Prieš dešimtmetį Lietuvoje veiklą pradėjusi Dulų asociacija kovo 22–28 dienomis tradiciškai kviečia paminėti Tarptautinę dulų savaitę. Šia proga asociacijos narės siunčia padėką jas palaikiusioms ir bendradarbiavusioms organizacijoms ir net 8 Lietuvos miestų gyventojus kviečia susitikti prie puodelio kavos. Daugiau nei 58 kvalifikuotas dulas per dešimt metų parengusi asociacija skaičiuoja, kad jos narės aplankė turbūt visus mūsų šalies gimdymo namus ir padėjo šimtams gimdyvių ir jų artimųjų.
Dulų asociacijos pirmininkė Evelina Antanaitienė teigia, kad nors per dešimt metų asociacija paaugo, motinomis tampančių moterų poreikius dulos gali tenkinti tik iš dalies. „Kiekviena motinystės, tėvystės istorija yra svarbi. Dulos veikia tam, kad ši istorija būtų kuo pozityvesnė, tačiau girdime vis dar per daug skaudžių motinystės ir tėvystės istorijų. Turime kurti visuomenę, kuriai rūpi, kaip jaučiasi būsimi ir esami tėvai“, – teigia Asociacijos pirmininkė.

Pirmuosius dulų mokymus Lietuvoje organizavusi dula, tarptautinio Europos dulų tinklo (European Doula Network) dalyvė Vilma Kraelskaitė pastebi, kad mokslinių tyrimų, teigiančių dulų palaikymo naudą, per šiuos metus tik padaugėjo. „Pozityvi įtaka stebima tiek su motinos, tiek su vaiko būkle susijusiems rodikliams: sąrėmių laikotarpis trumpėja maždaug 40 minučių, geresni Apgar skalės rodikliai, mažėja pogimdyvinės depresijos tikimybė. Kaip padaryti, kad dulų paslaugos būtų prieinamos kuo įvairesnėms visuomenės grupėms, – tai vienas svarbiausių klausimų, kuriuos dabar sprendžia tarptautinė dulų bendruomenė“, – dalijasi V. Kraelskaitė.
Trečios dukters gimimui su dula besiruošusi trijų dukrų mama Mariana Iljina kviečia moteris drąsiau naudotis dulų palaikymu. „Trečios dukrytės laukiausi viena. Buvo sunku, šalia trūko žmogaus, kuriam rūpėtų būsimas gimdymas. Esu dėkinga dulai, kuri mane lydėjo. Mūsų bendravimo dėka gimdymo dieną jaučiausi stipri, mylinti, galinti nuversti kalnus. Vėliau, kai dukrai buvo 4 mėnesiai, jėgos pradėjo sekti. Pažįstama rekomendavo pogimdyvinę dulą. Atsimenu, kaip ši atėjo ir paklausė: ką galiu dėl tavęs padaryti? Tą dieną norėjau tik vieno – kad išneštų bent trumpam mano vaikelį ir galėčiau pabūti viena bent valandą“. Net jei esate dviese, pirmieji vaiko auginimo mėnesiai gali tapti lengvesni su dula, pabandykite“, – kviečia M. Iljina.

Dulų asociacijos pirmininkė taip pat pastebi, kad nors vis dar sulaukia klausimų, kas tos dulos ir ką jos veikia, veiklos rezultatai džiugina: „Pirmiausia dėkojame visoms moterims ir jų artimiesiems, kurie mumis pasitikėjo. Sutikome ir nuostabių akušerių, akušerių ginekologų, psichologų, kitų specialistų, įvairių organizacijų atstovų, kurie mus palaikė ir tebepalaiko. Dėkojame ir Valstybinei lietuvių kalbos komisijai, kuri prieš porą metų priėmė sprendimą terminą „dula“ patvirtinti kaip bendrinės kalbos žodį. Sudarėme sąrašą organizacijų, kurioms šiomis dienomis išsiųsime simbolines padėkas. Na, o tuos, kurie vis dar stokoja apie mus informacijos, kviečiame peržvelgti šventinių renginių sąrašą ir prisijungti!“ – visų Asociacijos narių vardu ragina E. Antanaitienė.
„Kava su dula“ – taip vadinasi viena svarbiausių Tarptautinės dulų savaitės Lietuvoje akcijų. Jos metu kovo 27 d. net aštuoniuose Lietuvos miestuose įsikūrusiose kavinėse dulos lauks visų norinčiųjų pasikalbėti apie nėštumą, gimdymą, tėvystę. Pokalbiams prie kavos kviečiami visi norintieji užduoti klausimus, rasti atsakymus ar tiesiog pasidalinti savo istorija.
Iš viso Dulų asociacijos narės paruošė daugiau nei penkiolika dovanų besilaukiančioms ar jau pagimdžiusioms moterims ir jų artimiesiems. Tarp jų – grupinė dėkingumui kūnui praktika, asmeninė gimdymo istorijos išklausymo sesija, nuotolinis meditacijų vakaras, kūno ir meno terapijos sesijos, individualios konsultacijos.
Daugiau informacijos apie dulas, jų veiklą ir Tarptautinės dulų savaitės renginius rasite Dulų asociacijos svetainėje www.dula.lt ir Asociacijos socialinių tinklų paskyrose Facebook www.facebook.com/duloslietuvoje ir Instagram www.instagram.com/duloslietuvoje
Susiję straipsniai