiekis tikrai mažesnis nei, pavyzdžiui, sūryje su pelėsiu. Kad nėštumo metu vyko sudėtingi procesai, rodo pakitimai šlapimo tyrimuose. Manau, kad herojei reikėtų pasitikrinti kasos būklę, atlikti gliukozės kiekio tyrimą ir gliukozės tolerancijos testą (GTT), nes antrasis vaikutis gimė gana didelio svorio.

Kas blogiau – per daug ar per mažai?

Atidžiai stebimos ir per mažai, ir pernelyg daug svorio priaugančios nėščios moterys. Kai moteris priauga per daug, reikia atkreipti dėmesį, ar svorio didėjimas nesusijęs su viso kūno edemomis (brinkimu), pakilusiu kraujo spaudimu, padidintu gliukozės kiekiu. Priaugus daug svorio, bus sunkiau jį numesti. Gali nepavykti numesti tik maitinant kūdikį krūtimi, teks ir mankštintis.

Esant per mažam svorio prieaugiui, reikia stebėti šlapimo, kraujo tyrimus, ar gerai auga vaisius, ar nesutrikusi virškinimo sistemos veikla. Per mažai priaugus svorio, yra svarbu, ar moteris prieš nėštumą turėjo antsvorio, buvo nutukusi ar normalaus svorio (tai pasitaiko gerokai rečiau). Svarbu, kaip moteris jaučiasi, kokie jos laboratoriniai tyrimai. Reikėtų išsiaiškinti, kokia yra mažo svorio prieaugio priežastis.

Paprastai, jei moteris priauga mažai svorio, vaisius nenukenčia, nes jis stengiasi paimti iš mamos visas jam reikalingas medžiagas. Tačiau jeigu, pavyzdžiui, mamos kraujyje yra didesnis gliukozės kiekis, tai daugiau jo gaus ir vaisius. O jeigu mamai trūksta kai kurių medžiagų, tai vaisius jų iš niekur kitur ir negaus.

Kaip dažnai svertis

Per pirmuosius tris nėštumo mėnesius moteris priauga 1,5-2,5 kg svorio. Todėl ji gali svertis kas mėnesį. Po to rekomenduočiau svertis kas savaitę, priaugtas svorio kiekis turėtų būti apie pusę kilogramo, bet ne daugiau kaip vienas kilogramas per 7 dienas. Prižiūrintis gydytojas tikrina svorį vieną kartą per mėnesį. Kartais svoris pradeda augti šuoliais – moteris per savaitę priauga kelis kilogramus, bet po to kelias savaites svoris beveik nekinta.

Moterys įsivaizduoja, kad per gimdymą numes visą priaugtą svorį, ir labai sutrinka, kai numeta vos 5-6 kg:

Vaisius sveria apie 3,5 kg

Placenta sveria 1/6 – 1/5 vaisiaus svorio (apie 700 g)

Vaisiaus vandenys sveria apie 1 kg

Netekto kraujo kiekis gimdymo metu – apie 500 ml.

Nėra ko nerimauti – dar kurį laiką (apie 6 savaites) svoris kris, nes iš organizmo išeis susikaupę skysčiai. Jei priaugote tik 10-12 kg, praėjus dviems mėnesiams po gimdymo turėtumėte sverti tiek, kiek ir pastodama. Tačiau įprastas svoris kai kurioms gali grįžti tik baigus maitinti. Nemaitinant krūtimi yra didesnė tikimybė, kad svoris kris lėčiau arba išliks nekritęs.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


penki − 2 =

Kitos temos: