
Jei anksčiau trumparegystė užklupdavo ketvirtokus–penktokus, tai dabar jau net į pirmą klasę ateina vidutiniškai 5–7 vaikai (iš 30 ) su akinukais. Ką būtina žinoti tėvams ir kokių priemonių imtis, norint sustiprinti vaiko akių sveikatą ir regėjimą? Kaip akytes apsaugoti vasarą?
Kaip tėvams pastebėti, kad vaikas blogai mato? Kokie požymiai tai išduoda?
Tai priklauso nuo vaiko amžiaus – naujagimiai ir kūdikiai gali vangiau reaguoti į jiems duodamus žaislus. Vyresni vaikai gali susidurti su sunkumais atliekant daugiau kruopštumo ar koordinacijos reikalaujančias užduotis, merkiasi įsižiūrėdami į tolį, pernelyg artinasi prie televizoriaus ar kitų ekranų.
Kada pirmą kartą reikia vaikutį parodyti akių gydytojui?
Profilaktinis regėjimo patikrinimas vaikams pirmą kartą atliekamas tik gimus, nes būtina kuo anksčiau įvertinti ar nėra įgimtos kataraktos. Vėliau tikrinama 3 metų amžiuje, siekiant kuo anksčiau pastebėti regėjimo vystymosi sutrikimus, vedančius prie žvairumo ar ambliopijos. Kitas patikrinimas būtinas prieš mokyklą, o nustačius regėjimo sutrikimų, – kasmet ar net dažniau, kaip rekomenduos akių gydytojas.
Kodėl daugėja blogai matančių vaikų?
Regėjimo sutrikimus lemia daug priežasčių, viena jų – paveldimumas. Tačiau dabar vis labiau akcentuojamas gyvensenos poveikis – vaikai nuo mažumės daugiau laiko praleidžia mažose uždarose patalpose (namuose) prie telefonų, įvairių kompiuterinių žaidimų, kompiuterių. Ilgalaikis, pastovus žiūrėjimas į artimus objektus sutrikdo vaikų normalų regėjimo vystymąsi ir skatina akis vystytis trumparegystės link. Vaikai, net ir turėdami regėjimo problemų, neretai pernelyg arti priartina prie akių telefonus ar planšetes. Žiūrint iš arčiau, jiems vaizdas neparyškėja, o tik padidėja, apgaulingai sudarant įspūdį kad jie mato geriau. Tačiau tai labai apkrauna akių akomodaciją ir skatina akių trumparegystės atsiradimą ir progresavimą.
Kodėl geriau rinktis būtent vaikų akių ligų specialistą?
Yra tam tikros specifikos apžiūrint mažus vaikus, nes jie sunkiau sutelkia dėmesį mums norima kryptimi, regėjimą sunku tiksliai įvertinti, kol vaikas nepažįsta atskirų ženklų, raidžių. Neretai reikia lašinti ir akių lašus, ko dalis mažų vaikų tiesiog baiminasi. Čia būtinas bendras tėvelių, vaiko ir gydytojo sutarimas ir geranoriškas bendradarbiavimas.
Kokia yra vaikų akių profilaktika?

Augant vaikui labai svarbu kontroliuoti regai tenkantį krūvį. Pagal žalą vaiko akims įvairius ekranus galima sudėlioti taip: labiausi kenkia arčiausiai akių laikomi ir labai smulkų vaizdą rodantys telefonai, šiek tiek mažiau kenkia toliau nuo akių laikomos ir didesnės planšetės. Tada eilėje būtų nešiojamieji kompiuteriai, stacionarūs kompiuteriai ir paskutinėje vietoje būtų televizoriai, nes jie dažniausiai būna pakankamai toli nuo akių ir gana dideli. Todėl būtina riboti ekranų naudojimą: iki 2 metų vaikams geriau neduoti jokių telefonų ar planšečių. Nuo 3 metų – iki valandos, ir tai su pertraukėlėmis kas 15 min. Kitas svarbus momentas – geriau vaikui duoti žaisti kompiuterinius žaidimus televizoriaus ekrane, nei kompiuteryje ar telefone, kad neapkrautume regėjimo pernelyg artimu atstumu.
Taisyklingam regos vystymuisi būtina atstumų įvairovė – žiūrėjimas įvairiais atstumais nuo rankom pasiekiamų daiktų iki horizonto. Labai svarbus yra buvimas gryname ore – natūrali saulės šviesa, įvairus žiūrėjimo atstumas, skatina teisingą akies obuolio augimą. Pastebėta, kad vaikų, daugiau laiko praleidžiančių gryname ore, regėjimas yra geresnis nei daugiau būnančių uždarose patalpose.
Kaip saugoti akytes vasarą?
Vaikų akys dėl skaidresnių optinių terpių ir platesnio vyzdžio yra dar labiau pažeidžiamos kenksmingų ultravioletinių saulės spindulių nei suaugusiųjų. Taip pat žinoma, kad ultravioletinių spindulių žala akims akumuliuojasi – t.y. susideda per ilgą laiką. Todėl akių apsauga būtina rūpintis nuo pat vaikystės ir čia tikrai gali pagelbėti saulės akiniai.
Tinkami akinukai nuo saulės visų pirma turėtų būti patogūs nešioti, dengti akis ne tik nuo tiesiogiai į akis patenkančių saulės akinių, bet ir kiek galima apribotų jų patekimą iš viršaus ar iš šono – pro tarpą tarp akinių ir veido. Dabartinė akinių įvairovė jau leidžia vaikams parinkti akinius kad jie būtų ir komfortiški, būtų gražūs ir žaismingi. Tokius akinukus vaikas mielai norės nešioti.
Daugiau informacijos https://www.optikospasaulis.lt/
Susiję straipsniai