Šiuolaikinės nėštukės, jei leidžia sveikata, nė kiek nelėtina gyvenimo tempo. Dirba, vairuoja, eina į sporto klubus, vadovauja remontui ir, žinoma, keliauja. Ar visada už tai gydytojai pasveikintų? Konsultuoja akušeris-ginekologas Rimantas Gricius.
Ar visos nėščios moterys gali keliauti nuo pastojimo iki gimdymo, nes „nėštumas – ne liga“?
Nors iš tikrųjų nėštumas – ne liga, bet, kaip ir visur, reikėtų vadovautis sveika logika ir specialistų rekomendacijomis. Amerikos akušerių ginekologų kolegija 2004 metais priėmė nutarimą, kad sveikai nėščiajai, kurios nėštumas normalus, kontraindikacijų skraidyti lėktuvais iki 36 nėštumo savaičių nėra (skraidyti galima). Virš 36 nėštumo savaičių kiekvienu atveju moteris turėtų pasitarti su gydytoju akušeriu-ginekologu konkrečiai. Patogiausia priemonė keliauti nėščiai moteriai yra automobilis, nes moteris pati gali spręsti, kada nori sustoti pailsėti.
Keliaudama moteris turi nepamiršti vieno dalyko, kad tiek pirmais nėštumo mėnesiais, tiek nėštumo pabaigoje yra didesnė rizika, kad nėštumas gali baigtis persileidimu ar gimdymu, keliaus ji ar ne.
Kada nėštukėms nepatariama išsiruošti į ilgas keliones?
Iš viso į tolimas keliones neturėtų vykti nėščiosios, kurios turi rimtų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui serga širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemos ligomis, turi kraujo krešėjimo sistemos sutrikimų.
Jeigu turite kokių nors rimtų sveikatos sutrikimų, kiekvienu atveju prieš keliaudamos turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju akušeriu-ginekologu ir atitinkamos srities specialistu.
Kokia transporto priemonė nepalankiausia nėščiai moteriai?
Reikėtų vengti keliauti blogos techninės būklės transportu, smulkių kompanijų lėktuvais. Kaip jau minėjau, patogiausia transporto priemonė – automobilis.
Ar tiesa, kad nėščiai moteriai negalima saugos diržo segtis tiesiai per pilvą?
Nėščiai moteriai jokiu būdu negalima segtis saugos diržų ant pilvo. Viršutinis diržas turėtų būti dedamas tarp krūtų, apatinis – po pilvu arba per viršutinę šlaunies dalį. Automobilio kėdė turėtų būti atitraukta kuo toliau atgal, kad būtų daugiau erdvės galinčiai išsiskleisti oro pagalvei. Išaktyvinti oro pagalvių nerekomenduojama.
Kokią mini vaistinėlę turėtų pasiimti nėščia moteris į kelionę?
Specialios vaistinėlės pasiimti sveikai nėščiajai nerekomenduojama. Moteris, serganti kokia nors lėtine liga ir nuolatos vartojanti vaistus, turėtų pasiimti juos į lėktuvo saloną, o ne palikti bagažo skyriuje.
Jei nėščiai moteriai tenka skristi lėktuvu, ką jai patartumėte?
Skirtingos oro linijos turi skirtingus reikalavimus nėščiųjų skraidymui. Geriausia būtų susižinoti apie reikalavimus nėščiosioms prieš perkant bilietus.
Sveikai nėščiajai galioja tie patys dėsniai, kaip ir visiems keleiviams. Dažnai ilgus skrydžius vykdančios oro bendrovės kelis kartus per skrydį pakartoja rekomendacijas ilgiems skrydžiams. Nėščioji pirmiausiai turėtų būti tinkamai apsirengusi – skrenda ji ar ne. Apranga ir avalynė turėtų būti laisva, nevaržyti judesių ir kraujotakos. Specialias nėščiųjų elastines kojines reikėtų dėvėti toms moterims, kurioms tai rekomendavo gydytojas specialistas dėl venų plėtimosi ar panašių problemų. Skrydžio metu rekomenduojama gerti daugiau skysčių, vengti stiprios kavos, alkoholio. Nėščioji turėtų kartkartėmis pajudinti kojas, atsistoti, pavaikščioti. Be to, ilgai užsisėdėti neleis ir šlapimo pūslė… Slėgių pokyčiai, deguonies tankis yra apskaičiuoti ir tarptautinių skrydžių kompanijose griežtai reglamentuoti bei saugūs keleiviams.
Jei keliaujate autobusu ilgus maršrutus, galioja tos pačios aukščiau išvardintos rekomendacijos. Jei važiuojate automobiliu, kaip jau minėjau anksčiau – jūs pati padėties šeimininkė.
Ar gali nėščia moteris važiuoti dviračiu?
Senesnėje literatūroje nėščioms moterims būdavo griežtai draudžiama važinėti dviračiu. Dabar tokių griežtų rekomendacijų nėra, tačiau kenkia ne tiek pats važiavimas dviračiu, kiek pavojus, kad moteris dėl pasikeitusio svorio centro, pablogėjusios koordinacijos grius ir patirs traumą. Manyčiau, kad nėštumo metu geriau būtų rinktis saugesnes transporto priemones.
Kaip nėštukei patartumėte elgtis saulėtuose kraštuose?
Kaitri saulė ir alinantis karštis tikrai nėra geriausi nėštukės draugai. Deginimuisi saulėje galioja visos bendros rekomendacijos, trumpas laikas, apsauginiai kremai su stipriais filtrais, užtektinai skysčių ir panašiai. Reikėtų nepamiršti, kad nėščiosios kur kas labiau linkusios pigmentacijai (nebūtinai gražiam įdegiui, galimos pigmentinės dėmės, strazdanos), greičiau perkaista, netenka skysčių. Taip kad geriau saule mėgautis labai saikingai ir rinktis saugų pavėsį, vengti ilgai būti karštyje net ir pavėsyje.
Ar savo nėščiai žmonai rekomenduotumėte keliauti pailsėti į Turkiją?
Savo žmonai rekomendacijas skristi ar ne į Turkiją duočiau remdamasis individualiais dalykais – nėštumo laiku, metų laiku, nėštumo eiga, lydinčiomis ligomis ir panašiai. Manyčiau, kad kiekvienu atveju sprendimas turėtų būti individualus.
Kokius saugius maršrutus patariate nėštukei – ežeras, jūra, iškylos gamtoje, pažintinės kelionės po Lietuvą?
Saugus, neįtemptas poilsis prie vandens telkinio nėra draudžiamas sveikai nėščiajai. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad vanduo, kuriame maudytųsi nėščioji, turėtų būti patikrintos kokybės. Kol kas vandens užterštumas ežeruose silpnai kontroliuojamas, tad kiek saugiau būtų maudytis švarioje jūroje. Ilgų, varginančių pažintinių kelionių po Lietuvą patarčiau nesirinkti, nebent jūs esate nelabai ribojamos laiko ir keliaujate automobiliu, galėdamos sustoti taip dažnai, kaip norėtumėte.
Bendra rekomendacija visoms nėščiųjų kelionėms būtų tokia – prieš keliaudamos pasitarkite su gydytoju, kuris prižiūri Jūsų nėštumą. Manau, visada rasite protingą išeitį. Gero poilsio ir būkite sveikos!
„Mamos žurnalas“
Susiję