Akies obuolys pradeda vystytis mamos įsčiose labai anksti – 3–4 nėštumo savaitę. Jo formavimasis labai subtilus ir sudėtingas, nesibaigia gimus vaikui, o tęsiasi iki 7–10 metų. Regos vystymasis priklauso nuo įgimtų (genetinių) akies obuolio ypatumų ir įgytų įpročių, kurie gali sumažinti vaiko gebėjimą gerai matyti. Konsultuoja akių ligų gydytoja Nina Dziubak.
Tėveliai dažnai klausia, ar jų naujagimis mato? Taip, naujagimis mato, bet jo rega skiriasi nuo suaugusio žmogaus.
4–6 mėnesių kūdikio rega (skirtingų mokslininkų duomenimis) yra 1–2 procentai įprastos suaugusio žmogaus regos, vėliau regos aštrumas palaipsniui didėja ir nuo 3 iki 6 metų pasiekia 100 procentų.
Žinoma, tai priklauso nuo individualių akies obuolio ypatumų. Apžiūros metu gydytojas oftalmologas nustato vaiko optinius ypatumus, ar vaikas toliaregis, ar trumparegis, ar turi astigmatizmą. Tai priklauso nuo akies obuolio formos. Paprastai dauguma vaikų gimsta toliaregiai, augant akies obuoliui, apie 7–9 metus, toliaregystė išnyksta. Kai kuriems vaikams toliaregystė gali išlikti visam gyvenimui.
Trumparegių (skirtingų šaltinių duomenimis) gimsta tik 1–2 procentai.
Kaip išsaugoti regą regėjimą šiais laikais, kai vaikai nuo pirmųjų metų žaidžia išmaniaisiais prietaisais?
Jauni tėvai didžiuojasi, kad jų metukų ar dvejų vaikas jau moka žaisti mobiliaisiais telefonais ir planšetėmis. Ar tinka priešmokyklinio amžiaus vaikams elektroniniai žaidimai?
Išmanieji prietaisai kelias šias grėsmes:
1. Vaikas laiko išmanųjį prietaisą labai arti veido – jo vyzdžiai išsiplečia, regėjimas prastėja.
2. Išmanieji prietaisai skleidžia elektromagnetinius laukus, kurie tiesiogiai veikia akies obuolį, išprovokuoja jo sausumą (vaikai rečiau pradeda mirkčioti), padaugėja akies obuolio junginės kraujagyslių. Akys nuolat atrodo paraudusios.
3. Ilgai žaidžiantys vaikai pradeda trinti akis.
4. Žiūrint į ekraną, žvilgsnis fiksuojamas netaisyklingoje padėtyje, dėl to keičiasi akies obuolio forma, atsiranda astigmatizmas.
5. Ilgą laiką dirginamas optinis nervas.
6. Dingsta gebėjimas sutelkti dėmesį, žiūrint į nespinduliuojančius objektus.
Kategoriškai sakyti, kad ankstyvas žaidimas išmaniaisiais gadina akis, būtų per drąsu. Bet praktika rodo, kad kuo anksčiau vaikas ima į rankas planšetę ar mobilųjį telefoną, tuo didesnė tikimybė, kad išsivystys astigmatizmas ir vaikui prireiks akinukų.
Tėvai, tenkindami vaiko užgaidas žaisti išmaniaisiais prietaisais, turėtų gerai pagalvoti, kaip vėliau tai atsilieps akytėms.
Iki trejų metų tokie žaidimai turėtų trukti labai trumpai, jokiu būdu nebūti pagrindiniais vaiko žaidimais. Ketverių–penkerių metų vaikui galima leisti žiūrėti filmukus 1–2 kartus per savaitę ir tik po pusvalandį. Mokyklinio amžiaus vaikams kompiuteris tampa ir darbo priemone, todėl laisvalaikio pramogoms reikėtų skirti tik 2–3 valandas per savaitę.
Manyčiau, kad labiausiai vaiko akims kenkia žaidimai išmaniaisiais telefonais, antroje vietoje pagal kenksmingumą – planšetė, trečioje – televizorius. Kuo vaikas į ekraną žiūri iš didesnio atstumo, tuo žala akytėms daroma mažesnė.
„Mamos žurnalas“