
Atėjus tamsiajam metų periodui, gydytojai vis dažniau išgirsta klausimą, ką geriausia „vartoti“, kad nesilptų regėjimas, neskaudėtų ir nepavargtų akys.
Konsultacijos metu akių ligų gydytojai tiesiog neturi laiko išsamiau išnagrinėti šios temos, nes už durų laukia pacientų eilė. Gydytojui įprasčiausia pasakyti vieną „pavadinimą“, ir jeigu tai pasakoma įtikinamai ir pacientas patiki, – tai labai gerai padeda, nes vartodamas pacientas pagalvoja apie savo akis, pradeda daugiau jomis rūpintis, gal net daugiau skiria laiko akių poilsiui, dažniau pažiūri į tolį ar t.t.
Vaistai ar papildas, stiprinantys akis, tikrai padės, jeigu juos skirs autoritetingas gydytojas, ir jeigu juos vartosite tikslingai. O kaip vartoti vaistą ar papildą, kad jis geriausiai padėtų?
Vandenyje tirpūs vitaminai yra A, B, liuteinas, mažiau aliejinis vitaminas E, D ir kiti, skrandyje veikiami druskos rūgšties, suskaldomi, pakeičia savo struktūrą ir pavirsta maistu, didesnę (jeigu ne visą) savo savybių dalį praranda. Gera žinia ta, kad dauguma papildų yra skanūs ir patarčiau vartoti juos, kaip liaudyje sakoma, – „po liežuviu“ – įsidėti į burną. Piliulę ar tabletę reikėtų kuo ilgiau čiulpti nenuryjant į skrandį. Ją galima užkišti už žando ir kuo ilgiau mėgautis šiuo naudingu skoniu.
Jeigu žiūrint į kompiuterį akys greitai pavargsta, vertėtų sučiulpti papildą įpusėjus darbui, pvz., dienos metu, dar neprasidėjus pirmiesiems akių nuovargio požymiams, apie 2–3 valandą dienos. Ryte akys dar turi energijos, yra pailsėjusios. Papildas pro burnos gleivinę labai greitai ir tikslingai pasisavinamas, jis patenka į organizmą ir, jeigu yra poreikis, lieka tiksliai ten, kur kraujotaka intensyvesnė (skaitant, dirbant kompiuteriu, – akyse).
Anatomiškai nuo gomurio iki akies ir optinio nervo yra tik 2 –3 cm atstumas, kraujotaka artima, todėl akis stiprinantį poveikį pajausite greitai ir jausite iki darbo pabaigos. Jeigu norite pajausti tik šio papildo poveikį, vartokite, praėjus nors 1 val. po valgio (ir kavos ), ir 2–3 val. prieš valgį. Galite dirbti kompiuteriu, retkarčiais pažiūrėdami pro langą į tolį ir bandydami įžiūrėti kažką tolumoje. Kaitaliojant žiūrėjimą į tolį ir arti, į akis nukreipiama daugiau kraujo, jau prisotinto skrandyje nesuvirškintais („nesunaikintais“) vitaminais akims.

Teigiamas papildo poveikis tęsiasi, kol jūs galvojate, kad jis veikia tikslingai Jūsų akis. Tiems, kurie turi akių problemų vairuodami, ypač prietemoje, tikslinga papildus vartoti vairuojant. Vaistu akims gali tapti ir šaukštas mėlynių uogienės, (nepamiškite po to išsivalyti dantų balinamąja pasta), nes mėlynės pakeis ne tik liežuvio spalvą. Jeigu norite įsotinti akis ir optinį nervą omegomis 3 ir 6 bei kitomis maistingomis nesuskaldytomis medžiagomis, burnoje užlaikykite – „pačiulpkite“ gurkšnelį aliejaus, kuris tų medžiagų turi.
Labai skanūs kanapių, alyvuogių, moliūgų aliejai, palaikę burnoje apie 5– 7 minutes, galite aliejų išspjauti. Organizmas pasisavins jam reikalingas maistines medžiagas ir vėliau jas panaudos.
Po šios procedūros aliejaus tūris padidės ir jis pabals, kartu su seilėmis iš mažųjų seilių liaukų ir tapliežuvio spenelinių tarpų į aliejų pateks virusų, pavirškintų burnos gleivinės bakterijų, maisto likučių iš tarpdančių ir t.t. Jeigu aliejus įgis kartų skonį, – prasidėjo oksidacijos procesas – geriau išspjaukite. Jeigu skanu, – galite nuryti, naudingų ir nelabai medžiagų likučius organizmas pavers maistu, nenaudingus pašalins… Naudingas medžiagas pasisavins.
Morkas, jeigu tikitės teigiamo poveikio akims, vartokite salotų pavidalo, užpiltas aliejumi arba majonezu. Dauguma vitaminų geriau pasisavinami kartu su riebalais. Kai kurie vitaminai gaminami šokolado kapsulėse.
O kaip „vartoti“ akinius šaltuoju ir tamsiuoju metų periodu, – kitame straipsnyje.
Jūsų gydytojas Matymas
„Vilniaus optika“
J. Basanavičiaus g. 14, Vilniuje
Tel. 8 655 03331
„Matymo centras“
Savanorių pr. 53, Vilniuje
Tel. 8 652 01112