Žvairos akys ne tik negražiai atrodo, bet sutrinka ir jų funkcijos: pablogėja regos aštrumas bei binokulinis matymas. Žvairuoja apie 3 procentus vaikų.
Ar normalu, kai kūdikis žvairuoja?
Pirmosiomis savaitėmis (net iki 3 mėnesių) vaikučio akių judesiai gali būti nekoordinuoti. Jei viena akis nuolat nukrypusi, kūdikį reikia nedelsiant parodyti gydytojui.
Kiek galima laukti, tikintis, kad žvairumas išnyks savaime?
Jei vaikas pradėjo žvairuoti, jį reikia tą pačią savaitę nuvesti pas akių gydytoją. Kuo vėliau pradėsite gydyti, tuo blogesni bus rezultatai.
Žvairumas negydant neišnyks. Pasitaiko, kad ir negydomi vaikai išauga žvairumą – akys pradeda žvelgti tiesiai, tačiau tokie vaikai dažnai turi regos problemų (lieka ambliopai ir be binokulinio regėjimo).
Kodėl tikrinant akis reikia lašinti vyzdžius plečiančius lašus?
Pirma, tik plačiais vyzdžiais galima gerai apžiūrėti akių dugną. Tai svarbu, nes žvairumas gali būti ir labai rimtų ligų, pavyzdžiui, akies auglio retinoblastomos, simptomas. Antra, tie lašai atpalaiduoja akių krumplyno raumenų įtampą (akomodaciją), todėl galima nustatyti visą toliaregystę ar trumparegystę ir parinkti tikslius akinius. Todėl, jei lašinate gydytojo skirtus atropino lašus namuose, svarbu nepraleisti nė vieno karto, nors vyzdžiai išsiplės jau po pirmojo lašo.
Kas yra binokulinis regėjimas?
Dvi mūsų akys, žvelgdamos į daiktą, stebi jį skirtingu kampu, ir mes matome trimatį vaizdą. Tai ir yra binokulinis regėjimas. Pamėginkime uždengti vieną aki – pasaulis suplokštės, taps dvimatis. Panašiai mato žvairuojantis žmogus, kurio dominuojanti akis žvelgia į daiktą, o žvaira – nukrypusi. Deja, binokulinį regėjimą sugrąžinti pavyksta ne visada.
Kas yra ambliopa akis?
Tai akis tinginė. Jei akis ilgai būna žvaira, blogėja jos regėjimas. Akis atrodo sveika, tačiau ji ne tik blogai mato, bet ir jokie lęšiai (nei pliusiniai, nei minusiniai) nepagerina jos regėjimo iki visiško. Visada geriau, kai žvairuoja abi akys pakaitomis, o ne viena, nors daugelis tėvelių mano kitaip. Ambliopiją gydome dengdami geresnę, rečiau žvairuojančią akį. Jei iš pradžių žvairavo viena akis, o gydant pradeda žvairuoti abi, reikia džiaugtis, o ne išsigąsti. Ambliopiją galima išgydyti tik vaikams iki 8-9, kartais iki 12 metų. Labai svarbu, kad tėveliai laikytųsi gydytojo skirto akies dengimo režimo, nes laukiant, kol vaikas paaugs, gydymas gali nebepadėti.
Akinukus vaikas gali nešioti nuo 6 mėnesių, o kartais net anksčiau. Yra specialių rėmelių kūdikiams, pagamintų iš lanksčios plastmasės, su guma vietoje akinių kojelių.
Kiek truks žvairumo gydymas?
Deja, ilgai. Jei nustatyta žvairumo diagnozė, lankysitės pas akių gydytojus, kol vaikas užaugs. Reikės nešioti akinius, dengti akį, galbūt ir operuoti. Gydymo sėkmė labai priklauso nuo tėvų kantrybės ir atkaklumo. Žvairuojančiam vaikui akinius gali tekti nešioti visą gyvenimą.
Paauglystėje akinius galėsite pakeisti kontaktiniais lęšiais.
Kas yra netikras žvairumas?
Pasitaiko, kad tėveliai pastebi žvairumą, bet gydytojai jo neranda. Atrodo, kad akys žvairos (dėl odos klosčių prie nosies, mažo atstumo tarp akių ir kt.), bet iš tiesų jos lygiagrečios! Tai ,,išaugamas” žvairumas. Tokį vaiką vis tiek reikia kas pusmetį parodyti gydytojui. Pasitaiko ir mikrožvairumas, kuris dažniausiai diagnozuojamas per vėlai, nes akies nukrypimo nematyti, o jį nustatome tik specialiais testais.
Kada reikia operuoti?
Operuojama tada, kai porą mėnesių panešiojus akinius, akys išlieka žvairos. Ambliopiją iki operacijos reikėtų išgydyti. Jei vaikas su akiniais žvelgia tiesiai, o žvairuoja tik juos nusiėmęs, operuoti nereikia. Operacija ištaiso tik tą nukrypimą, kuris matomas su akiniais. Neretai tenka operuoti ne vieną kartą. Operacija regėjimo nepagerina. Akinius dažniausiai reikia nešioti ir po operacijos. Įgimtą žvairumą reikia išoperuoti iki 2 metų.
Norėtųsi priminti, kad būtina profilaktiškai patikrinti akis, net jei nepastebite nieko įtartino. Pirmą kartą – 3-9 mėnesių, antrąkart – 3 metų ir prieš mokyklą. Įtarimą turėtų sukelti šie simptomai: prisimerkimas, vienos akie merkimas, kreivai laikoma galva, nuolat paraudę vokų kraštai, šviesos baimė.
Į skaitytojų klausimus atsakė gydytoja oftalmologė Eglė Danielienė
„Mamos žurnalas“