
Smėlis akyse – tai nemalonus pojūtis, kuris atsiranda dėl pernelyg įtempto akių darbo, nuovargio, ilgo žiūrėjimo į ekranus. Regėjimą vaikui patikrins akių gydytojas, tačiau smėlį iš akyčių turėsite „išplauti“ jūs.
Skaitykite, kaip saugoti vaikų akis nuo nuovargio.
Akytės ir besikeičiantis gyvenimo būdas
Dar prieš kelerius metus rašėme, kad gydytojai pataria vaikams prie kompiuterio būti vos kelias minutes per dieną. Dabar visi iš tokių patarimų kvatojamės.
Planšetės, išmanieji telefonai, žaidimų konsolės, nešiojami ir stacionarūs kompiuteriai – tai įrenginiai, kurie supa vaiką nuo gimimo, iš šiame kontekste, pasak akių gydytojų, geriausias įrenginys akims yra… televizorius (į kurį žiūrima iš tolo, todėl akys nepatiria didelės įtampos). O juk televizorius buvo piešiamas kaip akių siaubas ilgus dešimtmečius.
Dar labiau išmaniųjų prietaisų įtaka padidėjo per karantiną, kai daugybė mokymų vyko nuotoliniu būdu – akis įbedus į ekraną. Tai tęsis ir ateityje, vis daugiau konsultacijų vyks akis įbedus į ekraną. Tai tęsis ir ateityje, vis daugiau konsultacijų vyks „per kompiuterį“. Tad vaikų akys dar labiau vargs.
Regėjimo specialistai jau seniai pastebėjo, kad vaikų, nešiojančių akinius, daugėja. Tai ir lemia pasikeitęs gyvenimo būdas. Dažna situacija, kai vaiko tėvai mato puikiai, o jų mokyklinio amžiaus vaikai turi regėjimo sutrikimų.
Smulkus vaizdas ekranuose
Viena iš priežasčių, kodėl vaikų akys silpsta, – buvimas uždarose patalpose. Kai organizmui trūksta natūralios šviesos, sutrinka augimo hormonų veikla, todėl akis užauga didesnė ir taip išsivysto trumparegystė. Tai patvirtina daugelio metų moksliniai stebėjimai, pavyzdžiui, sportuojančiųjų lauke trumparegystė vystosi lėčiau, nei sportuojančiųjų mokyklos salėje.
Kita priežastis – smulkus vaizdas ekranuose. Šiandien vaikų akis vis dažniau ir vis nuo ankstesnio amžiaus gauna daug smulkaus vaizdo ir taip yra smarkiai apkraunama. Mažytis ekranas ir daug smulkaus vaizdo skatina per greitą akies augimą ir dėl to vystosi trumparegystė.
Kaip pastebėti, kad vaikas blogai mato

Kuris vaikas blogai mato? Tikriausiai tas, kuris rašydamas, piešdamas prisikiša lapą labai arti savęs? Iš tikrųjų blogesnio regėjimo požymių yra daugiau. Pirmiausi tai – akių nuovargis, kuris pasireiškia akių raudonavimu, akių trynimu. Trinamos akytės nebūtinai reiškia akių uždegimą.
Kartais vaikas taip bando sumažinti diskomfortą, kurią sukelia silpnesnė akis. Trindamas vaikas bando „nuvalyti miglą“ nuo silpnesnės akytės.
Blogai matantis vaikas gali skųstis galvos ar kaktos skausmais – tai ženklai, kad reikėtų sunerimti. Tokiu atveju eikite akių tikrintis nedelsdami.
Regėjimas geras, bet smėlio pilna
Gali būti tai, kad akių gydytojas pasakys – vaiko regėjimas geras, bet smėlio pojūtis, perštėjimas liks. Tai vadinamasis sausų akių sindromas, kuris pripažintas civilizacijos liga ir greitai plinta. Manoma, kad greitai dirbtines ašaras ar kitą sausų akių sindromą mažinantį preparatą su savimi turės kiekvienas, kaip dabar turime vienkartinių nosinių pakelį.
Kas sausina akis? Pirmiausia – ekranai. Iš bet kokio elektroninio prietaiso ekrano sklindanti ryški šviesa prikausto žvilgsnį. Taip įsijaučiame į šį žiūrėjimo procesą, kad akys tiesiog pamiršta mirksėti.
Miksėjimas – nesąlyginis refleksas, tai reiškia, kad mes apie jį nesusimąstome, jis tiesiog vyksta. Šis refleksas sulėtėja, kai mūsų dėmesys prikaustytas prie kokio nors objekto. O jeigu mirksime rečiau, akies paviršius ilgiau nei įprastai būna atviras, todėl nesudrėkinamas ašaromis ir iš akies plėvelės drėgmė greičiau išgaruoja. Taigi akių paviršius sausėja.
Akis sausina ir sausas oras, ypač prasidėjus šildymo sezonui. Sumažėjus deguonies kiekiui ore, jo sumažėja ir ašarose, akys sausėja.
Akių būklę gali lemti ir nuovargis ar paprasčiausių regos higienos taisyklių nesilaikymas. Pavyzdžiui, kompiuterio ekranas turi būti tokiame aukštyje, kad žvilgsnis būtų nukreiptas ne tiesiai, o kiek žemiau, labai svarbu užtikrinti švarų ekrano vaizdą, pasirūpinti, kad nebūtų saulės atspindžių.

Kaip padėti akytėms
Tikriausiai girdėjote taisyklę 20/20/20. Po 20 minučių darbo prie kompiuterio reiktų padaryti 20 sekundžių pertrauką ir žiūrėti į 20 metrų tolį. Jeigu negalite to padaryti, naudinga ir kelioms sekundėms užsimerkti, pamasažuoti akies obuolius, pasukioti akis į skirtingas puses. Tokie pratimai suaktyvina kraujotaką. Galima naudotis ir kita taisykle: kiek laiko vaikas praleidžia prie knygų ar išmaniųjų prietaisų, žiūrėdamas į artimą atstumą, tiek pat laiko jis turėtų žiūrėti į tolį, pro langą.
Stebėkite, kad patalpų oras nebūtų itin sausas.
Raginkite vaiką kuo dažniau žvelgti į tolį, stebėti, kas dedasi už 10 ar 100 metrų. Mokyklose vis mažiau naudojamasi lenta, nes kiekvienas vaikas turi savo pratybų sąsiuvinį, ir dar labiau sumažėja žvilgsnio atstumas. Todėl raginkite vaikus kiekvieną laisvą minutėlę išnaudoti „varnų skaičiavimui“ pro langą, kad pailsėtų akys.
Visi prietaisai, į kuriuos žiūri vaikas, turi būti normaliai sureguliuoti ir nemirgėti, o jų ekranai turi būti švarūs.
Prieš miegą vaikas būtinai turi pažiūrėti tolyn – pro langą, į žvaigždes. Akių atpalaidavimas turėtų tapti tokiu pat įpročiu, kaip dantų valymas.
Išmokykite vaiką naudoti lašiukus akims, kurie mažina perštėjimą, smėlio pojūtį, ašarojimą. Tokius preparatus vaikas greitai išmoksta įsilašinti pats, ir džiaugiasi poveikiu, nes akys nurimsta ir tarsi atsiveria.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai